Üniversite e kayıt nasıl yapılır? Üniversite elektronik kayıtları sona eriyor!

Üniversite e kayıt nasıl yapılır? Üniversite elektronik kayıtları sona eriyor!

16
0
PAYLAŞ

Üniversiteye nasıl kayıt olunur? Üniversitede elektronik kayıt kapandı!

Üniversiteye nasıl kayıt olunur? Üniversitede elektronik kayıt kapandı!

YKS sonuçlarına göre üniversitenin elektronik kayıtları 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında oluşturulacak. Elektronik kayıt olarak da bilinen elektronik kayıt, online veya online olarak yapılabilmektedir. Elektronik üniversite kayıt süreci ile öğrenciler, üniversiteleri tarafından açıklanan belgelere ve tarihe göre işlemlerini tamamlayabilecekler.

Üniversiteye nasıl kayıt olunur?  Üniversitede elektronik kayıt kapandı!

YKS sonuçlarına göre üniversiteye kayıtlar 6-10 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır. Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt için belirtilen belgeleri tamamlayarak üniversitelerle iletişime geçmeleri gerekmektedir. kayıt süresi içinde ilgililer, aksi takdirde kayıt ücretlerini kaybederler.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

Üniversite, 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında elektronik kayıt sürecini, 6-10 Eylül tarihleri ​​arasında ise okul kayıt sürecini tamamlayacaktır.

ELEKTRONİK KAYIT NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Zorunlu olmayan e-kayıt, ilk kaydın yerini alır. Elektronik kayıt olarak da adlandırılan elektronik kayıt, çevrimiçi veya internet kaydı olarak da adlandırılır. Elektronik kayıt zorunlu değildir, ancak bireysel başvuru ve orijinal kayıt zorunludur.

Elektronik kayıtlar e-devlet üzerinden alınmaktadır. Üniversiteye elektronik kayıt, YÖK’ün e-Devlet üzerinden sunduğu “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” adresinden yapılmaktadır. Bu işlem için sistemdeki aday bilgilerinin doğrulanması gerekmektedir.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILIR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecektir. kayıt için aşağıdaki belgeleri tamamlayarak kayıt döneminde ilgili üniversitelere başvururlar. Bu süre içerisinde kayıt başvurusunu yapmayan veya kayıt işlemini tamamlamayan adayların kayıt ücretleri düşer. Elektronik ortamda kayıt yaptıran adaylar, üniversiteleri tarafından ilan edilen belgelere ve tarihe göre hareket edeceklerdir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı olan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ve bütünleme sınavına veya tek ders sınavına girecek olan adaylar da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici olarak kayıt yaptıracaklardır. Bu adayların mezuniyet belgelerini 31 Aralık 2021 tarihinden önce yükseköğretim kurumuna teslim etmeleri halinde ilk kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar diplomasını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek olup, kendisini bu durumda bulan ve belirtilen tarihlerde geçici kayıt yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaokul diplomasının veya yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı sureti

b) Ek puan ile yerleşmiş ancak diplomasında veya mezuniyet belgesinde alan belirtilmemişse, hangi okuldan ve alandan mezun olduğunu gösteren resmi bir belge. METEM programlarından mezun olanlar.)

c) 4,5 cm x 6 cm boyutlarında 12 adet fotoğraf

d) Katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine ilişkin belge

e) Kayıttan önce belirlenecek ve Üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin asılları veya üniversite tarafından onaylanan kopyaları.

YKS ile yükseköğretim programına yerleştirilenlerin askerlik durumları üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr ​​adresinden görüntülenebilir.

Adayların askerlik hizmeti için askerlik şubelerine, detaylı kredi bilgileri için üniversite rektörlerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların yerleştirme sonuçları (engelli bilgileri dahil), ÖSYM tarafından elektronik ortamda Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilir.

Üniversiteye nasıl kayıt olunur? Üniversitede elektronik kayıt kapandı!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK