Adli Yardım Başvuru Formu e-Devlet’ten erişime açıldı

Adli Yardım Başvuru Formu e-Devlet’ten erişime açıldı

107
0
PAYLAŞ

Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem PlanıAdalete erişimin güçlendirilmesine yönelik hedefler ayrıntılı olarak yürütülmektedir. Bu kapsamda, adalete erişimi teşvik etmek ve maddi durumu uygun olmayan kişilerin adli yardımdan yararlanma sürecini kolaylaştırmak amacıyla standart bir uygulama uygulaması oluşturulmuştur.

Özel hukuk alanında mahkemelere yapılan yasal başvurulara başvuruda ibraz edilen Yönetmelik belgelerine ibraz edilen adli yardım başvuru formu, Hukuki Destek ve Mağdur Hizmetleri dizininden fiziki olarak temin edilebilir. mahkemelerde ve adliyelerde. Ayrıca, randevu alındığında artık Hukuki Yardımcı Başvuru Formu’na e-Grema üzerinden ulaşılabilmektedir. Hukuki yardım almak isteyen vatandaşlar, https://vatandas.uyap.gov.tr ​​adresindeki UYAP Vatandaş Portalı’ndaki sandık sayfasından oy pusulasına ulaşabilirler.

Adli yardıma başvurmak için öncelikle bir mahkemeye başvurmak ve bu bölümde yardım istemek gerekir. Başvuru sahibinin adli yardımın gerektirdiği şartları sağlayıp sağlamadığı araştırılır. Mahkemekısmi bir dilekçeyi kabul veya reddetmeye veya dilekçeyi reddetmeye karar verebilir ve adli yardımlaşma koşullarının sağlanıp sağlanmadığını tespit edebilir. Mahkemenin tüm masrafları ve işlemleri, dava sonunda yakalanan veya mahkemelere zarar veren kişinin hukuk müşaviri tarafından karşılanmalıdır.

Form üzerinde oluşturulan danışmanlık başvuru standardı, UYAP başvurusunda bulunan kişinin mali durumu ile ilgili bazı bilgi ve belgelere doğrudan erişim sağlamaktadır.Yalnızca formda doğru ve eksiksiz olarak cevaplanabilecek diğer soruların yargı mercilerinden yanıtlanması istenmektedir. Bu nedenle, adli yardım formunu kullanarak adli yardım arayan vatandaşlardan çeşitli türlerde bilgi ve belge toplama süresi kısıtlıdır. Bu yöntem, hizmet ve işlem yapan kişileri kolaylaştırmayı ve bunları hızlı bir şekilde çözmeyi amaçlamaktadır. Başvuruyla birlikte, başvuru biriminin başvuru açısından adli yardımın değerlendirilmesinde de benzer kriterler sunacağı öngörülmektedir.

Adli yardım başvuru formu artık e-Devlet'te.

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

/beni sevindirdim
/plap
/Sevmiyorum
/rissi
/hareket
/Kızgınım
/ hayret ediyorum
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK