İstanbul’da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

İstanbul’da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

53
0
PAYLAŞ

İstanbul’da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

İstanbul’da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim, sakıncalı da olsa 6 Eylül’de başlayacak. Vaka artışlarının yüksek olduğu bir dönemde okulların yeterli önlemler alınmadan açılması endişe verici.

İstanbul'da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitimle ilgili “İstanbul’da Eğitimde İdealler ve Gerçekler” konulu bir basın açıklaması yaptı.

Bayrampaşa Cevatpaşa Ortaokulu önünde konuşan Kaftancıoğlu, “İstanbul’da 3 milyonu aşkın ilk ve orta dereceli öğrencimiz 7 binin üzerinde okulda 170 bin civarında öğretmen tarafından eğitim görüyor diyebiliriz. Bu kadar çok öğrenci hangi koşullarda yüz yüze öğretime başlayacak? Bir ay boyunca yaptıkları araştırmaların sonuçlarını şu şekilde sormuş ve paylaşmıştır:

“EK ÖĞRETMEN VE TEMİZLİK MÜCADELE İHTİYACI BİR YIL ÖNCE BELİRLENDİ”

* 19 Temmuz 2021 tarihli Bakanlar Kurulu kararının ardından “Kovid-19 Salgını Durumunda Okullarda Alınacak Önlemler Rehberi” hazırlanmıştır.

* Şimdiye kadar, ek öğretmen ve ek temizlik görevlisi ihtiyacı bir yıl önce açıktı.

* İşi, aklı; Kent rantına dayalı çılgın bir projeye bölünen ve çocuklarımızın geleceği için somut hiçbir önlem almayan hükümet, maalesef sadece bakanından özür dilemiş ve milletvekillerimizin sorularını yanıtsız bırakmıştır.

“30 KİŞİDEN FAZLA GENEL KURS”

* Okullarımıza gönderilecek yüz yüze eğitim için ne kadar ek bütçe ayırdınız? Pandemi gerçekliğinde ekstra bütçe oluşturmanız gerekir.

* Ek derslikler oluşturuldu mu? Sancaktepe Sarıgazi Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu 1-H Sınıfı hakkında bilgi alınız, ek derslikler henüz oluşturulmamıştır.

* Bu çocukların sınıfta kaç metrekare okuyacağını öğrenin. 49 kişi… Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimde 49 kişi… Bu sadece Sancaktepe Sarıgazi Ahmet Keleşoğlu İlkokulu 1-H sınıfında değil, İstanbul’daki tüm okullarda mevcut acı gerçeğimiz.

* Kurslar genellikle 30 kişiliktir. 40’tan fazla kişiden oluşan sınıflar vardır. ‘İdeallerin metnine’ yazdınız, ‘öğrenciler arasında 1,5 metrelik sosyal mesafeyi koruyacaksınız’ dediniz. Nasıl yapılır? Yapılamaz.

* Az önce söylediğin için, gerçekleşmesi için koşulları yaratmadın, takip etmiyorsun.

‘BAŞINIZA GELİN’ DENİLDİ”

* İdealler metninde okulların hijyen ve temizlik koşullarının sağlanması için başta temizlik personeli olmak üzere 6.000 ek personel istihdam edileceği belirtiliyor. 6.000 ek personel işe alınmadı ve alınmış olsalar bile okullarda kimse onları tanımıyor. Okullarımız bir yıldır kapalı.

* Hijyen koşullarını planlamak, bu hijyeni sağlayacak personeli önceden temin etmek ve bu kişileri pandemiye göre eğitmek bu kadar mı zor? Şu anda personel yok.

* Yakalansa bile bul personeli oradaki süreci öğrenip uygulamaya çalışacaktır. İmkansız. Çocuklarımızın eğitimi şansa ve şansa bırakılmayacak kadar önemlidir.

* Okulun metrekaresi ne olursa olsun, öğrenci sayısı ne olursa olsun, hemen hemen tüm okullarda standart olarak 20 kutu maske ve 10 litre dezenfektan bırakılarak ‘Size iyi bakalım’ denildi.


Bilim Kurulu Üyesi Prof.  Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz ilginizi çekebilir Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Bakanlar Kurulu Bilim CHP İstanbul Maske Öğrenci Meclisi Pazartesi Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanlığı Türkiye yüz yüze

İstanbul’da yüz yüze eğitim endişeyle başlıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK