Bakan Elvan’ın “Tedbirler gelecek” sözleri sonrası yeni dönem başlıyor! Artık maaşa göre...

Bakan Elvan’ın “Tedbirler gelecek” sözleri sonrası yeni dönem başlıyor! Artık maaşa göre kredi verilecek

50
0
PAYLAŞ

Hazine ve Ticaret Bakanı Lütfi Elvan“Kurumsal kredilerde ve ödemelerde sorun yok. Ama kredilerin nasıl sınırlandırılacağı konusunda bankalarla konuştuğumuzda ciddi bir artış var.” Bunu söyledikten sonra, her şey bitti. Merkez Bankası, Bankalar Birliği Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankası ve Katılım Bankaları Birliği’nin çalışmaları önümüzdeki hafta açıklanacak. Bu nedenle, kredi kartlarında olduğu gibi kişilere kredileri gelire göre sınırlama formülü sunulacaktır.

MAKSİMUM 4 KAT BİTİŞİ

Bankalar kredi kartı kullanıcıları için limitler belirler. Kredi kartına sahip olanlar için ilk yıl, önce aylık 2 kez belgelenen kredi kartı gelir belgesine sahip olacaklardır. Takip eden yıllarda ve öncesinde kredi kartı sahibi kişiler aylık net gelirlerinin maksimum 4 katı limite sahip olabilir. Bu bir kredi davası değil. ekonomi krediler için benzer bir idari harcama türü. Bu nedenle bir şirketin kredisi sabit bir aylık gelir katıyla verilebilir.

34,5 MİLYON OLARAK ARTTI

Ekonomi yönetimi de kredi arzını artırmak için çalışıyor. Canlı talebin yurt içi enflasyon üzerinde baskı yaratacağı endişesi olsa da, son dönemde kredilerin nasıl kullanıldığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye Bankalar Birliği’nin risk merkezi raporuna göre, geçen yıl ihtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç 1,3 milyondan 34,5 milyona yükseldi.

sınır olmayacak

Kredi koşullarında herhangi bir değişiklik beklenmemektedir. BDDK, 2019 yılında kullandırılan krediler için genel vade sınırını 60 aya yükseltti. 2020 yılı sonunda ihtiyaç kredilerinde vade limiti 36 aya indirilmiştir. BDDK’nın yeni bir vade sınırı belirlemediği öğrenildi. Kredi ve kredi kartı kısıtlamaları ile güçlü bir bilanço gereksinimi, büyümenin hızlandığı dönemlerde etkiyi azaltır.

BAKAN ELVAN’IN İŞARETİ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz günlerde AK Parti MYK toplantısında yaptığı sunumun ardından komiserlerle ekonominin önceliklerini görüştü. Elvan, “Krediler ve çözümlerinde bir sorun yok. Ancak bireysel kredilerin kaldırılması için bankalarla yapılan görüşmelerde büyük bir artış var. Bu konuda çeşitli tedbirler aldık ama yeni tedbirler de arşivlerde olacak. monitörler” dedi. yani, kredi geri ödeme teşvikinin gerçekten yatırım amaçlı kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için yeni bir prosedür sunacağız.

Bakan Elvan'ın

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK