Kiralık ev arayanlar dikkat! Kapora dolandırıcılığı arttı

Kiralık ev arayanlar dikkat! Kapora dolandırıcılığı arttı

80
0
PAYLAŞ

Kiralık evin fiyatı yükseldikçe daha uygun bir ceza evi bulmakta zorlanan bir vatandaş, mevduat dolandırıcılığının eline düşer ve mağdur olur. Dolandırıcılar, kendilerine ait olmayan evleri emsallerinden çok daha düşük fiyata satarlar ve talebin yüksek olduğu bahanesiyle alıcıdan evi görmeden depozito veya toplu depozito yatırmasını isterler. Dolandırıcılar ödeme yapıldıktan hemen sonra kaybolur. Erkekler söz konusu vatandaşları dolandırdıklarında genellikle akıllarını kullanırlar çünkü evde büyük ilgi görürler, bu nedenle depozito verilmesi gerekir.

“ÇOK EV ALINDIĞI İÇİN DEPOZİTO İSTİYORUM”

Dolandırıcılara karşı Akıllı Uygulama Merkezi Onursal Başkan Aydın Ağaoğlu“Kentsel dönüşüm, imkanların açılması ve öğrencilerin üniversiteye gideceği şehirlerde ev arayışları kiralık ev talebini artırdı. Buna paralel olarak hem fırsatçılar hem de dolandırıcılar ortaya çıktı. Daha dikkatli olmak gerekiyor. Sahilde oturuyorlar, sosyal medyada, internette sergiliyorlar, kendilerini ev gibi satabiliyorlar, gerçekten öyle bir şey yok.” Başka bir çiftlikten bir acentenin yerini kopyalıyorlar, düşük fiyata alıp yazıyorlar.

Örneğin kirası 3 bin lira olan bir ev 1.950 lira olarak yazılır. Ev arayan bazı vatandaşlar tuzağa düşüyor. Asla depozito vermeyeceğim. Derler ki: Çok şey ister. Eğer ciddiyseniz, “Bize başkasına ödemeyeceğimiz bir depozito verin” derler ama bir kere yetki belgesi olup olmadığını sorun. Ticaret Bakanlığı’ndan böyle bir yetki yoksa karşınızdaki kişinin gayrimenkul yapmasına izin verilmez. İkincisi, eğer ikna olduysanız, para gönderecekseniz asla yardım etmeyeceksiniz. Bu kiracılar kendilerini bankalarına yatırırlarsa, bir talihsizlik halinde bu bankanın sahibi savcılığa dokunup hesap verecek” dedi.

“Tüm ödemeleri kaydet”

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Başsavcı İbrahim Güllü, dolandırılan vatandaşların suç duyurusunda bulunması gerektiğini belirterek, “Dolandırıcılık işlemlerinden dolayı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması kesinlikle şarttır. Kişisel kimlik numaralarımız ve iletişim bilgilerimiz Talebiniz üzerine bir duruma düşmeyelim diye araştırma yapmamız gerekiyor.Emlakçı olsun olmasın.Ayrıca her türlü ödeme veya sözleşmeyi yazıp belgelendirmemiz gerekiyor.Ödemelerimizi banka üzerinden yapsaydık çok daha faydalı olacaktır. . Kolaydır” diyor.

“Pazarın altında bir ev gördüğünüzde düşünmeyi bırakın”

İstanbul Realistler Odası Başkanı Nizamettin Aşa, vatandaşları piyasanın altında fiyatları gördüklerinde hemen ev kiralamamaları konusunda uyararak, “Vatandaş Beşiktaş’ta ev fiyatına bakıp piyasanın çok altında bir ev gördüğünde şöyle düşünür. bu sahte. Dolandırıcılıkların genellikle şehir dışında olduğu söylenir. “Size bir havale göndermek istiyorlar. Altı aylık maaş alanlar da var. Sana her zaman borçluyduk. Görüşmeden ev görmeden ev kiralayın. Belgeden sorumlu kişilerle iletişime geçtiğinizden emin olun. Çoğunlukla ustayı aldatanlar var. Acil bir depozito aldık, çok ihtiyacımız var” dedi.

Ev dikkat istiyor!  Mevduat dolandırıcılığı artıyor

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK