Çavuşoğlu”ndan “ABD, Türkiye’ye F-16 satacak mı?” sorusuna yanıt: 18 Mayıs’ta Washington’da bu...

Çavuşoğlu”ndan “ABD, Türkiye’ye F-16 satacak mı?” sorusuna yanıt: 18 Mayıs’ta Washington’da bu konuyu görüşeceğiz

57
0
PAYLAŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO görüşmesi için görüşme hakkında konuştu. Buça’daki katliamın Rusya ile yollarının yandaşlarını gölgelediğini belirten veları yanan ateşkesin imzalanması için Türkiye‘davet eden Bakan Çavuşoğlu, ABD dışişleri’nin Kongre’ye mektupta Türkiye‘ye F-16 satışına olumlu yaklaşmaklarına yönelik ifade kullanmasını da değerlendirdi.

Basın mensuplarının savunuculuğu “ABD, Türkiye‘ye F-16 satacak mı?” sorusuna yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, “Mektupta özellikle F-16’ların Türkiye‘sevmek Türkiye‘nin rollerinin sergilenmesine değinilmesi. ABD de esasen TürkiyeHep böyle bak. Bazı günlük görüşler oldukları. Bizim de rahatsız edici konular var. Özellikle Suriye konusunda ABD’nin YPG’ye devamını sürdürmesi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken 18 Mayıs’ta beni Washington’a davet etti. Türkiye‘ye F-16’larda kullanıma dahil edilebilir.

NATO’nun kuruluşunun en üst düzeydeki bakanlığı Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“Ortaklarımızla bu toplantının içinde önemli olmuş. Sonu nasıl yetiştirebiliriz. Türkiye‘nin bu rolünden dolayı olduğu gibi bir kez daha dileler getirdi.

Buça’dan gelen görüntü ve gidişleri gölgeledi. Daha fazla mağaza alışverişi atmosferi vadisi. Ancak her şartta yinelenmelerin olması gerekiyor, Zelenskiy’nin de gibi tüketmek’ Bir Ukraynalı olarak yetiştirmemam gerekir ama bir egemen olarak sürdürmelerim devam etmesi gerekiyor’ dedi. Bu zorlu koşullarda durumu devam ettirmenin dava aşamasındadır.

Dünden bu yana ikili görüşmelerimiz de oldu. Gürcistan’ın yeni dışişleri bakanı ile görüştük. yılda tebrikler. Gürcistan da komşumuz ilişkilerimiz de çok iyi. Devlet Başkanı da bu yıl Gürcistan’ı ziyaretimizin planı var. Yine İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile görüştük. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile görüştük son olarak. Özellikle güvenlik garantileri, ülkelerin isimlerinin netleştirilmesini konuştuk.

Çavuşoğlu''ndan 'ABD, Türkiye'ye F-16 satacak mı?'  soruna yanıt: 18 Mayıs'ta Washington'da bu ziyaretle görüşeceğizDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu.

Denizden tahliye konusunda hem Ukrayna hem de Rusya tarafı ile görüşmelerimiz sürüyor. Mairupol’de halen 30 vatandaşımızın da refakatçisinin olduğunu. Onları da büyüteceğiz. Dediğim gibi Buça’daki görüntü düştü. Amacılar devam ediyor. Biz bu üzerimize düşeni söyledik. En çok olanlar konusunda Türkiye‘ye güvendiklerini söylediler. Biz de bir ilk öncelerden gelen ateşkes ve güvenlik garantileri işlemlerinin imzalanmasının olacağını söyledik. Dünya çapında bir organizasyondan bir NATO Dışişleri Bakanları toplantımız. Türkiye her zaman uluslararası hukuktan yana ilkeli bir tutum sergiliyoruz Türkiye zaman başka ülkelerin yetiştireceklerini tutumda hiçbir ülke. İyileştirmelerimiz, bu tüketim harcamalarından sonra Türkiye’nin katkılarından faydalananlarımız harcamaz.

İstanbul’da yanabilir Ukrayna Rusya bir belge verdi ve Rus Putin’e iletlerini. Burada 2 senaryo var. Birinci senaryoda burada mutabakata vardıktan sonra önce dışişleri bakanları bir gelecek sonra liderler bir gelecek gelecek. İkinci senaryoya göre ise liderler ve dışişleri bakanları aynı anda bir gelecekler, Cumhuriyetimizin rahatında belgeyi imzalayacaklar. Türkiye olarak böyle bir ev için ev düşünülecek bir ülkeli model olarak onun de de buna göz atın. Rusya görüşmesi Kiev bölgesinden çekildikten sonra Kiev büyükelçiliğimizi gönderdik. zaten çoktan kapatmıştık. Odessa başkonsolosluğumuz da Moldova’ya daha yakına göndermiştik. Yarın da Odessa Başkonsolosluğumuzu geri göndereceğiz.

İlişkileri normalleştirmeyi hayata geçiriyoruz. İlerleyenleri de atacağız. Biz mevcut maslahatgüzarımızın süresi dolduğu için başka arkadaşımızı gönderdik. sonra büyükelçilikleri atama yapılır zaman da adım adım atarız.”

Erdem Aksoy

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Ukrayna, Rusya, ABD, Dünya, Ekonomi, Güncel, Haberler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK