Üniversite kayıtları ne zaman, nasıl yapılacak? Üniversite elektronik kayıtları başlıyor…

Üniversite kayıtları ne zaman, nasıl yapılacak? Üniversite elektronik kayıtları başlıyor…

52
0
PAYLAŞ

Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? Üniversitede elektronik kayıt başlıyor…

Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? Üniversitede elektronik kayıt başlıyor…

YKS sonuçlarına göre üniversiteye kayıtlar 6-10 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır. Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt için belirtilen evrakları eksiksiz doldurmaları ve üniversiteler ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. kayıt süresi içinde ilgililer, aksi takdirde kayıt ücretlerini kaybederler.

Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak?  Üniversitede elektronik kayıt başlıyor...

Üniversite adaylarının merakla beklediği sonuçlar erişime açıldı. Üniversiteye yerleştirme süreci tamamlanan adayların kayıt süreci beklemektedir. ÖSYM, yayınladığı rehber ile üniversite dosyalarında gerekli belgeleri paylaştı.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAR?

Üniversite, 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında elektronik kayıt sürecini, 6-10 Eylül tarihleri ​​arasında ise okul kayıt sürecini tamamlayacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILIR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecektir. Elektronik kayıtlar 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecektir. Kayıt hakkı kazanan adayların; Kayıt için aşağıdaki belgeleri tamamlayarak kayıt döneminde ilgili üniversitelerle iletişime geçin. Bu süre içerisinde kayıt başvurusunu yapmayan veya kayıt işlemini tamamlamayan adayların kayıt ücretleri düşer. Elektronik ortamda kayıt yaptıran adaylar, üniversiteleri tarafından ilan edilen belgelere ve tarihe göre hareket edeceklerdir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı bulunan ancak ortaöğretimden mezun olamayan ve bütünleme veya tek ders sınavına girecek adaylar da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici olarak kayıt yaptıracaklardır. Bu adayların mezuniyet belgelerini 31 Aralık 2021 tarihinden önce yükseköğretim kurumuna teslim etmeleri halinde ilk kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar diplomasını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek olup, kendisini bu durumda bulan ve belirtilen tarihlere kadar geçici kayıt yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaokul diplomasının veya yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı sureti

b) Ek puan ile yerleşmiş ancak diploma veya mezuniyet belgesinde alan belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösteren resmi bir belge (Ödül veren okulun adı, diplomalarında METEM programlarından mezun olanlar.)

c) 4,5 cm x 6 cm boyutlarında 12 adet fotoğraf

d) Katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine ilişkin belge

e) Kayıttan önce belirlenecek ve Üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin üniversite tarafından onaylanan asılları veya kopyaları.

YKS ile yükseköğretim programına yerleştirilen yükümlülerin askerlik durumu üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr ​​adresinden görüntülenebilir.

Adayların askerlik işlemleri için askerlik şubelerine, detaylı kredi bilgileri için üniversite rektörlerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların yerleştirme sonuçları (engelli bilgileri dahil) ÖSYM tarafından elektronik ortamda Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilir.

askerlik internet ÖSYM okul üniversite kaydı YKS YÖK üniversite kaydı

Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? Üniversitede elektronik kayıt başlıyor…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK