AK Parti kanun teklifini tamamladı! İmamlara ‘akademi’ mezunu şartı geliyor

AK Parti kanun teklifini tamamladı! İmamlara ‘akademi’ mezunu şartı geliyor

58
0
PAYLAŞ

Düzenleme titizlikle yapılırsa Diyanet, Diyanet’e bağlı olarak Diyanet İşleri Başkanı olarak atanacak akademiden mezun olacak. Üniversite, “Yüksek Dini Uzmanlık”, “Dini Uzmanlık” ve “Erken Eğitim” olmak üzere üç bölümden oluşacaktır.

TAMAMLANAN HİZMET KİLİSEYE GÖNDERİLMELİDİR

Milliyet’te bulunan Haberlerikinci; AK Parti Diyanet İşleri Kanun, cumhurbaşkanlığı bünyesinde yürütülen bir “din akademisi”nin oluşturulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen bir öneridir. Önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması beklenen ve 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılının ilk gündem maddelerinden biri olan ikinci önerge, din görevlilerine mesleki ve üstün hizmet vermek üzere düzenlenecek. Diyanet kadrosuna bakanlar atandı.

DİNİ İSTİSMARDAN KAÇINILMALI

AK Parti yetkilileri, bir “din adamı modeli” ihtiyacına dikkat çekerek, “dini istismarın” önlenmesi için kullanışlı, düzenli, ezber bozan ve hitabet bir düzenin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE MEZUNU ATANMAK İÇİN GEREKLİ

AK Parti, yeni dönem İslam’ın sorularına doğru cevap verecek dini liderler yetiştirmek gerektiğini belirtti. Plana göre, Diyanet’in kaymakam atanabilmesi için Diyanet Üniversitesi’nden mezun olması gerekecek. Modelin ilk ayağı iki ayaklı olarak gerçekleştirilecek olup, bugün Diyanet’te görev yapan din adamlarının hizmet içi eğitimleri gerçekleştirilecektir. Bu amaçla yeni bir genel müdür oluşturulması öngörülmektedir. Yeni ortaöğretim sonrası eleme personeli işe alınmadan önce “hizmet hazırlığının” bir sonraki aşaması önerilmiştir.

AK Parti yasayı yasa dışı geçirdi!  İmamların akademiden mezun olmaları gerekiyor'

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Olgun Kızıltepe
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK