Döviz mevduatlarda rekor geldi

Döviz mevduatlarda rekor geldi

59
0
PAYLAŞ

Yabancı para mevduatlardaki kayıtlar

Yabancı para mevduatlardaki kayıtlar

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 27 Ağustos haftasında 4 milyar dolar artarak 236,2 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Döviz kurundaki düşüş alım fırsatı olarak görülmekte ve TL mevduat faizinin enflasyonun altına düşmesi ile turizm ve ihracat gelirlerinin artması döviz mevduatını artırmaktadır.

Yabancı para mevduatlardaki kayıtlar

Dolar/TL kuru son zamanlarda düşüş eğilimi gösterirken, bankalardaki döviz mevduatlarındaki hızlı artış dikkat çekiyor.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 27 Ağustos haftasında yurt içi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatı 4 milyar dolar artarak 236,2 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Bu dönemde döviz mevduatı gerçek kişilerde 1,2 milyar dolar, tüzel kişilerde 2,7 milyar dolar arttı.

Bu paranın 207,6 milyar doları mevduat bankalarında, 28,6 milyar doları ise katılımcı bankalarda yer aldı.

236.1 milyar dolarlık bir önceki rekor 22 Ocak haftasında kırılmıştı.

Pariteden arındırılmış verilere bakıldığında 27 Ağustos haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarındaki artış 3,1 milyar dolar oldu. Bu tutarın 2,2 milyar doları vadeli hesaplardan, 950 milyon doları ise euro hesaplardan geldi.

İKİ AYDA 10,4 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ

Temmuz ayında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarındaki artış parite etkisinden arındırıldıktan sonra 4,7 milyar dolar oldu.

1 Ağustos – 27 Ağustos döneminde aynı kalemdeki artış 5,7 milyar dolar oldu. Böylece son iki ayda döviz mevduat paritesindeki düzeltilmiş artış 10,4 milyar dolara ulaştı.

Döviz mevduatlarındaki artış, turizm ve ihracattan elde edilen gelirin artmasının yanı sıra düşen döviz kurunu bir satın alma fırsatı olarak gören yerli halktan kaynaklanmaktadır.

Mevduat faizinin enflasyonun altına düşmesi vatandaşları ve işletmeleri dövize ve altına yönlendirebilir.

Merkez Bankası ilginizi çekebilir Merkez Bankası “enflasyon üzerinde faiz” sözünü tutacak mı? Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en yüksek ürünler ilginizi çekebilir Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en yüksek ürünler Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı ilginizi çekebilir Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı

Ağustos Dolar Ekonomi Enflasyon Euro Faiz Merkez Bankası Döviz Şahap Kavcıoğlu zammı

Yabancı para mevduatlardaki kayıtlar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK