EPDK, elektrik faturalarına gizli zam yapıldığı iddialarını yalanladı

EPDK, elektrik faturalarına gizli zam yapıldığı iddialarını yalanladı

61
0
PAYLAŞ

Duyuru, sosyal medyada elektrik faturalarının yüksek olduğunu belirten Enerji Düzenleme Kurumu’ndan geldi. Sabit fiyatların tüm aboneler için aynı olduğunu belirten açıklamada, “Citi’ye gönderilen bir faturanın fiyatını hiçbir dağıtım veya satış firması tahmin edemez”, faturada herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Açıklamada, dağıtım payının 2020 yılında düzenlendiği ve 2021 yılı için geçerli olacağına dikkat çekilerek, “EPDK’dan bu payın artırılmasına yönelik dağıtım şirketlerinin herhangi bir öngörüsü yok ve böyle bir talep gelmezse, hukuka aykırıdır.”

“TAKİP ET”

Ama fatura kesen şeylerde ve sabit bir gemi dışında gizli bir artış olmadığı söylendi;

“Bellek seviyelerine ulaşan elektrik kullanımındaki artış, elektrik faturalarına da yansıyor. Vatandaşlarımız, EPDK gibi bizim görevimizin sadece tarife belirlemek değil, aynı zamanda doğru şekilde izlemek ve kontrol etmek olduğu konusunda cesaretlendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin doğru uygulanması” .

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bilindiği gibi etkimiz, elektrik üretim maliyetindeki artış nedeniyle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarının nihai elektrik satış fiyatlarını yüzde 15 oranında artırmıştır. Bu kapsamda konut aboneleri vergiler ve nakit 100 kilovat saat enerji elektriği için 91,56 TL ödüyorlar.

“HER TÜRKİYE’DE AYNI FİYAT”

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu alandaki fiyatlar tüm Türkiye ve tüm konut aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım veya perakende şirketi, vatandaşlarımıza gönderilen bir faturanın değerini artıramaz, faturada herhangi bir değişiklik yapamayız.

Ayrıca elektrik şirketlerinin dağıtımı 2020 yılı tekliflerinde belirlenmiş olup, 1 Ocak 2021 tarihine kadar yıl boyunca geçerlidir. Bunda da yer yok. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payı artırma zorunluluğu yoktur ve bu tür bir talep mevzuata aykırı ise kabul edilemez.

“FATURALAR İÇİN KAYIT TESLİM ADIMLARI”

Artan hava sıcaklıkları nedeniyle (klima, soğutucu vb. cihazların yoğun kullanımı ile) özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında her yıl rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımındaki artış, elektrik faturalarına da yansıyor. Ancak, elektrik faturasını oluşturan unsurlarda, Kurumumuzca sağlanan faydalar (dağıtım ücreti veya vergi oranları) dışında herhangi bir açık artırma veya gizli artış söz konusu değildir.

“VATANDAŞ FATURALARIMIZI WEB SİTEMİZDEN KONTROL EDEBİLİR”

Vatandaşlarımız, EPDK gibi sadece tarifeleri belirlemek değil, aynı zamanda güvenliği izlemek ve bu tarifelerin faturalarda doğru uygulanmasını denetlemek de bizim görevimiz olduğu konusunda cesaretlendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Ayrıca eğitim sayfamızdaki (http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml) elektrik hesaplama modülünden tüm vatandaşlarımız her ay faturalarını kontrol edebilirler. .

EPDK elektrik faturalarına zam iddialarını yalanladı

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Mesut Şahin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK