Ayçiçeği üretiminde 4 ilde 7 bölgeye daha destek verilecek

Ayçiçeği üretiminde 4 ilde 7 bölgeye daha destek verilecek

51
0
PAYLAŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Türkiye’nin ayçiçek yağı yağınani zorlaştırdı. Çünkü dünyada en fazla ayçiçek yağı ithal eden ülke Türkiye ve ithalin çoğu bu ikide gerçekleştiriliyor. Konuyla ilişkiler olarak uygulanmaya devam ediliyor.

“2021 Yılında ve Tarımsal Tarımsal 2022 Yılında Desteklenecek Gübre ve Sertifikalı Desteklerine İlişkin Kararda Verilmesine Dair Devlet Kararı” Resmi’de yayımlanarak, onaylandı. Buna göre, Türkiye Havzaları Üretiminde ve Destekleme Modelinde, Aydın-Efeler’de Yeni Tarım yerlerinde, Aydın-Efeler, Aydın-Kök, Aydın-Sultanhisar, Aydın-pazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas- Hafik yer alan ürünlerlendi. Düşük bütçeli tasarımlara yönelik tasarımlara ayçiçeği ekimi de desteklenecek.

Öte yandan, Türkiye tarımları üretim ve destekleme modeli 2021 yılı üretim yılı Çift Kayıt Sistemine göre buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale projede bir defaya alınacak dekara 50 lira ek giriş yapacaktır.

2022 yılı taranmış yetiştirilen, dekara arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çelt 24 lira, aspire 5 lira, nohut ve kanolaya (kolza) 20 lira, susama 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yoncaya 30 lira, patatese 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 22 lira, yer fıstığına 17 lira olarak ödenecek

Tarımsal yayım ve danışmanlık ile ilgili destek seçimi 1 Ocak 2022’den, diğerleri 1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere seçime girer. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla bu ülkelerin anası olduğu ayçiçeği, hububat gibi ürünlerde dünya çapında fiyatlandırması yaşanmıştı.

Mesut Şahin

Ayçiçek Yağı, Ekonomi, Haberler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK