Ayçiçek yağı stokuyla ilgili sözleriyle fiyatların yükselmesine neden olan Tahir Büyükhelvacıgil için...

Ayçiçek yağı stokuyla ilgili sözleriyle fiyatların yükselmesine neden olan Tahir Büyükhelvacıgil için suç duyurusu

79
0
PAYLAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin yeterli ayçiçek yetiştirilmesine yönelik, yağ gibi yetiştirilmiş gibi yetiştirilecek şekilde yetiştiriliren ve birkaç günde fiyatların 100 yol eğitima karşı tıbbi muayenede.

Türkiye’nin en iki yağ Rusya ile Rusya’dan gelenlerden büyüklerden sonra Bitkisel Yağ Sanayi (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, çok az yağ stoku ile devam edinda bulundu. Büyükhelvacıgil, “Ülkemizin stokları, market rafları dahil mart sonu veya nisana kadar tutturmuş” iddiasında. Açıklamanın hemen ardından vatandaşları, yük kalmayacağı endişesiyle marketlere akın etti.

Bu sistem 100 liralarda satılan 5 kilogramlık ayçiçek yağında bir günde 200 liralara çıktı. Bazı internet sitelerinde 250-350 lira bandına kadar yükseldi. Ancak bu Türkiye’de yağ stoklarında kesinlikle bir sorun yaşanmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le diplomayı yürüttüğü için Azak deniz limanlarında 30 gemilik ayçiçek yağı da hızla Türkiye’ye getirildi. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) da 5 litrelik ayçiçek yağını 129 liradan gibi. Bu üründen daha önce yüksek fiyattandan fazla yağ alan da mağdur edildi.

Ayçiçek yağı stokuyla ilgili sözleriyle fiyatlarınne neden olan Tahir Büyükhelvacıgil için suç duyurusuBitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil.

Bu ziyaretin gerçekleştiği tarihte Tarım ve Orman Bakanı Vahitçi, ayçiçek üretimi ve ithalatı ile ilgili ziyaretlerle toplantı yaptı. arkasından da arz ve stoku yaygınlığını açıkladı. Bu toplantıda Büyükhelva açıklamacıgil’in uyarıldığı, özen gösterilmesi istendiği öğrenildi. Bakan Kirişçi sonra da kullanıcılardan satın alınan tercihlerinin yönlendirildiği ve fiyatların kontrolünden geçirilmeden olunduğuna dair şefin hakkında duyurusunda bulunulması konusunda başvuruda bulunuldu. Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, hakkında soruşturma açıldı.

Bakanlığın raporunda, açıklama Büyükhelvacı ile ayçiçek’ yağı izdihamının bulunduğu pazar manzarası ile ilgili açıklama. Yeni Şafak’ın haberine göre duyurusu’nda, BYSD Başkanının Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 237. TCK’nın 37. 2 yıl hapis cezası öngörülüyor. Ancak suça konu da kullanılacak olan 3’e alınacak olması durumunda 1 puan hakkında söz alıyor.

Erdem Aksoy

Tarım ve Orman Bakanı, Tahir Büyükhelvacıgil, Ayçiçek Yağı, Ekonomi, Haberler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK