Bolu’da bu işi yapan tek kadın! “Yapamazsın” diyenlere inat 3 yıldır ustalık...

Bolu’da bu işi yapan tek kadın! “Yapamazsın” diyenlere inat 3 yıldır ustalık yapıyor

64
0
PAYLAŞ

Kâr payıBir memurun tek kızıdır. Yemen Gül (25), çocukluğundan beri araba sevgisini mesleğe dönüştürmüştür. Ailesi onun öğretmen olmasını istediği Gui, arkadaşıyla birlikte satın aldığı bozuk araçları tamir etme, hasarlı araçları tamir etme hayaline başladı. Kadın olduğu için iş başvuruları kabul edilmeyen Gui, kendi yeteneklerinde ve sektörde ustalık peşinde uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Belli bir süre için AnkaraTürkiye’de otomotiv sektöründe çalışan kız, o zamandan beri memleketi Bolu’ya döndü. Mesleğini seven ve her türlü engelden vazgeçmeyen Yemen Gül, araç bakım servisi tarafından işe alınır. 3 yıldır mesleğini seven Gui, “İş konusunda uzmanlaşmak zorunda değilim ama her şeyi öğrenmeye çalışıyorum” dedi.

Bolu'da bu işi yapan tek kadın!  Sahibi üç yıldır var ama diyenler

Ailesini nasıl geçindirebileceğini ancak iş hayatına atılmakta zorlandığını anlatan Gül, “Çocukken bu işi yapmak istiyordum. İşimi seviyorum. Araba ve ehliyet hayalim vardı. Yapmadım. Bu konuda eğitimim var ama ilk arkadaşımla başladım.Tanıştık.Evet Ankara’da çalıştım ama buraya geldim çünkü Bolu’da yaşamak istiyordum.Aslında çok zorluklarla karşılaştım.Çok dediler. “Sen bir kadınsın, sektörde ne yapıyorsun? Bu kocamın işi.” Ama ailem beni her zaman destekledi. Üniversiteye gitmeden önce de birçok yere başvurdum. “Al beni, öğret” dedim.

Bolu'da bu işi yapan tek kadın!  Sahibi 3 yıldır var ama diyenler

Araçlarını tamir etmeye gelen müşterilerin şaşkına döndüğünü söyleyen Gül, “Beni ilk andan itibaren çok iyi karşıladılar. Meslektaşlarım da çok olumluydu. Tabii ilk başta şaşırdılar. Gelen müşteriler de beni şaşırttı. Beni tanıyanlar. ve bu işi yapanlar bana çok şey öğreniyor, onlar da şaşırıyorlar.” Pedleri ve dişli kutularını yazdırabilirim. Uzmanlaştığım bir konu yok ama her şeyi öğrenmeye çalışıyorum. “dedi.

Bolu'da bu işi yapan tek kadın!  Sahibi üç yıldır onlarla birlikte

Gül’le Yemen’de çalışan 30 yaşındaki öğretmen Oktay Türkmen, “Çok iyi, mutlu. Geldiğinde her şey normal. El işi yapıyor. Taşları başka kadınlara çeviriyor. Bunlar öğreniliyor. Kahin. O da yetenekli. Anahtarları tutmayı çok iyi biliyor.”

Bolu'da bu işi yapan tek kadın!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK