Kaçakçılık ihbarı yapanlara 2021’de 1,2 milyon TL ikramiye ödendi

Kaçakçılık ihbarı yapanlara 2021’de 1,2 milyon TL ikramiye ödendi

48
0
PAYLAŞ

ticaret Hizmet Gümrük Genel Müdürü2009 yılında kaçakçılıkla daha etkin mücadele için ‘Alo 136’ Gümrük Muhafaza İhbar Hattı devreye alınmıştır. 7 gün 24 saat hizmet veren vatandaşlar tarafından yapılan bildirimler nedeniyle büyük çaplı operasyonlar gerçekleştirildi. Bakanlıktan alınan bilgiye göre: Bu kapsamda Cheryl 136’ya 2021 yılında toplam 7.803 çağrı gelmiş olup, Kontrol ve Kontrol Merkezi’nden takip edilebilecek operasyonlar sayesinde hudut kapılarının kameralarla izlenmesine izin vererek toplam 10 çağrı alınmıştır. Başta uyuşturucu, sigara, alkol ve yiyecek olmak üzere milyonlarca pound değerinde altyazı yapıldı.

DUYURULARLA VATANDAŞLIK OFİSİNE ALIN

Vatandaşlardan Alo 136’ya yapılan çağrılar ihbar için gerekliyse, ikramiyeler anlama faaliyetinin niteliğine göre ödenir. Bu kapsamda Alo 136’ya bildirimde bulunan vatandaşlara 2021 yılında 1,2 milyon TL ikramiye dağıtılacak. Ayrıca vatandaşlar yurt dışından ’90 312 136 11 22′ numaralı telefonu arayarak ücretsiz bildirimde bulunabilirler. Gelen çağrılar özel olarak eğitilmiş 12. sıralarda gerçekleşir ve nitelikte bir anons varsa 2 şekilde değerlendirilir. Bilginin niteliği yalnızca bir il ile ilgili ise doğrudan idareye aittir. Ancak daha fazla koordinasyon gerektiren bir anons varsa, anons istihbarat servisi ve harekat geçidi tarafından incelenmelidir. Sigara, alkol kaçakçılığı ve uyuşturucu ile mücadele ile ilgili bildirimler Alo 136 tarafından alınırken, bildirimler hizmet kapsamı dışındaki yetkili kuruluşlara yönlendirilmektedir.

KALİTE MÜCADELENİN KALİTESİNİ BELİRLER

Tebligatı yapan vatandaşlar devletten mal almaya hak kazanırlar. Genellikle ihbarlara baktığımızda tutuklama ihbardan dolayı oluyor. Mal ödemelerinde alt veya üst sınır bulunmadığından, elde edilecek mallara göre ödenecek miktar, vatandaşların bilgisi, malın cinsi ve haczin mahiyetine göre belirlenir. Bu anlayıştan hareketle, davanın yargı süreci ile bitmesinden sonra iyi süreç başlar.

“VATANDAŞ, GÜÇ ARTIŞLARIMIZ İÇİN TOPLANIYOR”

Alo 136’nın hizmet ve ithalatına ilişkin Komuta Kontrol Operasyon Daire Başkanı Bekir Can Uslu, “Geçen yıl toplamda yaklaşık 2,2 milyon dolar ödüyoruz. Umarız vatandaşlarımızın kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerine destek vermesidir.” Duyurularından Cheryl 136 Gümrük Muhafaza Yardım Hattına. Yaptığımız operasyonlarda yer alması bu mücadeledeki gücünü ve desteğini artırıyor. Bizim için önemli olan bir konu da bize ihbarda bulunan vatandaşların kimliklerinin gizliliğinin korunması sorumluluğudur. Kimlikleri, onlar istemedikçe hiçbir şekilde ifşa edilmez. Özel olarak düşündüğümüzde vatandaşlarımızın güzel bildirimler için milyonlarca liralık tebligat aldığını görüyoruz. Bu anlamda cumhuriyete karşı görevlerini yerine getirirler, hayırdan istifade ederler. Biz yapalım. Bu illerden devletimizin ağır kayıplarının önüne geçilmektedir” dedi.

2021'de kaçakçılık yaptığını bildirenlere 1,2 milyon sterlin ikramiye ödendi

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK