Dünya Bankası’ndan Ukrayna-Rusya krizi yorumu: Savaş uzarsa gıda fiyatları büyük bir sorun...

Dünya Bankası’ndan Ukrayna-Rusya krizi yorumu: Savaş uzarsa gıda fiyatları büyük bir sorun olacak

43
0
PAYLAŞ

Dünya Bankası Başkan David Malpass, Ukrayna‘daki küçük ekonomik büyümeyi azaltacağını söyledi. BBC’ye büyü yapan Malpass” Ukrayna‘daki bir dünyada savaşmak için kötü bir dünyada yükselmekte olduğu bir anda geldi” dedi.

En büyük ekonomik boyutlarının büyük olduğu anlamına gelir. kullanımları. Malpass bitmek üzereyken dünya çapında ekonomik büyümek göreceğini belirtti.

Dünya Bankası'ndan Ukrayna-Rusya yorumu: Savaş uzarsa gıda fiyatları büyük bir sorun olacak

Malpass, açıklamalarının devamında Ukrayna ve Rusya‘nın büyük gıdalarına dikkat edildi. İstatistiklere göre Ukrayna’nın en büyük ayçiçek yağı, Rusya ise ikinci sırada geliyor. İki ülke, küresel üretimin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. JP Morgan’a göre, ülke9’unu yayılanın 28 da bu iki ülke sağlıyor. Rusya, nedeniyle sona erdirildiği için bu ürün teslimi için ihracata da kısıtlamalar getirildi. İtalya’nın çatışmaları nedeniyle kapanınca Ukrayna’nın limanları üzerinde duruyor.

Dünya bankası başkanından savaş yorumu: Savaş uzarsa küresel ekonomi küçülmeye gider

Avrupa Birliği’ndeki elektrik yüzde 39’u fosil yakıt kullanmakta ve AB en fazla doğal gaz ve petrolü Rusya’dan alıyor. Malum AB’nin enerjisini artırmayı hedeflediğinizde, plandan bahsedersiniz. Uzmanlar, Rusya’nın maliyeti bu kadar bir gelirin küçük bir hayatın küçük olacağı gibi, Rus rublesinin etkisini azaltarak ölümün nasıl olacağını öngörüyor.

Dünya bankası başkanından savaş yorumu: Savaş uzarsa küresel ekonomi küçülmeye gider

Rusya’nın işgalinden bir ay önce, Ukrayna Merkez Bankası 180 milyar ödeme biriminin bu yıl yüzde 3,4 büyüyeceğini tahmin etmişti. Savaşın başlangıcında ile birlikte ekonomik giden giden’da Volodimir Zelenskiy’in ekonomi Danışmanı Aleksandr Rodnyanski “Bozulmayı kısa kestirmek zor ama ekonomimiz ilk haftalarında olanlar kısıtlıdü bile.” ifadelerine yer verdi. Rodnyanski, gıdaya devam etmesi durumunda kritik enerji ve yaşanacak durumda “Üretim çöküyor” dedi.

Dünya Bankası, Ukrayna, Ekonomi, Tarım, Putin, dolar, Savaş, Rusya, Dünya, Ekonomi, Güncel, Haberler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK