Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında sona doğru! İşte hükümetin yapacağı yeni...

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında sona doğru! İşte hükümetin yapacağı yeni teklif

78
0
PAYLAŞ

2 Ağustos’ta başlayan süreç, memur maaşı ile emekli memur maaşının önümüzdeki iki yıl içinde belirleneceği toplu sözleşmenin 6. döneminde de devam ediyor.

Antlaşmanın geri kalan kısmında Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in aylık 600 liralık artış taleplerine karşılık 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 ve iki yılda yüzde 6’lık artış; 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci altı ayında yüzde 6+6. Enflasyon farkı teklif edildi.

Bu yönetim teklifini yetersiz bulan kolejlerin memurları yeni teklifleri beklemeye devam ediyor. Bir yandan hükümetten yeni teklifler gelmesini bekleyen sendikalar, diğer yandan sözleşmenin tamamı ve hizmet üzerinde görüşmelere ara vermeden devam ediyor.

Bu kapsamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bugün yapılacak toplantıda, bakanlıkların 11 şubesinin taleplerinin öncelikle tüm kamu görevlileri açısından nihai bir değerlendirmesi yapılacak. Bu toplantının hemen ardından sözleşme görüşmelerinin kritik ayağının maaş artışı konusunda görüşülmesi ve hükümetin sendikalara sağlayacağı yeni sendikaları sağlaması bekleniyor.

İlk etapta sivil toplum, çıkarların paylaşımı için köle talebini karşılar. Burada zamlara ek olarak güvenlik katılımı gündemde yüzde 2 arttı. Ayrıca, yılda 100 pound daha tartılır. Edinilen bilgilere göre: Yeni faiz artırımının 7+8 ve 8+7 olması bekleniyor. Ancak tedavi ile bu oran 1 veya 2 puan arttırılabilir.

2 Ağustos’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilk toplantısında resmen başlayan toplu iş sözleşmesinin 6. dönemi müzakere süreci, yasal takvime göre yarın akşam sona erecek.

Bu esnada taraflar arasında bir anlaşma yoksa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sözleşme görüşmelerine başlayacaktır. 11 kişiden oluşan Tahkim Kurulu, memur ve memurların gelişimi ile ilgili nihai kararı Ağustos 2022 ve 2023’te verecek.

Sonunda vali ve emekli arasında bir anlaşma yapın!  İşte hükümetle ilgili yeni bir öneri

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK