Okulların açılmasına kısa süre kala öğrenci evlerinin yoğun olduğu Fatih’te kiralar uçtu

Okulların açılmasına kısa süre kala öğrenci evlerinin yoğun olduğu Fatih’te kiralar uçtu

77
0
PAYLAŞ

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ev yaklaşık 2 yıldır boş. Ancak Eylül ayında yüz yüze egzersize geçmeyi planladı. Öğrenciler evi aramaya başladılar. istanbulüniversite öğrencilerinin en yoğun olduğu bölümlerden biri VictorHareketlilik başladı. Pandemi döneminde vakit geçiren öğrenciler uzaktan eğitim nedeniyle ülkelerine dönmeye başlarken bu listeye yeni öğrenciler eklenecek. Ancak öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanmakta ve fiyatlar yükselmektedir. Çünkü ilçede ev kiralarında yüzde 35-50’ye varan artışlar yapıldı.

4 Ağustos’ta YKS’nin duyurulmasıyla reel piyasanın dinamiklerinin korunması başladı. Emlak Uzmanı Mehmet Keklik, “Arz talep dengesi zayıflıyor. Daire yok. 16 yıldır emlakçıyım. Bu kadar cazibe merkezinin azaldığını ilk defa görüyorum. Temelde 20 -25 kiralama istiyor.Şu anda 5, 4, 3 ünite var.Artık öğrenciler geçmişi rahatlıkla seçebiliyor.” Şimdi aynı seçme hakları yok. Önemli değil. Ucuz veya pahalıysa. Bu ilde fiyatlar en az yüzde 35 arttı. Tabii Anadolu’dan gelen öğrenciler için bu fiyatlar çok yüksek ama bir şey yapamıyorlar. Bu yere tıp okulu denir. Tıp.” Öğrenciler ve öğretim üyeleri de yurt yerine evleri tercih ediyor. 3 bin liraya bir nefes daha verdim, daire normaldi. Öğrenciler başka seçeneği olmadığı için kiralıyorlar. Şimdi pandemi öncesi fiyat düşüktü. Örneğin üç artı biri 2 bin 200 liraydı şimdi 3 1.000 ile 4.000 arasında gitti, çünkü ev yok, evler boş değil, evler boş değil.

25 yıldır Koca Mustafa Paşa’da emlakçılık yapan brahim ahin, çok az patlama yaşadığını belirterek, “Fiyatlarımız son iki yılda arttı” dedi. Artış 35 yıl oldu. yüzde 50. 2 yıl önce bin üç yüz lira olan öğrenci seviyesi şimdi 2.500 oldu. Arz ve talebe bağlı ciddi bir artış var. Şimdi 2 tane kira patlamam var” dedi.

Emlak Uzmanı Dilek Yüksek Girikoğlu, “Bu bölgede okulların açılması ve ulaşım kolaylığı nedeniyle fiyatlarımız arttı. Bir rüzgar 2 bin lirayı geçiyor. Ev bulmak çok zor.”

Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrenci evlerinin kalabalıklaştığı Fatih'te kiralar fırladı.

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

Üniversite kapısına yatak koyan ve uyuyan öğrenciler sosyal medyada viral olmuş gibi davranmalıdır.

Üniversite kapısına yatak koyan ve uyuyan öğrenciler sosyal medyada viral olmuş gibi davranmalıdır.

Yüz yüze eğitim başladı, üniversitelilerin deneyimi başladı!  Aşağıdan farklı olmayan odalar için 900 lira kira istenmektedir.

Yüz yüze eğitim başladı, üniversitelilerin deneyimi başladı! Aşağıdan farklı olmayan odalar için 900 lira kira istenmektedir.

/beni sevindirdim
/plap
/Sevmiyorum
/rissi
/hareket
/Kızgınım
/ hayret ediyorum

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK