Aldığı 2 milyon liralık hibeyle ailesinin arazisine santral kurdu! Genç kadın girişimci,...

Aldığı 2 milyon liralık hibeyle ailesinin arazisine santral kurdu! Genç kadın girişimci, 4 mahallenin enerji ihtiyacını karşılıyor

71
0
PAYLAŞ

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden geçen yıl mezun olan Rana Karçaaltıncaba, ailesinin daha az uygun olan tarım alanlarından yararlanacak bir iş kurmak istedi. Kadınlara yönelik kamu destek kuruluşlarını araştıran Karçaaltıncaba, güneş enerjisi santrali için yaklaşık bir yıllık tasarım sürecinin sonunda toplam yatırımın yüzde 55’ine tekabül eden 2 milyon lira hibe almaya hak kazandı.

Mesele şu ki, genç bir kadın ulusal elektrik santralini desteklemek için 4 evde elektrik alıyor.

Karçaaltıncaba Eyaleti’nde yeni inşa edilen rezerv santral üretime geçmiş ve 4 kırsal mahallenin enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Rana Karçaaltıncaba, Sarayönü’nün Başhüyük Mahallesi’nde güneş enerjisi santrali kuracak. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, yedek olarak aldığı santralde 2 ay süreyle elektrik üreteceğini söyledi.

Elektrik dağıtım şirketi aracılığıyla evlere ve çevreye verdikleri enerjiyi nasıl ürettiklerini anlatan Karçaaltıncaba, şunları söyledi:

“Proje yıl boyu devam ediyor ama kapasitemizin aktif olarak elektrik üretmesi yaklaşık 2 ay sürüyor. 2 aydır burada çalışıyoruz. Mahalledeki dört odanın da 2 aydır elektrik ihtiyacı var. Bu bir megavat enerji. Tesis 3.600 panel maliyeti Yenileme Güneşten aldığımız enerjiyi baştan sona elektriğe çevirerek enerji üretiyoruz.

Devlet desteğiyle kurulan bir santralde genç bir kadın kondüktör 4 evde elektrik üretiyor.

Devlet teşviği ile sektöre giriş yapmaya teşvik edildiğini belirten Karçaaltıncaba, “Kadın hakları başta girişimciler olmak üzere duyduğumda heyecanlanıyorum. Aile tarımla uğraşınca ‘çiftliklerimizin kıymetini nasıl bilebiliriz’ diye düşünüyorduk. Tarım açısından vazgeçemeyiz, vazgeçemeyiz.” Kullanmak istedik, hayalimizdi, güneş enerjisi hayalimizdi. Haberler Ve tabi ki çok küçük olduğu için çok beğendik. Bize büyük faydaları var. Bunu siyasi bir rahatlama ile yapmak beni daha da heyecanlandırıyor. Kadın, duruşumun arkamda olduğunu bilmek beni çok heyecanlandırıyor.

Tesisi büyüterek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğini söyleyen Karçaaltıncaba, “Amacımız bunu yapmak. Konya Ülkemizin tarımsal ve verimsiz alanlarının verimli bir şekilde kullanılması için havzadaki tarıma elverişli olmayan tüm arazileri biz ve toprak sahiplerimizle birlikte değerlendirmek. Bu sektörde lider firmalardan biri olmak en büyük hayalimizdir.

Hayatta ve her sektörde kadınların en mutlu insanlar olduğuna inandığını gösteren Karçaaltıncaba, şunları söyledi:

“En önemli şeyin kadınlar tarafından aydınlanmak olduğuna inanıyorum. Kadın her şeyden önce annedir. Hayat işinde başarılı olmayan bir kadının anne olması imkansızdır. Destek verilmesini rica ediyorum. ülkemize verilen uzun yıllar başarılı olursam bir çoğumuz çok daha iyi yerlere geleceğiz buna inanıyorum dinlenme gelir bu büyük olayda devlet bizi takip ediyor bir teselli bu bilsinler istiyorum bizim yöneticilerimiz ve kamu görevlilerimiz çok önemli bize bu işte yardımcı oluyorlar kaynaklar çok iyi özellikle planlama alanı ve çevre.

Ailesinin arazisine 2 milyon lira hibeyle elektrik santrali kurdu!  4'te genç kadın girişimcinin sanayi mahallelerine ihtiyacı var

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK