Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu izlenimi güçlendi

Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu izlenimi güçlendi

73
0
PAYLAŞ

Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu algısı güçlendi

Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu algısı güçlendi

Yatırımcılar, dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından faiz indirimlerinin artık daha yakın olduğu izlenimini edindi. İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “Gıda dışı enflasyon gibi temel göstergelerin TCMB para politikası kararlarında daha etkin olması beklenebilir. Bu faiz indirimlerine yol açabilir.

Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu algısı güçlendi

Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Şahap Kavcıoğlu’nun dün yatırımcılarla görüşmesinin ardından faiz indirimlerinin yakın olduğuna dair sinyaller güçlendi.

Kavcıoğlu, önceki yatırımcı toplantılarında açıklanan taahhüdünü, enflasyon raporunu ve Para Politikası Kurulu’nun (MPK) enflasyonda kilit oran uygulanacağına ilişkin kararını dün yapılan yatırımcı toplantılarında yinelemedi. Kavcıoğlu, yılın son çeyreğinde enflasyonda önemli bir düşüş yaşanacağı görüşünü bir kez daha hatırlattı.

Reuters’e göre, yatırımcıların dünkü toplantıdan edindiği izlenim, enflasyondaki yükselişi geçici olarak gören TCMB’nin faiz oranlarını artırmayı planlamadığı ve faiz indirimlerinin artık daha yakın olduğu yönünde.

PARA POLİTİKASININ SIKI İSTİKRARLARI DAHİL OLMADI

Reuters’in sekiz katılımcıdan aldığı bilgiye göre Kavcıoğlu, dün yerli ve yabancı yatırımcılar için gerçekleştirilen her iki toplantıda da PPK’da bir süredir yer alan enflasyonun üzerinde siyasi politika belirleneceği yönündeki açıklamalarını tekrarlamadı.

Toplantılarda, enflasyonda önemli bir düşüş sağlanana kadar kısıtlayıcı para politikasının kararlılıkla sürdürüleceğine dair bir mesaj verilmedi.

Toplantıya katılanlar arasında yer alan İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, “TCMB değerlendirmelerinde çekirdek enflasyon, gıda dışı ve enerji dışı gibi ana enflasyon eğilimine dikkat çekti. Gıda dışı enflasyonun manşet enflasyondan daha düşük olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

“TCMB Başkanı kuraklık, hava koşulları ve pandemi nedeniyle bazı enflasyon gruplarında daha fazla artış olduğunu söyledi; Sezgin, IMF’nin yaklaşımının çekirdek ve gıda dışı enflasyon ile manşet enflasyon arasında ayrım yapmak olduğunu söyledi.

“Dolayısıyla gıda dışı enflasyon gibi temel göstergelerin TCMB’nin para politikası kararlarında daha etkili olması beklenebilir. Bu, faiz indirimi beklentisine yol açabilir. “

“TCMB KULLANDIĞI ESKİ DİLİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİ”

Yerli ve yabancılara yaptıkları sunumlarda manşet enflasyondan çok çekirdek enflasyonun altının çizildiğine dikkat çeken bankacılar, önümüzdeki dönemde PPK’nın hükümete yapacağı açıklamalarda bunları daha net görebileceklerini söylediler.

İkinci toplantıya katılan bir yabancı yatırımcı, Reuters’in TCMB’nin bir önceki PPK enflasyon oranının üzerinde politika faizi verme taahhüdünü tutup tutmadığına ilişkin bir soruyu yanıtladı:

“TCMB kullandığı eski dili tamamen değiştirdi ve verdiği sözleri geri aldı. Enflasyonda önemli bir düşüş bekliyorlar ve orta vadeli hedeflere yönelikler. “Politika oranlarını beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde mi belirleyeceksiniz? Soru doğrudan sorulduğunda, evet veya hayır demeyi reddettiler.

BİREYSEL KREDİLERİ ARTIRMA ÖNLEMİ

Katılımcıların verdiği bilgilere göre Kavcıoğlu, son dönemde yıllık kredi büyümesi %7,4’e gerilerken kredi büyümesinin ılımlı bir seyir izlediğine dikkat çekti.

Katılımcılar Kavcıoğlu, “Ticari kredilerdeki ılımlı evrime rağmen bazı bireysel kredi türlerindeki artışın istenilen seviyelerin üzerinde olduğunu görüyoruz. Toplam kredi büyümesinde daha fazla yavaşlamaya ihtiyacımız yok, istemiyoruz da… Bireysel krediler için yeni adımlar atılıyor. (REUTERS)

Merkez Bankası aşılarına odaklanın: istihdamı olumlu etkiliyor ilginizi çekebilir Merkez Bankası aşılarına odaklanın: istihdamı olumlu etkiliyor Büyüme oranı açıklandı ilginizi çekebilir Büyüme oranı açıklandı Vatandaşlar büyüme rakamları hakkında ne diyor? ilginizi çekebilir Vatandaşlar büyüme rakamları hakkında ne diyor?

büyüme Ekonomi enflasyon Euro euro bölgesi faiz IMF Merkez bankası Nilüfer para Reuters Şahap Kavcıoğlu Sözcü Türkiye

Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu algısı güçlendi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK