Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan peş peşe kritik açıklamalar

Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan peş peşe kritik açıklamalar

48
0
PAYLAŞ

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla toplandı. Ana gündem maddesi yüz yüze eğitim olan toplantının ardından yapılan basın açıklamasında Bakan Koca, hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybedenlerin sayısının aşılarının eksik olduğunu duyurdu.

Bilim Kurulu'nun yüz yüze eğitim toplantısı!  İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Bilim Kurulu’nun yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Bilim Kurulu’nun yüz yüze eğitim toplantısı! İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla toplandı. Ana gündem maddesi yüz yüze eğitim olan toplantının ardından yapılan basın açıklamasında Bakan Koca, hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybedenlerin sayısının aşılarının eksik olduğunu duyurdu.

Bilim Kurulu'nun yüz yüze eğitim toplantısı!  İki bakandan ardı ardına kritik açıklamalar

Sağlık Bakanlığı koronavirüs bilim kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Ana gündem maddelerinin eğitim olduğu toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar da katıldı.

6 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi son durumun tartışıldığı toplantının sonunda bir basın açıklaması yapıldı.

“AKTİF VAKALARIMIZIN YÜZDE 81’İ TAMAMEN AŞILANMAMIŞ”

Görüşmenin ardından konuşan Bakan Koca, şunları söyledi:

* Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78’inden fazlası tek doz, yüzde 60’ından fazlası iki doz aşılanmıştır.

* Aşılama programı başladığında tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü söylemiştim. Bugün tünelin çıkışının görülebildiğini söyleyebilirim. Acı veren anılarımıza dönmemek için geriye bakmadan ilerlemeliyiz. Bu süreçte yarım bırakacağımız bir şey yok.

* Son 4 haftadaki vaka sayısındaki artışın büyük ölçüde aşısız kişilerden kaynaklandığını daha önce belirtmiştik. Merak edenler için bazı istatistikleri paylaşmak istiyorum.

* Bugüne kadar aktif vakalarımızın %81’i aşılarını tam olarak yaptırmamış kişilerdir. Diğer bir deyişle, yaklaşık 500.000 aktif vakamızın yüzde 81’i, tam olarak aşılanmamış kişilerdir.

* Hastanede yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı da tam aşılı değil. Vefat eden vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 10’u tam aşılıdır.

* Ölen vatandaşlarımızın yüzde 90’ı hiç aşı yaptırmamış veya aşıları eksik olan kişilerdir.

*Gençlerin salgın nedeniyle eğitimsiz kalması bugünümüz ve geleceğimiz için çok üzücü. Bu nedenle salgınla mücadelede okulların her koşulda açık tutulması en önemli önerimizdir.

* Okullarda aşırı kalabalık bir ortam oluşmaması için önlem ve kuralların yer aldığı kılavuzları uygulayacağız. Ancak endişeli ebeveynlerimiz olabilir. “Okullarda çocuklarımıza bulaşabilir mi acaba?” sorusu sorulabilir. Eğer öyle düşünüyorsak öncelikle ebeveynler olarak tedbirlere uymalıyız.

* Tedbirin günlük yaşamla çelişmediğini göreceğiz. Bu süreçte öğrencilere örnek olacağız. Ebeveynler olarak örnek olacağız. Kendi çocuklarımızı korumak ve korumak için uyanık olmak aynı zamanda çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak demektir.

* Ebeveynlerimizin her biri, kendi çocuğunu ve sınıf arkadaşlarını korumak için önlemlerde en büyük değeri göstererek zaman kaybetmeden aşılandı. Hep birlikte denersek, “alarm zilden sonra çalıyor” diyenlerin tam tersini ispatlamış olacağız. Geri çekmeliyiz ve yapacağımıza inanıyorum.

* Velilerin ve öğretmenlerin ciddiyetini bilmeden eğitimi değerlendirmek yanlış olur. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden daha fazla olacaktır. Öğrencilerini kendi sağlıkları kadar severler.

* Bilim Kurulu, özellikle yeni dönemde okulların kapatılmasını gündemine almak istemiyor. Yeni dönemde okulların kapanma nedeni salgın olmayacak. Çünkü artık aşımız var.

* Tüm hemşehrilerimizin sorumluluklarının bilincinde olmalarını ve her şeyden önce tedbirlere saygı göstermelerini ve bu sorumluluk sonucunda bir an önce aşı olmalarını bekliyoruz.

* Okulları mümkün olduğunca kapatmak istemiyoruz, sınıflar kapanabilir, hatta kapatmak bile istemiyoruz. Bu nedenle toplum, vatandaşlarımız, velilerimiz, herkes bu noktada bize destek vermelidir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN MEVCUT EĞİTİME İLİŞKİN AÇIKLAMA

Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu ifadeleri kullandı:

*Öncelikle 5 gün boyunca okullarımızın yüz yüze eğitime açılmasında sürekli tavsiyeleri, yardımları ve koordinasyonları için Sağlık Bakanlığına ve Bilim Kuruluna şükranlarımı sunarım.

* Bildiğiniz gibi COVID-19 pandemisi tüm dünyayı kasıp kavurduğu andan itibaren sosyal hayatın tüm alanlarını olumsuz etkilemiş ve değişime mecbur bırakmıştır. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim kadromuzun salgından en az etkilenmesi için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri ile de koordineli olarak çalıştık ve sağlık odaklı kararlar aldık.

* Hepinizin bildiği gibi, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi uluslararası kuruluşlar kesintisiz eğitimin hayati önemini vurgulamaktadır.

*Uzaktan eğitimin başarısı ne olursa olsun asla yüz yüze eğitimin yerini tutamayacağını unutmayalım. Günümüzde çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile birlikte sınıf ortamında eğitim görmeleri elzemdir.

* Yüz yüze eğitime geçiş bir tercihten çok zorunluluk haline geldi. Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz.

* Sağlık Bakanlığı ile oluşturduğumuz okullarda alınması gereken önlemler rehberini 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve tüm valiliklerimize gönderdik. Ayrıca okullarımızdan gerekli maske, dezenfektan ve temizlik malzemelerini tüm okullarımıza gönderdik.

* Burada biraz bilgi vermek istiyorum. Çünkü bazı bilgiler kamuoyunda sanki okullar yeterince temizlik malzemesi hazırlamıyormuş gibi dolaşıyor.

* 2021-2022 eğitim öğretim yılında hazırlık döneminde okullarımızı bu sürece hazırlamak için tüm okullarımıza 650 milyon lira gönderdik. Karşılaştırma için 2020-2021 eğitim öğretim yılında okullarımıza gönderdiğim harçlıktan bahsetmek istiyorum.

* 2020-2021 eğitim-öğretim yılında tüm okullarımıza 223 milyon Türk Lirası gönderildi. Bu ödeneğin yaklaşık üç katını okullarımıza gönderdik, hijyenik bir ortamın sağlanması için maskeden dezenfektanlara ve okulda temizlik malzemesi alımına kadar her türlü hazırlığı yaptık.

* Yine 81 ilde yaklaşık 58.000 okula 113.000 temizlik görevlisi atamasını tamamladık. Milli Eğitim Bakanlığı olarak salgın döneminde okullarımızın temizlik ihtiyaçlarını karşılama gücümüz olduğu gibi, finansman kaynağımız da var.

* COVID salgınının başlangıcından bu yana büyük bir özveriyle üretim yapan meslek teknik okullarımız, halk eğitim merkezlerimiz, özel eğitim meslek okullarımızdaki tüm öğretmenlerimize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -19 Milli Eğitim Bakanlığı’nda malzeme ve dezenfektan ihtiyacı var.

* Bildiğiniz gibi eğitim 6 Eylül’de başlıyor ama anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri için dün 1 Eylül’den itibaren Uyum Eğitimi Haftası başladı. Minik öğrencilerimiz ilk kez okula başladı.

* Bu kapsamda toplam 2 milyon 359 bin 422 anaokulu ve birinci sınıf öğrencisi 2 gündür okullarına devam ediyor. Bu okulda 1. sınıflar için toplam 165.000.450 öğretmen bu hafta okullarda aktif olarak ders vermeye ve kaynaştırma haftasına katılmaya başladı.

* Ve 2 günlük sürecin sorunsuz geçtiğini memnuniyetle ifade etmek isterim. İnanın çocuklarımızın gözlerindeki mutluluk, öğretmenleriyle tanışmanın verdiği mutluluk kadar, öğretmenlerimizin öğrencileriyle tanışmanın verdiği mutluluk da her şeye, her fedakarlığa değer.

“OKULLARIMIZI İLK AMA SON FİRMA AÇALIM”

* Dün Şırnak’ta okul öncesi ve ilköğretim kaynaştırma haftasını açtım. Orada öğrencilerimizi bizzat görme ve konuşma fırsatım oldu. Nitekim tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, tüm önlemler alınarak sürecin aktif bir şekilde başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

* 6 Eylül’den itibaren haftanın 5 günü her seviyeden öğrencilerimize nihayet okullarımızın kapılarını açıyoruz.

* Okullarımızın bir daha asla kapanmamasını ve çocuklarımızın eğitim hakkının kesintiye uğramamasını sağlamak bizim sorumluluğumuz değildir. Aynı zamanda otobüs şoföründen kantin çalışanlarımıza, öğretmenlerimize kadar tüm velilerimizin sorumluluğundadır.

* Bu nedenle velilerimize, öğretmenlerimize ve tüm çalışanlarımıza okullarımızın kapatılmamasını ve eğitime ara verilmemesini rica ediyorum.

* Lütfen Milli Eğitim Bakanlığı olarak Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde belirlediğimiz kurallara uyunuz. Okullarımızın bir daha kapanmaması için bu kurallara uyalım.

* Milli Eğitim Bakanlığı olarak aldığımız tüm önlemleri aldık ancak süreç tüm paydaşları kapsayan bir süreç.

* El ele çalışırsak, sonuçlanmadan çalışmalarımızı başarıyla tamamlarız. Okullarımız ilk açılan ama son kapanan yer olsun.

Vaka sayısı arttıkça Sağlık Bakanı Koca'dan ilginizi çekebilir Vaka sayısı arttıkça Sağlık Bakanı Koca’dan “kısıtlama” açıklaması Milli Eğitim Bakanı Özer'den yüz yüze öğretimden birkaç gün önce kritik açıklama ilginizi çekebilir Milli Eğitim Bakanı Özer’den yüz yüze öğretimden birkaç gün önce kritik açıklama

Golden Science Corona İngiltere Japonya Milli Eğitim Bakanı Olimpik Sağlık Bakanı Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı YÖK Yüz Yüze

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK