Son dakika: Hükümet ile sendikalar anlaştı! İşte memur ve memur emeklisinin alacağı...

Son dakika: Hükümet ile sendikalar anlaştı! İşte memur ve memur emeklisinin alacağı zam

62
0
PAYLAŞ

6 2022 ve 2023 yıllarında 4 milyon memura ve 2 milyondan fazla memura maaş artışının yapıldığı anlaşmanın toplu süresi sona erdi. Sonuç olarak, Anlaşmanın tarafları, ayrılma sırasında memur ve memur maaşlarının 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ay için yüzde 7, sırasında yüzde 8 oranında artırıldığına ulaşıldı. 2023’ün ilk altı ayında, ikinci altı ayında yüzde 6’lık fark artırıldı.

Müzakerelere yönelik teklifleri dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “İyi yapınca ortak bir anlaşma yapmak kolay değil. Büyük tavizlerle görüştük. Bazı sorular tamamlanamıyor. Bu akşam yapılacak. Cumhurbaşkanı ile genel açıklamalarda görüştük Ortak olduğumuz şartlarda mutabık kaldık ve bu uzlaşı arazisinin tüm memurlara ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.” dedi.

Bakan Bilgin, büyüme oranını açıkladı.

“İlk teklifte yüzde 5+ enflasyon gösterdik, ardından 2023 için yüzde 6+enflasyon açığı, yüzde 6+6. İkinci bir arz oluşturuyorum. 2022’de ilk çeyrek için yüzde 5+enflasyon açığı, İkinci çeyrek için yüzde 7+ enflasyon açığı 12’lik bir artış öneriyoruz demeliyim.Enflasyon beklentimizin yüzde 9 olduğunu söylemek istiyorum.Bu da IMF beklentisi. 2023 yılı için belirtilmemiş oranda yüzde 8’lik bir fark öneriyorum. Diğer kısım için yüzde 6’lık bir büyümemiz var demek istiyoruz, yüzde 14 demek istiyoruz ki büyüme ve gelişmeyi önermek istiyoruz.

Birlik adı altında sendikal faaliyetlerde bulunmayan dernekler bulunmaktadır. Bu sözleşmede sendikaların düzenlemelerin yüzde 1’inden yararlanabileceğini de topladık. Seyanes’e yazma isteği vardı. Resepsiyonla ilgili yaptığımız işi göz önünde bulundurarak, sosyal bir uzlaşmadan ziyade ekonomik bir sorun olmayacağına dair bir karar daha aldık. 135 TL toplu iş sözleşmesi ve 2 milyon sendikaya doğrudan üye olan çalışanlarımıza 400 TL toplu iş sözleşmesi ikramiyesi kurduk. Bu süreçte sözleşme tamamlanacaktır.

Konunun başında 3600 gösterge eklendi. Bu projedeki çalışmalar önümüzdeki yıl tamamlanacak ve tamamlanacak. İşi yaptıktan sonra yasa çıkarılacak. 3+1 çalışan sözleşmelerine başlıyoruz. Yerel yönetimlerin ve onların çalışanlarının bu konudaki adaletsizliğinin giderilmesi için çaba sarf edildiğini vurgulamak isteriz.

Subay Memur-Sen ve Türkiye’nin Kamu-Sen konfederasyonları geçtiğimiz günlerde ulusal hükümete önerilerini sundu. Tasarıda, aylık 600 liraya 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3, iki yılda toplamda yüzde 6’lık güvenlik artışı sağlandı.

Memurlar ve emekli memurlar için ilk devlet teklifi, 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci 6 ay için yüzde 6 + enflasyon farkı, ilk 6 ayı için yüzde 6 + enflasyon farkı. 2023 ve ikinci 6 ay için.* Format Enflasyon farkı yüzde +6 oldu.

Son dakika: Hükümet ve kolejler anlaştı!  Memurların ve kölelerin alacağı canlanma budur.

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Mesut Şahin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK