Merkez Bankası’ndan aşı vurgusu: İstihdamı olumlu etkiliyor

Merkez Bankası’ndan aşı vurgusu: İstihdamı olumlu etkiliyor

63
0
PAYLAŞ

Merkez Bankası aşılarına odaklanın: istihdamı olumlu etkiliyor

Merkez Bankası aşılarına odaklanın: istihdamı olumlu etkiliyor

Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla görüştü. Aşının toplumda yaygınlaşmasının ekonomik aktiviteyi, istihdamı ve cari dengeyi olumlu etkilediğini söyleyen Kavcıoğlu, ülkedeki yüksek gıda fiyatlarına örnek olarak Euro Bölgesi’ni gösterdi.

Merkez Bankası aşılarına odaklanın: istihdamı olumlu etkiliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkililerinin yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda, gıda enflasyonunun yüksek olduğu dönemde üretici fiyatlarından cari dengedeki istihdama kadar birçok konu ele alındı.

Reuters’e göre, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yatırımcılara ilettiği önemli mesajlardan biri de aşılamanın ekonomi üzerindeki olumlu etkileri oldu.

Kavcıoğlu, “Avrupa’da aşıya yönelik olumlu görünüm turizm ve dış talep kanallarıyla ekonomimize yansıyor. Türkiye bağışıklamada çok başarılıdır ve bağışıklamada küresel olarak olumlu bir şekilde farklılaşmaktadır. Aşının toplumda yaygınlaşması ekonomik aktiviteyi, istihdamı ve cari açığı olumlu yönde etkiliyor.

Kavcıoğlu’nun diğer paylaşımları ise şöyle:

GIDA FİYATLARI ARTIYOR

• Öncü göstergeler, üçüncü çeyrekte yurt içi iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrini koruduğunu göstermektedir.

• Mevcut durumda ihracattaki artış eğilimi, turizmdeki canlanma ve altın ithalatındaki önemli düşüş, dış dengedeki iyileşmenin sürmesini desteklemektedir.

• Yılın geri kalanında cari açığın fazla vermesini bekliyoruz.

• Türkiye’de gıda fiyatları yükselişte ve gıda dışı enflasyon Temmuz ayında manşet enflasyonun oldukça altında kaldı. Ülkemizde olduğu gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde üretici fiyatları yüksektir.

“AVRO BÖLGESİNDE ÜFE TÜFE’NİN 5 KAT ARTTI”

• Bu gelişmede, artan hammadde fiyatlarının neden olduğu arz kısıtları ve üretimin hızla artan talebe ayak uyduramaması etkili olmaktadır.

• Euro bölgesinde ÜFE, TÜFE’nin neredeyse 5 katı arttı.

• Bazı bireysel kredi türlerindeki artış istenilenden fazladır. Yıllık kredi büyümesi %7,4’e gerilerken, kısa vadeli kredi büyümesi ılımlı bir seyir izliyor.

• Ticari kredilerde ılımlı bir gelişme olmasına rağmen, belirli kişilere verilen kredi türlerindeki artışın istenilen seviyelerin üzerinde olduğu görülmektedir.

• Ülkemizde tüketici kredisi faizi ile ticari kredi faizi arasındaki fark diğer ülke örneklerine göre çok düşük düzeydedir. Bu durumun bankaların bireysel kredi segmentindeki güçlü büyüme iştahından kaynaklandığını düşünüyoruz.

REZERVLERDE ARTIŞ

• Nisan-Ağustos döneminde brüt rezervlerimiz swap anlaşmaları, altın cevheri alımları, reeskont kredileri ve zorunlu karşılık kilometre taşlarının katkısıyla artmaya devam etti.

• Dış dengemiz ve döviz rezervlerimizdeki iyileşme öngörülerimiz ile uyumludur.

• Rezervlerimiz yaklaşık 30 milyar ABD doları artışla 85-90 milyar ABD dolarından 115-120 milyar ABD dolarına yükselmiştir.

• Mart ayına kıyasla TL mevduatlar yaklaşık 200 milyar TL artarken, döviz mevduatları sabit fiyatlarla çok az arttı.

• Son dönemde döviz mevduatındaki artış, ihracatın iyi dinamikleri, turizm ve dövizdeki canlanma ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sisteme etkin girişleri nedeniyle olurken, TL’deki yabancı mevduat artışı güçlü bir şekilde devam ediyor. (REUTERS)

Büyüme oranı açıklandı ilginizi çekebilir Büyüme oranı açıklandı Reuters anketi: İkinci çeyrekte %21,7 büyüme bekleniyor ilginizi çekebilir Reuters anketi: İkinci çeyrekte %21,7 büyüme bekleniyor İstanbul'da perakende ve toptan fiyatlarda keskin artış ilginizi çekebilir İstanbul’da perakende ve toptan fiyatlarda keskin artış

Merkez Bankası aşılarına odaklanın: istihdamı olumlu etkiliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK