Türkiye’den yapay zeka atağı: 2025’e kadar 50 bin istihdam sağlanacak

Türkiye’den yapay zeka atağı: 2025’e kadar 50 bin istihdam sağlanacak

61
0
PAYLAŞ

Dijital Dönüşüm Dairesi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Birinci Ulusal. Yapay zeka Vadi’de ulusal bilişim stratejisi tanıtıldı.Program Sözcüsü Bakan Varank, 2025 yılına kadar yapay zeka alanında elli bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Bakan Varank, röportajın devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ayrıca Yapay Zeka Stratejimiz ile bu alanda yeni ‘unicorn’ önlemleri belirlemek ve yürütmek için çalışacağız. Ulusal Yapay Zeka Stratejimiz ile keşfeden, tespit eden, öğrenen ve sürekli yenilenen ekosistemler oluşturmayı hedefliyoruz. yapay zeka sektöründe en az 50.000 kişiye ulaşmak, bu nedenle insan kaynağı yetiştirmek için en önemli önlemleri belirledik.

“Türkiye, TEKNİK İSTİHBARAT STRATEJİSİ ÜRETEN NUMARALI ÜLKELERDEN BİRİDİR”

Görevimiz, bu değişikliğin topluma yakışır şekilde yapılmasını ve kimsenin ayrılmamasını sağlamaktır. Türkiye, askeri istihbarat alanında yayın yapan birkaç ülkeden biri haline geldi.

“ULUSAL UYGULAMAYI YÜZDE 5’E ÇIKARMAK HEDEFİMİZ”

2025 yılına kadar yapay zekanın milli ürüne katkısını yüzde 5 artırmayı hedefliyoruz. Elbette kendimizi buna göre değerlendireceğiz. Küresel inovasyon endeksinin sonuçları yakında açıklanacak. Yapay Zeka Stratejimizde belirtilen çarelere daha fazla yardımcı olacağız ve bu alanda yeni ‘tek boynuzlu atlar’ tanıtacağız.

Yapay zeka alanındaki hedeflerimize ulaşmanın bir diğer şartı da Ar-Ge’nin yaygınlaştırılmasıdır. Özel sektör tarafından yapılan parayı teşvik ediyoruz. Bugün itibariyle Türkiye’de 1593 Ar-Ge ve tasarım merkezimiz faaliyet gösteriyor.”

Türkiye'den Yapay Zeka saldırıları: 2025 yılına kadar 50 milyon istihdam sağlanacak

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK