İstanbul’a “1000 yeni taksi” teklifi 8. kez reddedildi

İstanbul’a “1000 yeni taksi” teklifi 8. kez reddedildi

78
0
PAYLAŞ

Ulaşım Koordinasyon Merkezi Toplantı Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda İBB sekizinci sezon için 1.000 yeni teklif sundu.

istanbul Taksiciler Ticaret Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul’da toplu ulaşımla ilgili şikayetlerin taksi şikayetlerinden daha fazla olduğunu belirterek, “81 ilde taksi işleten belediye yok. Belediyeler işletme işletiyor. İBB verilerine göre , yılda 512 milyon yolculuk taksi ile yolcu.” Şikayet 103 bin. Bu oran, toplam yıllık rotanın yüzde birini bile tüketmez. Öte yandan, bir toplu taşıma şikayeti olduğu aşikar. İETT gibi yüzde 15. Taksi konusunda aldığımız tarife, eğitim, teknoloji ve destek olursa taksi şikayeti olmaz” dedi.

“İZMİR İSTANBUL’DAN YÜZDE 37 DAHA FAZLA”

Aksu konuşmasına şöyle devam etti: “İzmir’de taksiye binen kişi sayısı 1.207, Ankara’da taksiye binen kişi sayısı 770, İstanbul’da taksiye binen kişi sayısı 890. İstanbul’da taksi başına düşen kişi sayısı ama zmir’deki taksi sayısı gündemde değil.”

“Taksi kalitesini artırmak için kötü plan”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, “Buradaki amacımız taksi kalitesini artırmak. Şikayetleri artırıyoruz. Müşterilerin müşteri tercihiyle ilgili şikayetleri de artmaya başladı. İstanbul’da vergilerin yüzde 85’i İBB’nin kurduğu “İTAKSİ” var. .İBB taksicinin işi değildir ve alıcıyı bir araya getirir. İBB görüşmemizi engelliyor. Bu başvurunun uygulanması için İBB’ye teklif sunduk. Bir teklifi var. Teklif komisyonda bekliyor. Uygulama kapsamında yolcunun yolculuğunu kontrol eden bir uygulama olacak ama maalesef bu istenmiyor” dedi.

“TAKSİ SAYISI ARTTIĞINDA BÜYÜK BİR TRAFİK OLUR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Şube Bölge Müdürü Serdar Yücel, “Taksicileri dijital uygulamalarda görüntüleyip yönetebiliyoruz. Şoförleri tarama sisteminden çıkartabiliyoruz. Dijital bir gelişme sağlayabiliriz. Taksi sistemi. İBB. Tüm ruhsatları vergi için gönderen bir birim.Bu nedenle İstanbul’da teknik ve iş sektörlerine ne zaman: “Altyapı atılmadan taksi sayısı arttıkça trafikte bu büyük bir etken olacak. Türkiye’deki taksiler için” dedi.

BİR DAHA AL

Sürücü yetiştirme ihtiyacının tartışıldığı toplantıda, 40.287 aktif sürücüden bin 700’ünün İBB tarafından eğitildiği açıklandı. Önerge, uzun bir tartışmanın ardından senato tarafından 16 11 oyla reddedildi.

istanbul'a

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK