Merkez’in ihracatçıya ayırdığı kaynak arttı

Merkez’in ihracatçıya ayırdığı kaynak arttı

101
0
PAYLAŞ

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Merkez Bankası kaynaklarından (TCMB) ihracatçılara verilen reeskont kredilerinin tutarının 30 milyar dolara çıkarıldığını söyledi.

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Merkez Bankası (TCMB) kaynaklarından ihracatçılara verilen reeskont kredilerinin miktarının artırıldığını açıkladı.

Limit artışı ile KOBİ’lerin reeskont kredisi kullanımlarını yaygınlaştıracaklarını belirten Muş, “İhracatçılarımızın Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla Merkez Bankası kaynaklarından kullandıkları reeskont kredisi tutarını 30 milyar dolara çıkardık.

REESKONT NEDİR?

Reeskont, bir bankanın elinde bulunan ve henüz başka bir banka tarafından ödenmemiş faturaları iskonto etmesi anlamına gelir. Reeskont kredileri ise ihracatçılara ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan firmalara TCMB kaynağından kullandırılan karlı ve ihracat taahhütlü krediler olarak tanımlanabilir.

Merkez Bankası’nın internet sitesinde şu bilgiler yer almaktadır: “Reeskont kredileri, senet üzerinde belirtilen döviz tutarının Türk Lirası karşılığı kredinin açıldığı tarihte ilan edilen kur üzerinden ödenerek bankalar aracılığıyla kullandırılır. işletmeler. Krediler vadesinde döviz olarak geri ödendiği için Bankamızın döviz rezervlerine önemli katkı sağlanmaktadır.

Türkiye'nin Ağustos ayında dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar oldu ilginizi çekebilir Türkiye’nin Ağustos ayında dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar oldu Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu algısı güçlendi ilginizi çekebilir Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu algısı güçlendi

Ağustos Dolar Ekonomi enflasyon faiz İnternet KOBİ Mehmet Muş Merkez Bankası Muş Nilüfer para Reuters Türkiye

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK