Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlıyor, eğitimciler endişeli

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlıyor, eğitimciler endişeli

85
0
PAYLAŞ

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimler 6 Eylül’de başlayacak. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, vaka artışının yüksek olduğu bir dönemde eğitimin 40 kişilik sınıflarda verileceği uyarısında bulundu. Sönmez, “İki yıl önceki gibi eğitim ve öğretime başlıyorlar” dedi.

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

Antalya’da okulların hala pandemi koşullarına göre düzenlenmediğini ve sınıf mevcudunun 40 kişi olduğunu söyleyen Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, vaka sayısının arttığına dikkat çekerek uyarıda bulundu.

“40 KİŞİLİK KURSLAR, ÇİFT EĞİTİM YOK”

Eğitim ve öğretimin iki yıl önce başladığı gibi başladığını iddia eden Sönmez, şunları kaydetti:

“Henüz öğretmenlerle randevularını almamışlar, öğretmenlere ihtiyaçları var. Bakanlığın kendi istatistiklerine göre, 100.000’den fazla öğretmene ihtiyaç duyulacak. Eğitim-Sen istatistiklerine göre 300 binin üzerinde. Antalya da dahil olmak üzere birçok sözleşmeli öğretmen çalışmaktadır. Ancak öğretmen atamalarını henüz yapmadılar. Okulların temizlik ve hijyenini sağlayacak, derslik ve sıra düzenini sağlayacak yardımcı personel bulunmaktadır. Her yıl İŞKUR’dan alıyorlar.

Okullar başlayınca alıyorlar ve yıl sonunda okulu bırakıyorlar. Yazın işsiz kalıyorlar. Onlar da henüz teslim almadılar. Okulları eğitim ve öğretime hazırlayacak yardımcı personel bulunmamaktadır. Sınıflar 40 kişiliktir, çift eğitim yoktur. Yalnızca önceden var olan okullarda çift öğretim. Bunun dışında pandemi nedeniyle iş-çalışma eğitimine başlanmadı. Özellikle şehir merkezinde en az 40 kişilik kurslar var. Eğitim böyle başlar.

“PANDEMİK DURUMLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM PLANLANMALI”

Türkiye genelinde ikinci aşı yaptıranların oranı yüzde 59. Bu, ebeveynlerin çoğunluğunun aşılanmadığını göstermektedir. Öğretmenlerin yüzde 15 ila 20’si aşılanmamıştır. Bunlar da sorun gibi görünüyor. Bunun dışında okullara herhangi bir ek kaynak tahsis edilmemektedir. Okul masraflarını karşılama açısından. Veliler ve okul yönetimi yüz yüzedir. “Ne kadar toplayabilirler” anlayışı büyüdü. Böyle bir kaos ortamında okullar açılır. Bunları değerlendirdiğimizde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın iki yıl boyunca pandemi koşullarına uygun bir eğitim-öğretim ortamı hazırlamak için ne planı ne de çalışması ya da bunun üstesinden gelmek için herhangi bir düzenleme yapmadığı görülmektedir. Hala başlatmadı.

Yüz yüze eğitim bizim de savunduğumuz eğitimdir. Çünkü en değerli eğitim, öğrencilerin en çok kazandığı eğitimdir. Ancak pandemi koşullarında bu eğitim yüz yüze planlanmalıdır. Yeniden düşünülmeli, okulların yapısından, dersliklerin koşullarından, öğretmenler odasından tüm mekanlara kadar yeniden düşünülmelidir. Bunların hiçbiri yapılmadı.

“İSTEKLERİNİZİ TAKİP EDERSENİZ KONTROL EDECEĞİZ”

Veli-Der başkanı Tülin Koç, okulları pandemi koşullarına uygun hale getirmek için araştırma yaptıklarını söyledi.

“Önümüzdeki dönemde okulların hazırlanmasına yönelik önerilerimizi veliler olarak paylaştık. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen broşürler ve resmi yazılar bulunmaktadır. Bu aşamada okulların açılışını izliyoruz. Şu anda, sonuçlarımız biraz yetersiz. Çalışmaların aşamasını bilmediğimiz için, çocuklar henüz okullara gelmediği ve eğitim başlamadığı için öğrenci sayısı, ek sınıflar ve öğretmenlere isim verilmiyor. Ancak Milli Eğitim’in bunları nasıl çözdüğü konusunda çok objektif ve net bilgiler veremeyeceğiz. Önce okulları açmalıyız. Önümüzdeki hafta öğretmenlerle birlikte, okullardaki bakanlıkların, Sağlık Bakanlığı’nın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın taleplerine cevap verip vermediğini kontrol edeceğiz. Bir rapor yayınlayacağız. Bu bizim araştırma ve gözlemlerimize dayanmaktadır. Daha sonra bu raporun sonuçlarını hem Milli Eğitim hem de kamuoyu ile paylaşacağız. Bunların yerine getirilmesi kamuoyu oluşturacaktır. Bizim de istek ve önerilerimiz var.

“ÖĞRENCİLERİMİZ DE VAR”

Milli Eğitim Bakanlığı’na önerileri olduğunu söyleyen Koç; “Şu anda atıl durumda olan kamu binaları, köy okulları var, mahalle okulları için geçici derslik, derslik ve derslik yapılması gibi önerilerimiz var. Okul bahçelerinde uygun yerlere prefabrik yapılar yapılabilir. Bu tatilde gözlemledik ama okullar açıldıktan sonra hem öğrenci sayısı hem de hangi okulda ne gibi çalışmalar yapıldığı, hangi konularda boşluklar olduğu konusunda vardığımız sonuçları net bir şekilde belirleyip bilgilendirmek istiyoruz. onlara. Çok sayıda öğrencimiz var.

Kesintisiz eğitim istiyoruz. Yani haftada 2-3 gün sınıflar bölünerek eğitim yapılmasını istemiyoruz. Çünkü pandemi sürecinde öğrenme boşlukları ve psiko-fiziksel bağlanma sorunları yaşayan çocuklarımız da var. Bunun dışında Kuran derslerinin taleplerinin çok yoğun bir şekilde arttığını ve merdiven altında nasıl bir denetimsiz öğretim verildiğini bilmediğimizi sadece bildiğimiz ama olmayan mekanizmayı görüyoruz, denetimli işler değil. Bu anlamda çok ciddi vakalarımız var” dedi.

Bilim kurulu yüz yüze eğitim toplantısı: Bakan Özer ve YÖK Başkanı da hazır bulunacak ilginizi çekebilir Bilim kurulu yüz yüze eğitim toplantısı: Bakan Özer ve YÖK Başkanı da hazır bulunacak

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK