Okullar ne zaman açılacak? MEB yeni öğretim yılı takvimini açıkladı

Okullar ne zaman açılacak? MEB yeni öğretim yılı takvimini açıkladı

103
0
PAYLAŞ

Okullar ne zaman açılacak? MEB eğitim öğretim yılı yeni takvimini açıkladı

Okullar ne zaman açılacak? MEB eğitim öğretim yılı yeni takvimini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim öğretim yılı takvimini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı orta ve orta öğretimin “yüz yüze” olacağını açıklarken, 6 Eylül 2021’de eğitime başlayacak. Öğrenciler okula “maske” ile gelecek. İlk yarıyıl tatili 15-19 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

Okullar ne zaman açılacak?  MEB eğitim öğretim yılı yeni takvimini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında, “2021-2022 eğitim öğretim yılı 6 Eylül’de başlayacak, birinci yarıyıl tatili 15-19 Kasım, yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat, ikinci yarıyıl tatili 11-15 arası. Nisan arası olacak ve haber bültenleri 17 Haziran 2022’de dağıtılacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 2021-2022 eğitim öğretim yılı takvimi şöyle:

* Kurs zili 6 Eylül’de çalacak

*a. 15-19 Kasım arası okul tatilleri,

* Yarıyıl tatili 24 Ocak – 4 Şubat arasıdır,

* 2. yarı yıllık tatil 11-15 Nisan arasıdır,

* Bültenler 17 Haziran 2022 tarihinde dağıtılacaktır.

YÜZYÜZE EĞİTİM KAÇ GÜN SÜRER?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul sezonu ve okulların durumu hakkında videolu açıklama yaptı. Bakan Mahmut Özer, “6 Eylül’de her kademedeki okullarımızı yüz yüze ve tam zamanlı olarak açacağız” diyerek sürecin detaylarını anlattı. Bu noktada korona virüsünün uzun süre gitmeyeceğinin görüldüğünü kaydeden Özer, şu ifadeleri kullandı:

* Bu nedenle hepimizin korona virüsünün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli önlemleri alarak hayatımızı sürdürmemiz gerekiyor. Daha önce de söylediğim gibi, okulları daha fazla kapalı tutamayız.

* Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için korona virüs ile yaşamayı öğrenmeli ve yüz yüze eğitime devam etmeliyiz.

* Değerli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; İnşallah 6 Eylül 2021’den itibaren haftada 5 gün tüm seviyelerde yüz yüze eğitimlere başlayacağız.

* Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmedikçe, salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda da tam zamanlı yüz yüze eğitime devam etmektir.

“KANTEN, YEMEK ODASI VE PANOLAR AÇILACAK”

Özer, “Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerimiz için eğitimler TRT EBA ve EBA platformu üzerinden devam edecek” dedi.

* Okullarda öğretim, ders saati azaltılmadan ve mevcut müfredatın tamamı dikkate alınarak yapılacaktır.

* Okula giriş ve çıkış saatleri, teneffüs saatleri ve gerekirse dönüşümlü geçiş süreci okulun fiziki kapasitesi ve müsaitlik durumuna göre il ve okul yönetimleri tarafından ortaklaşa düzenlenecektir.

* Destek ve eğitim kursları yani DYK’ler sadece 8. ve 12. yıllarda verilecektir. Okulların açılmasıyla birlikte kantinler, kafeteryalar ve pansiyonlar da açılacak.

* 1 – 3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimiz için uyum eğitimi yapılacaktır.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN AŞILARI ÖNLEMLERİN BAŞINDADIR”

Bakan Mahmut Özer, 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında COVID-19 salgını ve okulların yeniden açılması ile ilgili seminerlerden öğretmenlerin yararlanacağını belirterek, şunları kaydetti:

* Okul öncesi ve 1. sınıf öğretmenlerimiz için 31 Ağustos 2021 tarihinde salgın ve okulların yeniden açılması ile ilgili webinarlar vereceğiz.

* Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam edebilmeleri için attığımız adımların başında eğitim personelimizin aşılanması gelmektedir. Özellikle Türkiye’nin eğitim personelini öncelikli aşılama grubuna yerleştiren ülkelerden biri olduğunu vurgulamak isterim.

* Dün öğretmenlerimizin en az bir doz aşılama oranı yüzde 80.34, Türkiye’deki genel aşılama oranından yaklaşık yüzde 8 daha fazlaydı. İki doz aşılama oranı yüzde 69,73 olup, bu da yine Türkiye’deki genel nüfusun aşılama oranından yaklaşık yüzde 15 daha yüksektir.

* Son 12 günde yani 6 Ağustos ile 18 Ağustos arasında öğretmenlerimizin aşılarında yüzde 7’nin üzerinde bir artış olduğunu memnuniyetle belirtmek isterim. Tüm öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız; Kendi sağlığı, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin aksamaması için lütfen aşı olunuz.

Özer, bakanlık bünyesinde yeni kurulan elektronik takip sistemi sayesinde il, ilçe, kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçlerin anlık olarak takip edileceğini söyledi.

* Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim görevlileri için zorunlu aşı uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle aşısız personel için alınacak önlemler Sağlık Bakanlığımızca belirlenecektir.

* Aynı şekilde herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda uygulanacaktır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; Okula maske ile gelecekler.

*Öğrenci ve personelimizin okulda maske ihtiyacı varsa okul yönetimlerimiz tarafından ücretsiz olarak maske temin edilecektir. Okula giriş ve çıkışlar, kuruluş personeli ve öğrenciler hariç, okul yöneticileri tarafından kısıtlanacaktır.

* COVID-19 salgını ile ilgili öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz için rehberlerimiz hazırlanmıştır. Okullarda görev yapan müdür yardımcılarımız ve nöbetçi öğretmenlerimizin yanı sıra 35.000 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmen de sağlık önlemlerinin uygulanmasında destek verecek.

* Okullardaki tüm kapalı alanlar günlük olarak dezenfekte edilecektir. Sınıflarda ve okulların tüm kapalı alanlarında kapı ve pencereler açılarak sık havalandırma sağlanacaktır.

“OKULA MASKE TAKLI GİDECEĞİZ”

Bakanlık tarafından yazılan mesajda şu ifadelere yer verildi:

* 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm seviyelerde haftanın beş günü yüz yüze eğitimler başlamaktadır.

* 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine uyum eğitimi düzenlenecektir.

* Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için eğitime TRT EBA TV ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir.

* 31 Ağustos 2021 tarihinde okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması ile ilgili webinarlar düzenlenecektir.

* 8. ve 12. sınıflar için destek ve eğitim kursları (DYK) düzenlenecektir.

* 1-3 Eylül tarihleri ​​arasında tüm öğretmenlerimize Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması süreci ile ilgili seminerler verilecektir.

* Okula maske ile geleceksiniz.

* Bakanlığımız bünyesinde uygulanan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe ve okul düzeyinde öğretimin kesintiye uğramaması için tüm süreçler anlık olarak izlenecek.

* Kantin, kafeterya ve pansiyonlar hizmete açılacaktır.

* Eğitim personeli için aşı zorunluluğu olmayacak, aşı olmayanlardan haftada iki kez PCR testi istenecektir.

*Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılama oranı %80.34 olup, Türkiye geneli aşılama oranından yaklaşık %8 daha fazladır.

* İki doz aşılama oranı %69,73’tür. Bu, Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık %15 daha yüksektir.

“OKULLARA ERİŞİM SINIRLI OLACAK”

Toplantıya 81 ilin ilgili birim başkanları ve milli eğitim müdürleri Petek Aşkar, Ahmet Emre Bilgili ve Sadri Şensoy katıldı.

“Okulum Temiz Sertifikası” koşullarının sağlanması; Özer, derslikler, kantinler, yemekhaneler varsa her gün her türlü kapalı alanın dezenfekte edileceğini ve hijyenin sağlanacağını belirterek, “Okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi için maske kurallarından, mesafe ve hijyenden asla taviz vermeyeceğiz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız okula maske ile geleceklerdir.Öğrencilerimiz ve personelimizin okul içinde maske ihtiyacı varsa okul yönetimlerimiz ücretsiz maske temin edecektir.Diğer kişilerin giriş çıkışları daha kuruluş personeli ve öğrenciler okul müdürleri tarafından kısıtlanacaktır. okul. (ADH)

Corona EBA Maske meb Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okulu Sağlık Bakanlığı Sağlık Bakanlığı TRT Türkiye yarıyıl tatilleri yüz yüze

Okullar ne zaman açılacak? MEB eğitim öğretim yılı yeni takvimini açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK