Akdeniz’de petrol sızıntısı paniği yaşanırken Hatay’da sahilde telaşlandıran görüntü

Akdeniz’de petrol sızıntısı paniği yaşanırken Hatay’da sahilde telaşlandıran görüntü

39
0
PAYLAŞ

Suriye’de bir elektrik santralinden çıkan petrol sızıntısı Akdeniz çevresindeki ülkeleri tehdit ederken, Samandağ’dan Hatay’a kadar petrol atıkları kıyılara ulaşıyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Akdeniz'de petrol sızıntısı paniğe kapılırken Hatay sahilinde endişe verici görüntü

Akdeniz’de petrol sızıntısı paniğe kapılırken Hatay sahilinde endişe verici görüntü

Akdeniz’de petrol sızıntısı paniğe kapılırken Hatay sahilinde endişe verici görüntü

Suriye’de bir elektrik santralinden çıkan petrol sızıntısı Akdeniz çevresindeki ülkeleri tehdit ederken, Samandağ’dan Hatay’a kadar petrol atıkları kıyılara ulaşıyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Akdeniz'de petrol sızıntısı paniğe kapılırken Hatay sahilinde endişe verici görüntü

Hatay’ın Samandağ ilçesinde öğle saatlerinde denizde petrol olduğu tahmin edilen kirlilik tespit edildi.

Samandağ Kaymakamlığı, sahile vuran petrol atıklarının kökenine ilişkin araştırma başlattı.

“CİDDİ BİR ÇEVRESEL FELAKETLE KARŞILAŞIYORUZ”

Tekebaşı Çevlik Balıkçılar Barınağı Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Erkan Sağlamtaş konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

* Dünden beri liman başkanlığından Kıbrıs açıklarında denizde petrol olduğu ve bizimkinin akıntıyla birlikte karaya çıktığı haberini aldık.

* Sabaha doğru müdahale için bir römorkör geldi. Römorkörün kaptanından Kıbrıs büyüklüğünde olduğu bilgisini aldık.

* Maalesef sahildeki yağ atıklarına baktık. Bu yağ buraya kadar geldi. Ciddi bir çevre felaketi ile karşı karşıyayız.

* İnşallah gerekli müdahaleler yapılır ve bu felaketten kurtuluruz.

Balıkçı Hacı Kumlu, balığa geldiğini ve gördüğü manzara karşısında şok olduğunu söyledi.

“BÜYÜYEN BİR KONSANTRASYON GÖRÜYORUZ”

Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Misel Atik, atıkların canlılar için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

* Bize göre dünyadaki en büyük çevre kirleticilerinden biri fosil yakıtlardır. Bunlar arasında petrol çok önemli bir yer tutar. Sahil boyunca gördüğümüz çok kötü bir görüntü.

* Asfalt zift adı verilen israftır ve güneşte erir ve her yere yapışır. Turistleri, deniz canlılarını, kuşları ve deniz kaplumbağalarını etkiler. Kaplumbağaların patilerine ve her tarafına yapışır. Ciddi bir tehdit. Yoğunlaştığını görüyoruz, umarım ciddi bir petrol sızıntısı değildir.

* Yumurtadan çıkmış yavru kaplumbağalara yapıştığı için onlar için ciddi bir tehdit oluşturur. Turizm sezonu bitiyor ama canlılara ciddi zararlar veriyor. Denizle buluşmaya giden kaplumbağaları yok eder.

* Deniz kuşları için de tehlikelidir. Bütün yağlar kanserojendir. Denize girip karışan insanlar temizlenir, ancak kirlendiğinde cilde zarar veren bir yapıya sahiptir.

“YURTTAŞLARIN DENİZE GİRİŞİNİ İZLEDİK AMA KİMSE DİNLEMEDİ”

Sahilde bulunan vatandaşlardan Uğur Sırık, sabah sahile geldiğinde gördüğü manzara karşısında şaşırdığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

* Sabah sahilde yürüyüşe çıktım. Bu çöple karşılaştım. Bunu Suriye’den gelen petrol sızıntılarından biliyordum. Büyük ihtimalle denizde ters esen rüzgardan dolayı kıyıya çarptı, dahası da olabilir diye düşünüyorum.

* Gördüğüme çok şaşırdım, burada beklemiyorduk. İskenderun ve Mersin kıyılarını vuracağı tahmin ediliyordu. Ters rüzgar da bu konumu etkiledi. Denize giren vatandaşları uyardık ama kimse dinlemedi, deniz girmeye devam ediyor.

Suriye’deki Banyas santralinden 15.000 ton petrol denizle karıştığında Akdeniz’in batı kesiminde ciddi deniz kirliliği meydana geldi.

“DENİZE GİTMEYİN” UYARISI

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ ilçesinde deniz kenarında petrol kirliliği nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamada, “24 Ağustos’ta Suriye’de bir rafineriden sızan yaklaşık 15 bin ton petrol, başta Kıbrıs olmak üzere Hatay kıyılarını tehdit ediyor. Ulaştırma Bakanlığı ve liman yetkililerinin temizlik çalışmaları devam ederken, Samandağ sahilinde rüzgarın yönüne bağlı olarak bir miktar kirlilik gözlemlendi. Halk sağlığı açısından vatandaşlarımızın denize girmemeleri ve kirliliğin görüldüğü noktalarda dikkatli olmaları gerekmektedir.

“GÖRÜNÜR BİR ŞEKİLDEYİZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak konuyla ilgili şunları söyledi:

* Geçen Pazartesi sabahından beri teyakkuz halindeyiz. Ülkemizin Suriye sınırlarının 110 kilometre güneyindeki santralden petrol sızıntısı oldu ve Akdeniz’e yayılmaya başladı. Öncelikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kıyılarını ve denizlerini koruma altına aldık.

* Şu anda ülkemize herhangi bir kirlilik ulaşmamıştır. Tüm önlemlerimizi aldık, römorkörlerimiz, denizlerimiz ve kirlilik önleyici gemilerimiz bölgede. Özellikle bu sabahtan bu yana 13 TIR araç ve ekipmanımız ülkemize ulaşmasını engellemek için İskenderun’u çevirdi. Ülkemiz bu kirlilikte çok tecrübeli, tüm hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Çünkü 2020 yılında yaklaşık 78 milyon ton ham petrolün İstanbul Boğazı’ndan geçişini sağlıyoruz.

* Burada doğabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklarımızı yaptık ve onları teyakkuz halinde tutuyoruz. Bu kirliliğin ülkemize gelmemesi için Hatay İskenderun ve Akdeniz için tüm ekiplerimizle tüm bilgi ve birikimleriyle teyakkuzdayız.

*Umarım ülkemize zarar vermeden bu sorunu aşmak için büyük çaba harcarız. Şu an için tehlike kontrolümüz altında, tüm önlemlerimizi aldık. HA-DHA

Suriye'de petrol sızıntısı: Türkiye harekete geçti ilginizi çekebilir Suriye’de petrol sızıntısı: Türkiye harekete geçiyor

Hatay Balık Suriye Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK