Liseliler, 1 TL’ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

Liseliler, 1 TL’ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

74
0
PAYLAŞ

2021 Teknofest Lise Elektrikli Araçlar Yarışmaları için kolları sıvayan Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy Mezunları Mesleki ve Teknik Anadolu Öğrencileri, gece gündüz 8 ay gibi kısa bir süre elektrikli araçların performansında tüm zorluklarla karşılaşıyor. Anlattıklarına göre öğrenciler, elektrikli araçlarının 100 kilometre yüksek hızla gideceğini ve karşılığında 1 TL enerji harcandığını iddia etti. Teknofest’i yedi kişilik bir grupla birlikte yaptığı “Siurg” adlı araçla geçen öğrenciler, 31-Ağustos-5 Eylül tarihleri ​​arasında Teknofest Lise Elektrikli Araçları’na katılacak. Türkiye’de 40 lisenin katıldığı yarışmada Simur ekibi, hafif araçlar ve kolaylık olması açısından daha fazla yer kaplayabilme becerisine sahip olacak: Araçlarına güvenen öğrencilerin bundan sonraki hedefi kendi futbollarını tasarlamak ve üretmek. , bagaj ve motor göbeği.

Lise öğrencileri 1 TL'ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

“destek istiyoruz”

Tasarım hakkında bilgi veren Makine Teknolojisi Öğretmeni Fatih Mehmet Aydın, “Teknofest yarışması liseler arasında elektrikli araç kategorilerinde bu yıl ilk kez kuruldu. Okul olarak bu yarışmaya öğrencilerimizle katılacağız. .Teknofest’te iki seviyeyi geçtik.1 Eylül tarihleri ​​arasında İzmit’te yapılacak yarışmalara katılıyoruz. TrabzonTürkiye genelinden 40 aracı temsil eden bu yarışmalara ilkokullarda katılan tek okul biziz. Biz de bu 40 araçtan biri olacağız.

Bu yarışmaya katılım daha çok büyük şehirlerden ve büyük endüstrilerden oluyor. Böyle bir Trabzon aracına sahip olmak bizim için zor oldu. Maddi zorluklar yaşadık. Öğrencilerimiz büyük özveri gösterdi. Ama gece boyunca çalıştık. Bunun için çok çaba sarf ettik ve buna bağlı olacağımızı düşünüyoruz. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi bu çalışmaya dahil etmek istedik. Bu tecrübenin mücadelemize katkı sağlayacağına inanıyorum. Yurtdışında da benzer yarışmalar var. Bundan sonraki hedefimiz açık hava müsabakalarına hazırlanmak olacak. Trabzon’u temsil ettiğimizde Trabzon’un arkasındaki maddi ve manevi desteği görmek istiyoruz. Bu ülkedeki öğrencilere örnek olacağımızı düşünüyoruz. Yarışmadan sonra ortaokullara gideceğiz. Bahçedeki bu araçla ortaokula doğru yola çıktığımızda bu araç Trabzon’daydı; İle ilgiliİstanbul’daki Ulusoy Meslek Yüksek Okulu’nda yapılanları öğrenen bir öğrencinin çok farklı düşünebileceğini düşünüyorum. “Sanırım, ‘Yapabileceğimiz bu’ diyebilirler” dedi.

Lise öğrencileri 1 TL'ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

“UYUMLULUK KOLAYDIR”

Araç teknolojisinden bahseden Aydın, “Aracımızın motoru 2.000 watt. Motor merkezi olarak biliniyor. 2.500 watt’lık bir aküsü var. Aracımızı motor sürücüsü ile birlikte hareket ettireceğiz. Elektrik aksamları aracın her yerine yayılıyor. ağ.Motorlarımızın hızını ve sıcaklığını görebileceğiz.Aracımız çadırımızdaki aküden o kadar enerji üretebilecek.Şoförümüz aracımızın gövdesini ve şasisini karbon fiberden oluşturabilecek.Çünkü karbon fiberdir, çelikten üç kat daha dayanıklıdır.Aracımız tüm aksamları ile birlikte yaklaşık 120 kilo ağırlığındadır. Bundan yola çıkarak motorumuzun akü süpervizörümüzle bir saatte yirmi kilometre yol kat edebileceğini hesaplıyoruz. Tam şarjla yüz kilometre gidebiliyor”. . 1 TL ile 100 kilometre olduğu açık.

Lise öğrencileri 1 TL'ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

“Size e-posta gönderiyoruz”

Aracın elektronik aksamları hakkında bilgi veren Elektrik Elektronik Tasarım Öğretmeni Gökhan Bozdağ, “Lise elektronik araçlarımızı öğrencilerimizle çalıştırırken bu aracı öğrencilerimize e-posta ile gönderiyoruz.” dedi. Bu e-postalar tamamen birbirine bağlıdır. araç sensörleri. Haberler Bunu bu amaçla yaptık. Canbus Günümüzün otomobil teknolojisine bir göz atın Haberler füzyon protokolü kullanılır. Biraz daha kolay bir versiyonunu yaptık. Bundan sonraki hedefimiz paketleri toplamak ve kendimizi bu araçta eğitmek. Ayrıca tamamen kendi tasarımımız üzerine bir motor merkezi inşa etmek istiyoruz.

“En sadık biziz”

Spor salonu öğrencilerinden Takım Kaptanı Hayrullah Lo, “Yedi kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Ekibimizin adı “ETT HMB ULUSOY MTAL TEAM. Zorlandığımız zamanlar oldu, bazen bu geceyi düşündük, geçtiğimiz günlerde zorluklarla karşılaştık ama bir şekilde bunları aşmaya çalışıyoruz, bence güzel bir mücadele olur. Mücadelenin her adımı” dedi.

Lise öğrencileri 1 TL'ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

“en akıllı arkadaşlar”

Projeye destek vermek için projeye katılan Kayseri Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muhammet Saltuk Çakmaklı, “Arkadaşlarıma yazılım konusunda destek veriyorum. Buradaki arkadaşlarımız çok kararlı. İşbirliği günü ve gece.”

“İLK 10 OKUL ARASINDAYIZ”

Bülent Saka Öğretmeni Bülent Saka Bilgi Teknolojileri Öğretmeni Bülent Saka, tasarıma çok güvendiğini belirterek, “Fatih Mehmet Aydın hocamızın Karadeniz Üniversitesi Enerji Teknolojileri Topluluğu öğrencileriyle yaptığı fikir alışverişi sonucunda, Teknofest’in öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle paylaşacağı proje Önce kendi şirketlerimizi kurduk Bu süreçte aracımızı yaptık Teknofest’ten elemeyi geçtik Elektrikte yarışacak 40 araç arasında ilk 10’dayız Araç Kategorisi okul, ilçe ve il için en iyi notu inşallah başaracağız.Bu projenin başlangıcından bu yana bize destek olan Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanımız Sayın Salim Salih Sarıalioğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İdris Sn. Kabahasanoğlu ve sponsorlarımız. Umarım bu proje mesleki ve teknik eğitim hizmetimize büyük katkı sağlar.”

Lise öğrencileri 1 TL'ye 100 kilometre giden elektrikli araç yaptı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK