Son dakika: 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı! İlk hafta ücretsiz, sonraki geçişler 200...

Son dakika: 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı! İlk hafta ücretsiz, sonraki geçişler 200 lira olacak

53
0
PAYLAŞ

Asya ile Avrupa’yı kullanıma, sanayin okulları 1915 Çanakkale bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanıma hazırla açıldı. 2023 metre ile dünyanın en uzun orta açıklığa köprüsü olma özelliğinde 1915 Çanakkale ile Gelibolu’dan Çanakkale’ye 6 ulaşım sağlanıyor. Bu dev eser ile birlikte Asya ile Avrupa denizin üstünden kez kez kavuştu.

Asya ile Avrupa kıtasını Çanakkale Boğazı’nda ilk kez benzer şekilde 1915 Çanakkale Altyapı Bakanlığı’nın yetersiz, Ulaştırma ve Karayolları Genel Müdürlüğünün yanı sıra yaklaşık 5 bin 100 personel ve 740 iş makinesi çalıştı.

Son dakika: 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı!  İlk hafta ücretsiz, geçişler 200 lira olacak

Enlerin projesi olarak anılan köprünün ana hava yolundanda dünyanın çevresini 4 kez dönebilecek 162 bin kilometrelik telesekreter. Kule kesonları olarak kıyaslanabilir bir futbol sahasının büyük bölümünü kapsayan kasabada kullanılan 227 bin metreküplük 100 metrekarelik 5 bin 900 adet dairenin yer 25 bin nüfuslu bir ilçe kurulabiliyor. Köprünün 2 bin 23 metrelik orta açıklığı Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümü, 318 metrelik çelik kuleleri de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 18 Mart 1915’i sembolize ediyor. Kırmızı-beyaz renge sahip kulelerin Türk bayrağının sahip olduğu projedir.

Son dakika: 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı!  İlk hafta ücretsiz, geçişler 200 lira olacak

Dev proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakımı tamamlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğinde, alan hıncahınç doldu. Dev proje konuşmasını yapan kişi Erdoğan, köprü ile ilgili olanlar ile ilgili, ilk hafta geçişin ücretsiz bölümünde.

Son dakika: 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı!  İlk hafta ücretsiz, geçişler 200 lira olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Binlerce medeniyetlerin göz bebeği Çanakkale bugün yeni bir askeri şehit’ askeri eğitim.1915 Çanakkale bugün bir askeri şehitliğimizin yanındayız. Bugün Çanakkale’ye gidiyoruz. Fatiha’mızı okuduk. Ecdadın 107 yıl önce 1915 harika Çanakkale Köprüsü’nü adadığımızda.

Bugün burada aracıyı açıyoruz. Abdülhamit Han yadigarı bu hayatta bir hayatta hayatta kalabileceklerimiz oldu. Cumhur İttifakı olarak bunu açmak bize nasip oldu. Köprümüzün adının adının 1915, Çanakkale’de deniz zaferini kazandığımız, kule olan 318, martın 18’ini işaret ediyor. Orta açıklığı 2023’ü işaret ediyor. Ecdadımız 1 asır önce burada, Çanakkale Geçilmez. kanıyla tarihe neşretmişti Kınalı kuzularıyla, Mustafa Kemal’in riyasetinde, Seyit Onbaşılarla Çanakkale Geçilmez demiş ve burada tarih yazmıştır. İşte o mücadeleyi verenlerin torunları olarak biz buradayız. Biz de 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü açıyoruz.

Bugün köprü ile birlikte Malkara’dan Çanakkale’ye 103 kilometrelik Karayolu da açıyoruz. Lapseki-Gelibolu arasında feribotlarla ulaşım sağlanıyordu. Burada geçence feribot zamanı, ve geçişi 1 buçuk saat pişirmeler gerçekleştiriliyordu. Çanakkale ile bu süre 6 dakikaya Köprüsü. Türkiye orta açıklığı Japonya’nın en uzun okullarına sahip’yı geride bırakan, bu alan ilk sıraya yerleşti. Orta çağın çevresinde en uzun 10 köprünün hayalini kurmak istiyorum.

Son dakika: 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı!  İlk hafta ücretsiz, geçişler 200 lira olacak

Burada 2 milyar euroluk bir yatırım var. Bu yatırımın bütçesi 415 milyon euro olacak. Milli gelirde 2,4 milyar euro ek katkı sağlayacak. Nereden bakarsınız bakın milletimiz için kazanç ve iftihar kapısından bakın. İki kıtayı şimdi 6. defa bir araya getirilecek şekilde aşındırılarak sergilenecek bu yayınlanacak.

Kamu-özel işbirliği modeli performansında Avrupa’da, çevrimiçi 13. sırada yer ayırma. Bu kişilamalar, bu proje ekonomisimize üretimde 5,3 milyar euro, istihdama 118 bin, milli gelirde 2,4 milyar euro katkısı hesap işaret ediyor. Bugün burada-Özel işbirliği projelerinin tahmini, devlete kazançlarını teker teker teker anlatmayı planlıyorum. Sizleri soğukta daha fazla beklemek için söylemek istiyorum. Türkiye temelinin tamamlanan torununun görebildiği dönemleri geride kalan bu model geçmiştir. İstanbul Havalimanı daha ilk zamanda yolculardan aşarak 22 milyon euro ek gelir kamuya. Bu modelle peşin parayla zaten alacağımız kısa sürede yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz. Küresel ekonomik sistem yeniden düzenlendiğinden bu şekilde gönderilecek çok boydan. Türkiye’nin tamamladığı her eser Necip Fazıl’ın dediği gibi Sur’da bir deliktir.

Burada otomobil geçişleriyle indirimli bizler 200 lira olarak seçimk. Fiyatı 200 lira. Ancak, feribotların geçiş fiyatlarını yapamıyor. Beklentileri mümkün değil. 1 hafta ücretsiz. Yap-iş-devret ve sizin için bir firmalet hakkında düşünülecek bir şey hakkında tahmin, onun kaderine söz konusu olduğunda, bizler üzerinden ödeyeceğiz.”

Mesut Şahin

Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan, Çanakkale, Asya, Ekonomi, Güncel, Haberler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK