Son dakika: AB, Avrupa’ya ihracata ek vergi getiriyor! Türkiye’den 5 sektör etkilenecek

Son dakika: AB, Avrupa’ya ihracata ek vergi getiriyor! Türkiye’den 5 sektör etkilenecek

79
0
PAYLAŞ

Avrupa Birliği ( uzak ) İklim Kanunu kapsamında hazırlanan “Fit 55” paketi, AB’ye yapılan ihracata vergi yükümlülüğü getirecektir. Türkiye’yi de etkileyen paket düzenlemesi, özellikle çelik ve çelik, çimento, gübre, alüminyum ve elektrik bileşenlerini kapsayacak.

Ticaret Bakanlığı’na TÜSİAD ve TOBB gibi birçok uluslararası kuruluşa gönderilen bir mektuba göre, ilk AB İklim Yasası’nın Resmi AB Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından Avrupa Komisyonu “Fit 55” 14’ünde yeşil ışık yaktı. Öngörülen hedeflere ulaşmak için Temmuz. taslak paket hazır. Taslak, AB’nin ihracatına ek vergiler getiren “Sınır Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM)” yoluyla Avrupa’daki üretimin düşük emisyon azaltma hedefleri olan ülkelere kaymasını önlemeyi amaçlıyor. SDKM’de Türkiye’yi önemli ölçüde etkileyen birçok hukuki düzenleme bulunmaktadır. Düzenleme, Avrupa endüstriyel iklim sistemlerinin rekabet gücünü korumayı amaçlamaktadır.

Kim etkilenecek?

SDKM, doğru bilgilere dayanarak ilk etapta çelik, çelik, çimento, gübre, alüminyum ve elektrik sektörlerini kapsayacak. Geçiş dönemi 2023-2025 olacak ve bu aşamada bu ürünleri ithal eden Avrupa menşeli ithalatçılar ödeme yapmayacak, sadece ithal ürünlerdeki emisyonlar raporlanacak. 2026’da başlayacak olan uygulama zamanına kadar, Avrupalı ​​ithalatçıların ulusal makamlara kayıt yaptırmaları ve kârlarda yer alan emisyonlara karşılık gelen sertifikaları satın almaları gerekiyor. AB emisyon ticareti sistemine tam olarak entegre olan üçüncü ülkeler, AB ile bir emisyon anlaşması imzalamış olabilir veya muafiyet için uygun olabilir.

KARBON DİOKSİTİN KANITLARI

Karbondioksit maliyeti euro/ton karbondioksit olarak hesaplanacaktır. Her mülkteki emisyon miktarı, üretim sırasında salınan sera gazı emisyonları üzerinden hesaplanacaktır. Sistemin yeni ülkelere yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağı Avrupa Komisyonu tarafından değerlendirilecek. Sipariş edilen mallar, yalnızca yetkili makam tarafından beyan edilen bir SKDM makamı tarafından Avrupa’ya ithal edilebilir. Bu kapsamda şirketler, her yıl yaptıkları ithalat miktarını ve ürettikleri emisyon miktarını yetkili makamlara sunacak. Türk sanayisi de SKDM taslağı hakkında görüşlerini aldı. Bu kapsamda AB ile yakın ticari ilişki içinde olan şirketlerden norm gereksinimlerinin Avrupa Parlamentosu’na tabi olacağı ve Tüzüğün gelecekteki değerlemeler bağlamında nihai halini alacağı anlaşılmaktadır.

TÜM ARAÇLARA SIFIR EMİSYON 2035″

“Fit 55” paketi kapsamında Avrupa ülkelerinde çok temel bazı performans düzenlemeleri bulunmaktadır. Bu kapsamda Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) ile yeni ülkeler için ulaşım standartları genişletilerek ve her Avrupa ülkesi için ayrı bir emisyon azaltım hedefi öngörülerek sıkılaştırılacaktır. 2030 yılına kadar enerjinin yüzde 40’ının yenilenebilir kaynaklardan sağlanacağına karar veren plana göre, 2035 yılına kadar tüm Avrupa ticaret araçlarının “sıfır emisyonlu araçlar” olacağı görülüyor. (Ulusal)

Son dakika: AB, Avrupa'ya yapılan ihracata ek vergi getiriyor!  Türkiye 5 gruptan etkilenecek

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK