Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan CHP’li Başarır’ın yolsuzluk iddialarına yanıt: Hepsi kanuna uygun

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan CHP’li Başarır’ın yolsuzluk iddialarına yanıt: Hepsi kanuna uygun

86
0
PAYLAŞ

Enerji ve Teknoloji Bakanlığı’ndan CHP Myrtus Milletvekili Ali Mahir BasarirSanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 21/b esnemesi kapsamında araç kiralamalarının açık alanda yapıldığına dair yaptığı açıklamaya yazılı olarak yanıt verildi. ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​açık uçlu yapılmıştır.

Yapılan açıklamada, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bir pazarlık yöntemi olan 21/b ile araç kiralama işini de yapmıştır. Araç kiralamalarında ani veya beklenmedik bir olayla ilgili olmayan acil sorunları yoktur veya 4734 sayılı Kamu Kanununda 21/b olarak belirtilen 21/b kapsamında “yapılan şartlar”. 21/b zaman zaman Yönetmelik 19/a kapsamında iki açık taraf tutmuştur.Ancak bu ihalelere kesin teklif gelmediği için bu yükümlülükler kaldırılmıştır.Uygulamada devam etmektedir.durdurulmaktadır.Bu ihaleler de yapılmıştır. kanuna uygun olarak 21/b kapsamında hızlı bir şekilde.Bu geçici süreden sonra üçüncü açık ihalenin 19/14 Temmuz 2021’de yapılması ve 28 aylık bir kiralama yapılması için siparişlerini verdiler.

İl idaresinin araç kiralama işinin aynı şekilde 19/a kapsamında açık ihale yöntemiyle yürütüldüğünün bildirildiği açıklamanın devamında: “Ancak Kamu Hizmeti Kurumuna yapılan itiraz nedeniyle ihale sürecinde 21/b yöntemi ile 2 aylık geçici kiralama hizmetlerinde aksama olmayacağından, itirazın sonuçlanması nedeniyle hizmet ambiyans içinde yer alacaktı.İlk olarak ihale açıldı.Kısacası 21/b kapsamında Bakanlığımızca tutulmuş ve hizmet sektörünü rahatsız etmeyecek şekilde yukarıda belirtilen esas şartlar nedeniyle sınırlı bir süreyi kapsayacak şekilde yapılmıştır.Tüm işlemler kanuna uygundur. .

CHP’li Başarir, “Maalesef halktan elde edilen gelirlerle oluşturulan iş yerlerinin fonu, menfaatsiz olarak devletin partizan ceplerine aktarılıyor” ve “Bunun için ihalelerin 21/b yöntemiyle verilmesi tesadüf mü? şirketler?” İlişkilendirilen sözcelemede diksiyonu şu şekilde kullanmıştır;

“Bakanlığımızca yapılan gereklilikler kanunlara göre incelendiği için aynı şirketin müteahhitlerinin belli olmadığı anlaşılmayacaktır. Düşük ücretin ihale olarak yorumlanması gerekir ki bu geçici olarak istenmektedir. Partizan ceplerine para aktarılabilir.Bütün bu yolsuzluk davalarını görüşeceğimizi de tasdik ediyoruz: Bakanlığın alt segment ve yerli araç kullanımına özen gösterdiği ve bu hassasiyeti gösterdiği kamuoyu tarafından biliniyor. Söz konusu papazların anayasalarının kamu yanılgısından başka bir amacı olmadığı Sayın Bakanımız tarafından öncelikli olarak gözlemlenmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yolsuzluk iddiaları CHP Başarır: Hepsi hukuka göre

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK