Sözleşmeli personel sorunu çözülüyor! Yarım milyon memura kadro müjdesi

Sözleşmeli personel sorunu çözülüyor! Yarım milyon memura kadro müjdesi

89
0
PAYLAŞ

Subay Sendikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan 6. dönem toplu iş sözleşmesi için müjdeli haber Haberler çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ısrar ettiği 3600 göstergenin eklenmesiyle sözleşmeli personel sorununun çözümüne yönelik ilk resmi adım atıldı. Böylece memurlar bir araya gelince sayıları 523 bin oldu, kadro açıldı.

1,5 milyon memurun beklediği ek 3600 gösterge işlemcisi de devreye alındı. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan Toplu İş Sözleşmesi’nin 52. maddesine göre sözleşmeli personel mevzuatı, yönetmelik ve kamuoyunda düzenlemeler yapılacak. Sözleşmeli personel statüsü ile ilgili çalışmalar, kimliği doğrulanmış konfederasyonun katkısıyla 2022 yılında tamamlanacak.

Bu anlaşmalara göre yerel yönetimler de dahil olmak üzere kamu sektöründeki tüm sözleşmeli personelin istihdamı konusunda çalışacak. Sabah’ta bulunan HaberlerRapora göre komisyon, önümüzdeki yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başkanlığında, sözleşmeli personelin faaliyet gösterdiği sendikanın onaylı temsilcileri ve bakanlarıyla birlikte kurulacak. Bu devreye alma personeli geçiş süreci üzerinde çalışacaktır. Çalışma bir yıl içinde tamamlanacak ve Meclis’e sunulacak. Parlamento onayı ile sayısı 523.000’i aşan sözleşmeli memurlar daimi köle olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, personele karşı 3+1 sözleşmeler aldığını söyledi. Halihazırda kamuda 3+1 modeli ile memurlar sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Randevu alındığında 4 yıllık kadroyu doldurmuş çalışanlar katılabilmektedir. Ayrıca küratörlerin iller arası anayasa, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, kurumlar arası transfer gibi bazı haklarına kısıtlamalar getirildi. Dört yıl sonra kadroyla birlikte çalışan memurun da tüm haklarına kavuşacağı öngörülmektedir. Parlamento onayladıktan sonra, yaklaşık 523.000 sözleşmeli memur daimi köle olacak.

Kamu sektöründe iki tür sözleşme vardır: sabit ve tanımsız. Müzakere şartları ağırlıklı olarak belediyelerde kullanılmaktadır. Çalışan sözleşmeleri her yıl yenilenir. Bakan Bilgin, “Yerel yönetim yetkililerine yapılabilecek adaletsizliği ortadan kaldırmak için din kurulacak” dedi. Böylece kohortları ve kasabaları ifade etti.

Kamu sektöründe en fazla sözleşmeli personel Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndadır. Sınırsız sözleşmeyle çalışan bu grubun ücretleri, statülerine göre çalışmasına rağmen kadrolu memurlara göre ortalama yüzde 10 daha düşük. Ayrıca sözleşmeli kişilerin terfi hakkı yoktur. Tüm bu sorunlar, önümüzdeki yıl geçişin çözülmesi için personele sunulmaktadır.

Fiyat artışına eklenen 3.600 gösterge ile anlaşmaya varıldı. Toplu Mutabakat metnine bir gösterge ekleyin. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve sendikalar 2022 yılına kadar çalışacak, yasal bir norm oluşturulacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu için öğretmenler, polis, hemşireler ve din görevlileri için ek gösterge panosu oluşturulacaktır. Hintlileri 3600’e ekleyerek memurların emekli maaşlarını ve mallarını artıracaklar. 1,5 milyon memur daha beklenti göstergesini karşıladı. Enflasyon endeksinin eklenmesiyle emekli maaşları ve ikramiyelerin yüzde 22 ila 25 oranında artması bekleniyor.

Ek endeks, memurların ücret, emeklilik ve maaşlarının tahsilinde uygulanan bir hesaplama yöntemidir. Şeklin ek notları unvana, hizmet sınıfına ve dereceye göre farklılık gösterir.

Sözleşmeli personel sorunu çözüldü!  Yarım milyon memura kadro müjdesi

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK