CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir adaletsizliği var

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir adaletsizliği var

46
0
PAYLAŞ

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir eşitsizliği var

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir eşitsizliği var

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarının ve kişi başına düşen GSYİH’nın gerçeği yansıtmadığını söyledi. Türkiye ekonomisinin borçla büyüdüğünü söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu, “İnsanlar fakirleştikçe ekonominin büyümesi biraz garip. Açlık ve yoksulluk sınırı ortadayken reklamı yapılan kişi başı 60.000 525 TL’yi kim alıyor merak ediyorum. Türkiye’de ciddi bir gelir eşitsizliği var” dedi.

CHP'li Bakırlıoğlu: Türkiye'de ciddi gelir eşitsizliği var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıkladı. Sonuç olarak Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,7, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %0,9 büyüdü. çeyrek, baz etkisi nedeniyle. TÜİK ayrıca 2020 yılında kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) cari fiyatlarla 60.000.525 TL ve ABD doları cinsinden 8.000.597 dolar olduğunu açıkladı.

Çarşı ve esnaf ziyaretlerinde vatandaşlarla bir araya gelen, ekonomik sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Manisa Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK’in açıkladığı rakamların toplumda gerçekçi olmadığını söyledi.

“EKONOMİK KRİZDEN VATANDAŞ BÜYÜYORKEN BU BÜYÜME NASIL OLUR”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK’in her zaman şirketin gerçek imajını yansıtan verileri açıklamadığını, sarayın ihtiyaçlarına göre verileri hazırlayıp kamuoyuna yansıttığını belirterek, açıklanan büyümenin doğru olmadığını söyledi. yansıyan. vatandaşların cebinde.

CHP’li Bakırlıoğlu, TÜİK’in açıkladığı kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılayı kimin cebine koyduğunu merak ettiğini söyledi.

* Kişi başına gelir 60.000.525 TL’dir. Vatandaşlar ekonomik kriz altında inlerken, tüccarlar, çiftçiler, üreticiler, tüccarlar ve sanayiciler borç içindeyken ekonominin nasıl geliştiğini herkes gibi merak ediyoruz.

* İlanı verilen 60.000 525 TL’nin sahibi kimdir? Aynı açıklamaya göre; ihracat yaklaşık yüzde 15 düştü, tüketici harcamaları sadece yüzde 2,2 arttı. Vatandaşların bankalara olan borcu 1.000 milyar liraya ulaştı. 2021’in ilk üç ayına, yani ilk çeyreğine kıyasla ekonomi sadece %0,9 büyüdü. Buna rağmen TÜİK büyüme oranını %21,7 olarak açıklıyor. En çok hangi sektör büyüyor? Finans sektörü.

* Yani vatandaşın, tüccarın, çiftçinin, sanayicinin bankalara olan borcu o kadar büyüdü ki finans sektörü, bankalar, herkesin kredileri ve borçları o kadar büyüdü ki Türkiye ekonomisi de gelişti, nasıl bir büyüme? İnsanlar fakirleşirken ekonominin büyümesi biraz garip.

* Tek işçi için asgari ücret 2825 TL’dir. Yıllık üyelik ücreti 33.000.900 TL’dir. Asgari ücreti alan tek bir işçinin geliri bile kişi başına bildirilen GSYİH’nın yalnızca %56’sıdır. Evli ve iki çocuklu bir asgari ücretli işçinin yıllık geliri 35.000.520’dir.Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin geliri, kişi başına bildirilen GSYİH’nın %15’ine bile ulaşmamaktadır.

* Türkiye’de her dört çalışandan biri asgari ücretli. 1 milyon işçiye asgari ücretin yarısı ödeniyor. Bugün memurlar için en düşük maaş 4.881 lira.

* 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı ayda 12.000 195 lirettir. Açlık sınırı ayda 2.000.903 liret. Bu rakam asgari ücretin üzerinde ve 14 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Açlık ve yoksulluk sınırı ortadayken reklamı yapılan kişi başı 60.000 525 TL’yi kim alıyor merak ediyorum.

“TÜRKİYE’DE GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK”

CHP’li Bakırlıoğlu, Türkiye’de son 20 yılda ciddi bir gelir eşitsizliği olduğunu sözlerine ek olarak, Türkiye’de büyüyen kesimin hükümete yakın varlıklılardan oluştuğunu söyledi.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

* Büyüme hakkında konuşurlar. Ancak piyasaları, esnafımızı ziyaret ettiğimizde, vatandaşlarımızla sohbet ettiğimizde bu büyümeyi göremiyoruz. Toplumun çoğu ciddi bir ekonomik darboğaz içinde.

* Türkiye’de ciddi bir gelir eşitsizliği var. Mutlu azınlık milli gelirden çok büyük bir pay alırken, büyük çoğunluk kalan payı paylaşmak zorundadır. Nüfusun yüzde 20’si milli gelirin yarısını, kalan yüzde 80’i ise kalan milli gelirin yarısını paylaşıyor.

* Bu durum bize gösteriyor ki, devlete yakın olan zenginler daha zengin olurken, fakirler daha da fakirleşiyor. Böyle bir sistemde yaşıyoruz. TÜİK’in açıkladığı büyüme, işsizlik ve enflasyon rakamlarına artık güven yok. Çünkü kişiye özel istatistikler ve sayı oyunları ile pembe bir tablo ortaya çıkıyor. Ama vatandaş bunu asla cebinde hissetmez.

CHP’li Bakırlıoğlu da parti olarak temel amaçlarının gelir eşitsizliklerini ortadan kaldırmak ve herkesin milli gelirden hak ettiği payı aldığı bir sistem kurmak olduğunu söyledi.

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir eşitsizliği var

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK