Muğla’da yangınlar çam balına darbe vurdu: Üreticiler arıları hayatta tutmaya çalışıyor

Muğla’da yangınlar çam balına darbe vurdu: Üreticiler arıları hayatta tutmaya çalışıyor

12
0
PAYLAŞ

Muğla’da yangın çam balını vurdu: Yetiştiriciler arıları yaşatmaya çalışıyor

Muğla’da çam balı yangını vurdu: Yetiştiriciler arıları yaşatmaya çalışıyor

Küresel iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çam balı üreticileri, yangınların da eklenmesiyle arılarının ölmemesi için kovanlara şeker şurubu ekliyor.

Muğla'da yangın çam balını vurdu: Yetiştiriciler arıları yaşatmaya çalışıyor

Dünya çam balı üretiminin yüzde 90’ının ve Türkiye’nin çam balı üretiminin yüzde 75-80’inin karşılandığı Muğla’da, iklim değişikliği ve kuraklık sonrası orman yangınları nedeniyle bal üreticileri zor günler yaşıyor.

Eylül ayının ilk haftasında ilk bal sağımını yapmak zorunda olan çam balı üreticileri, ağaçlarda basra olmaması nedeniyle ilk kesilen çam balını kesemiyor. Kovanlardaki arıların yaşaması için kovanlara sürekli olarak şeker şurubu ilave ederler.

arıcı gelmedi

Normal sezonlarda 20.000 ton çam balı üretilen Muğla’da balın üretildiği Milas, Marmaris ve Köyceğiz ormanlık alanlarında çıkan orman yangınlarından sonra Menteşe Kıran ilçesi, Denizova, Sarnıç mahalleleri ve Ula’nın Akyaka ilçeleri arasında yer alıyor. bal üretiminin en yoğun olacağı bölgeler arasında arıcıların bal üretimi için ormanlık alanlara gelmediği belirtilmelidir.

Kıran ve Sarnıç mahallelerindeki bal ormanlarında az sayıda arı kovanı bulunurken, kovan sahipleri şartların olmaması nedeniyle kovanlarına şeker şurubu ilave ederek kovanlarını ormanlık alana bırakmışlardır. .

“ŞEKERLE BESLENİYORUZ, UMUT YOK”

Kıran Bal Ormanı’nda arılarına şeker şurubu besleyen Sarnıç Mahallesi’nden bal üreticisi Duran Şahin, mart ayından bu yana arıların yaşaması için sürekli şeker şurubu verdiğini söyledi.

Arıları şekerle beslediklerini belirten Ahin, “Geçen yıl da ondan önceki yıl da aynı arıya sahiptim. Bir yıl önce 30 kutu bal aldım. Geçen sene 20 kutu almıştım. Bu yıl daha fazla alamadık, arıları besliyoruz. Borcumuz 50.000 ila 60.000 lira arasındaydı. Kredi çekmiştim. Şu anda hiç umudum yok. cümleleri kullandı.

Şahin, “10-15 Eylül’de sağım yapmamız gerekiyor. Balın nerede olduğu henüz bilinmiyor. Arı kovanının içini gördünüz. Geçen gün etrafımızda yangınlar başladı. Hava bulutluydu ve yağmur yağacak gibiydi. Küller kar gibi düşüyor. Böceğe de zarar verir. Bu Basra böceğine elinizle dokunursanız tıpkı ipekböceği gibi ölür. (İHA)

Orman yandı, çam balında tehlike büyüdü ilginizi çekebilir Orman yandı, çam balında tehlike büyüdü CHP orman yangınları raporunu açıkladı ilginizi çekebilir CHP orman yangınları raporunu açıkladı

Muğla’da çam balı yangını vurdu: Yetiştiriciler arıları yaşatmaya çalışıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK