YKS tercih sonuçları açıklandı

YKS tercih sonuçları açıklandı

88
0
PAYLAŞ

YKS tercih sonuçları açıklandı

YKS tercih sonuçları açıklandı

YKS tercih sonuçları ÖSYM sayfasından açıklandı. Adaylar, https://sonuc.osym.gov.tr ​​adresinden TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile YKS tercih sonuçlarını görebileceklerdir. Programa kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecektir.

YKS tercih sonuçları açıklandı

2021-YKS yükseköğretim programları için merkezi tercih sonuçları mevcuttur. ÖSYM Başkanı Prof. Halis Aygün, attığı tweet ile YKS tercih sonuçlarının açıklandığını duyurdu. YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt yaptırmaya hak kazanan adayların elektronik kayıtları 4-8 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

YKS TERCİH SONUÇLARI TALEP EKRANI

YKS TERCİH SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden veya ÖSYM’nin mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Sonuçlar başvuru sahiplerine gönderilmeyecektir.

Tercih sırasına göre adayların yükseköğretim programlarına yerleştirme oranı

YKS TERCİH SONUÇLARINA GÖRE İSTATİSTİK BİLGİLER

2021-YKS’de tercih yapan adayların %85,80’i yükseköğretim programlarına yerleştirildi.

Adaylarımızın %52,02’si ilk üç tercihlerinden birine yerleştirildi.

Adayların %27,52’si birinci tercihinde, %14,41’i ikinci tercihinde ve %10,09’u üçüncü tercihinde yer almıştır.

“İKİNCİ EK YERLEŞTİRME” BU YILA ÖZEL OLACAK”

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları İnceleme sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alan önlisans ve lisans programları kurumlarının en düşük ve en yüksek puanları ile yerleştirme sonuçlarına ilişkin bilgilerin yer aldığı Tablo 3 ve 4’ü Twitter hesabından paylaştı. (YKS) 2021. ‘https://osym.gov.tr/TR, 21287/2021-yks-yerlesme-sonuclari-aciklandi-31082021.html’ adresinde yayınlandığını duyurdu.

Aygün, “2021-YKS sonuçlarına göre yapılan (ilk) genel yerleştirme sonunda boşalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilemeyen adaylara bu yıl iki ‘ek yerleştirme’ yapılacaktır. . Ek yerleştirmenin ilk aşamasında, genel yerleştirmede olduğu gibi, Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) için 150, Alan Yeterlik Sınavı (AYT)/Yabancı Dil Sınavı (YDT) için 180 puan geçerli olacaktır. En az TYT puanı 150 ve AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar 1. ek yerleştirme için başvurabileceklerdir. 1. Ek Yerleştirme sonunda belirlenecek boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu kararına göre bu yıla özel “ikinci ek yerleştirme” yapılacaktır. Ek yerleştirmenin 2. aşamasında, boş kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık önlisans programlarını, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilecektir. -yıllık lisans programları.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaokul diplomasının veya yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı sureti

b) Ek puan ile yerleşmiş ancak diploma veya mezuniyet belgesinde alan belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösteren resmi bir belge (Ödül veren okulun adı, diplomalarında METEM programlarından mezun olanlar.)

c) 4,5 cm x 6 cm boyutlarında 12 adet fotoğraf

d) Katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine ilişkin belge

e) Kayıttan önce belirlenen ve üniversite tarafından ilan edilen diğer belgelerin asılları veya üniversite tarafından onaylanan kopyaları. Adayların askerlik işlemleri için askerlik şubelerine, detaylı kredi bilgileri için üniversite rektörlerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleştirilen adayların yerleştirme sonuçları (engelli bilgileri dahil) ÖSYM tarafından elektronik ortamda Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderilir.

EK YATIRIM NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boşalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecektir. 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıtsızlık nedeniyle dolmayan yükseköğretim program kontenjanları için merkezi olarak ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. Merkezi yerleştirme yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramazlar.

Ek konum; Merkezi Genel Yerleştirmede en düşük puanın altında puan alan adaylar Önlisans ve Lisans programlarına yerleştirilmez. Kesin kayıt sonunda kontenjan sapması olan programlara öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 25.00 TL olacaktır. Ek yerleştirmeyi tercih eden adaylardan ek yerleştirme ücretini ödemeyenler işleme alınmayacaktır. ÖSYM yönetim kurulunun 14.01.2019 tarihli kararına göre şehit eşlerinden, şehit çocuklarından, gazilerden, gazi eşlerinden ve gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YÖK ŞEFİ’NDEN YKS AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Özvar, “İlk yerleştirme işlemlerinden sonra herhangi bir programa yerleştirilemeyen gençlerimizin üzülmemelerini ve her şeyden önce umutsuzluğa kapılmamalarını tavsiye ederim.

YÖK Başkanı Özvar, “Boş kontenjanlar için ‘ek yerleştirme’ ve bu yıl içinde yapmayı kararlaştırdığımız ‘ikinci ek yerleştirme’ için hala şansınız olduğunu hatırlatmak isterim. “

ÖSYM YKS

YKS tercih sonuçları açıklandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK