Son dakika: 10 ilimizde sondaj çalışmaları devam ediyor! 4 bin 500 ton...

Son dakika: 10 ilimizde sondaj çalışmaları devam ediyor! 4 bin 500 ton altın ekonomiye kazandırılacak

68
0
PAYLAŞ

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, soru önergesinde Türkiye’deki altın rezervleri hakkında çeşitli açıklamalar getirerek, “Türkiye’nin rezervlerinde kaç yetenek var?” diye sordu.

“TOPLAM ALTIN ​​DESTEĞİMİZ 1.890 TON”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akın’ın teklifine yanıt olarak, Türkiye’de şu anda seksen dokuz altın madeni bulunduğunu belirterek, “Bu alanlardaki rezervler açısından Türkiye’deki metal komplekslerinin rezervlerinin arttığı bildiriliyor. Türkiye’deki madenler kompleksinde 1.175 ton rezervin bulunduğu Türkiye’nin en büyük rezervlerinden biri olan metal rezervlerini de kapsamakta olup, toplam altın rezervimizin 1.890 tonunu oluşturmaktadır.

4.500 TON ALTIN ​​REZERVİ YAYIM BEKLİYOR

Bakan Dönmez, bu yıl Antalya, Artvin, Eskişehir, Giresun, Isparta, Konya, Kütahya, Manisa, Ordu ve Zonguldak illerinde altın arama sondajı yapıldığını söyledi. Daha detaylı arama faaliyetleri ile gelecekte ekonomiye kazandırılabilecek rezervlerin değerlendirilmesinden bahseden Dönmez, “Türkiye’nin jeolojisi altının cevherleşmesi ile uyumlu olup, altın madenleri potansiyelimiz 4 milyon dolar civarında tahmin edilmektedir” dedi. (Ulusal)

Son dakika: 10 ilde sondaj çalışmaları devam ediyor!  4 milyon ton altın ekonomiye kazandırılacak

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK