Tanesi 5 liradan satılıyor! Tarlaya her girdiklerinde en az 200 meyve çalan...

Tanesi 5 liradan satılıyor! Tarlaya her girdiklerinde en az 200 meyve çalan hırsızlar üreticileri isyan ettirdi

66
0
PAYLAŞ

Piyasanın ve manav raflarının en gözde ürünleri arasında yer alan avokado hasadının gelmesiyle birlikte kırsal kesimde hırsızlık ihtimali de arttı. Avokado üreticileri, hırsızların ülkeyi her işgal ettiklerinde en az 150-200 avokado çaldıklarını belirterek, binlerce lira kaybettiklerini de sözlerine ekledi. Çiftçiler ilgili makamlardan yardım bekliyor.

‘Hırsızlara yeterli ceza yok’ Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, “Öngördük, tel kurduk, kamera ve kepenk koyduk, çerçevelerimiz var. Adam geliyor 150-200 yaprak üretiyor, 3-4 milyon ürün alıyor aynı bahçeye. Üretimimizin üçüncüsü. Neden? Yetkililerin bize bir çözüm getirmesini bekliyoruz” dedi.

TürkiyeTürkiye’de avokado üretiminin yaklaşık yüzde 70’inin ait olduğu Alanya’da üreticiler ülkelerine saldıran hırsızlarla çalışıyor. Hasat başlangıcında tarlada ‘olgun’ olarak adlandırılan avokadolar yeniden hileye başladılar. Artan çıplaklık, alıcıların kolay bulunması ve uygun fiyatlı avokadolar, avokadoları grubun favorisi haline getirdi.

Her biri 5 liraya satılıyor!  Hırsızlar ülkeye her girişlerinde en az iki yüz mahsulü kaptı ve üreticilerin ayaklanmasına neden oldu.

Alanya Avokado Grubu Başkanı Hilmi Sevilgen, olaya çözüm istediğini söyledi. Soygunda zanlıya yönelik cezai yaptırımları açıklayan Cumhurbaşkanı Sevilgen, “Artık hırsızlarımız olduk. Gelirken şaşırdık. Dün geldiler. Çuval bile burada. Bahçeye yeni giren hırsız. iki gün önce burayı bahçeye çeviren Sentinel hırsız önümüze geliyor çünkü kamera görüntüleri var tel kuruyoruz kamera ve kepenk kazıyoruz resimleri var adam geliyor 150-200 yaprak alıyor ve üretiyor Aynı bahçede 3-4 mil: çalıntı ürün: üçüncü üretimimiz Ne yapalım, yetkililerin bizim adımıza bir çözüm bulmasını bekliyoruz, hırsız yakalanıp cezalandırılmadığında boş yere para harcıyoruz. Kamera yakalama kamerası yaklaşık 11 bin lira tutuyor.

Her biri 5 liraya satılıyor!  En az 200 ürün çalan hırsızlar, sahaya girer girmez kayıplara karıştı.

İlçede 35 yıldır avokado üreticisi olan Mehmet Yoz duruma isyan ederek yaşadıklarını anlattı. Çiftçi Yoz, 35 yıldır avokado üreticisiyim. Avokado son birkaç yılda para kazanmaya başladı. Muz ve avokado şu anda Alanya’nın yaşayan en güçlülerinden biri haline geldi. Ayrıca, elbette, değerli olan şey hırsızlık değildir. Biz nöbetteyiz. Yetkililer “çit çekin” diyor. Bir tel örgü açmak zor bir şey değildir. Pense ve penseyi alırsa keser ve tekrar girer. Tel örgü hırsızlığa çözüm değildir. Hırsızlık bir ceza olmalı. Mesela benim malım 3-4 bin lira değerinde. Örneğin, 5 pound. “Yüz avokado çalsan kaç tane çıkacak biliyorsun” dedi.

Hırsızların çalıntı mal sattığını, çok kolay alıcı bulduklarını anlatan Yoz, “Bu ürünü alanlar da var. Çalınması mülk görünecektir. Her türlü hırsızlık, çizen ve toplayan tarafından ortaya çıkar. Alıcılar çalınan malları 3 cent daha ucuza satın alıyor. Bu tecrübe ettim. Sana avokado veriyorum. Başkasından alıyor. Ne verildi, ne verildi, önemsiz verdi. Adam çalıp verdi. Zorluk yok. Bahçeye çıkarsa beş dakikada avokado toplar. Toplamda 250 ‘kağıt’.

Her biri 5 liraya satılıyor!  Hırsızlar ülkeye her girişlerinde en az iki yüz mahsulü kaptı ve üreticilerin ayaklanmasına neden oldu.

Her biri 5 liraya satılıyor!  Hırsızlar ülkeye her girişlerinde en az iki yüz mahsul çalarak isyana neden oldular.

Her biri 5 liraya satılıyor!  Hırsızlar ülkeye her girişlerinde en az iki yüz mahsulü kaptı ve üreticilerin ayaklanmasına neden oldu.

Demirören Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK