Üniversiteli Burçin mezun olup, mango üretmeye başladı! Kilosunu 40 liradan satıyor

Üniversiteli Burçin mezun olup, mango üretmeye başladı! Kilosunu 40 liradan satıyor

70
0
PAYLAŞ

AntalyaAksu ilçesine bağlı Hacıaliler ilçesinde üretici olan 23 yaşındaki Burçin Karabulut, bölgenin ilk mango hasadını yaptı. İlk kez mango üreten ve hasat eden genç bir adam olan Aksu, diğer elitlere örnek oluyor.

KIL BAŞI 40 LİRA’YA SATILDI

Geçen yıl şubat ayında mango fidanını kendi serasına diktiğini kaydeden Burçin Karabulut, “Bu yıl ilk hasadımıza hazırlanıyoruz. Geçen yıl meyve verdik ama çok değil. İçinde 47 ağacımız var. 1 dönüm seramız. 60 tane 47 ağaçtan meyve istiyoruz.” Ürünü yurt dışına satmak istiyoruz. Kilo başına mango meyvesi satıyoruz. Ağırlığı 35-40 TL arasında değişiyor” dedi.

Burçin, üniversite öğrencisi olarak mezun oldu ve ülkede ilk kez bayilik yapmaya başladı.

‘GÜZEL GELECEK, EN YÜKSEK GELİR’

İskorbüt üreticilerinin üreticileri Burçin Karabulut, “Geleceği parlak bir konu ve mango ekimi avokado mahsulünden sonra ikinci sırada geliyor. Meyvesi yüksek verim. Ülkemizde pek bilinmiyor.

“HİZMET ÜCRETİ YOK”

Üniversitede tarımla ilgili aile şirketinden finans diploması aldığını söyleyen Burçin Karabulut, “Bu meyveyi gördüm ve net bir yol dikmeye karar verdim. Şu anda çok iyi gidiyoruz. Üretime gelince, insanlar için çok zor olabilir ama bu ürün çok pahalı “Emek gerektiren bir iş yok. Ayrıca seramızda mor patates yetiştiriyoruz. Bu ürünü kullanmayı ve geliştirmeyi planlıyoruz. Aksu etrafını sardı.

Burçin üniversite öğrencisi olarak mezun oldu ve ülkede ilk kez bayilik yapmaya başladı.

Mango yetiştirmek isteyenlere danışın

Mango kültürü konusundaki deneyimlerinin de üreticilerin çabalarına katkı sağladığını ve yardımcı olduğunu belirten Burçin Karabulut, ilk sektörde büyürken üreticilerin de bunu öğrenip kendi mağazasını açtığını belirtti. ürün satıcısı hakkında bildiklerini üreticilerle müşterileriyle paylaştı.

Burçin üniversite öğrencisi olarak mezun oldu ve ülkede ilk kez bayilik yapmaya başladı.

3 KG’YE ULAŞABİLİR

Bir ürününün yarım kilo ile 3 kilo arasında değiştiğini belirten Burçin Karabulut, “Üretimimiz yerli olduğu için çok büyüyor. İthal ürünler avucunuzun içine yetmeyecek kadar küçük. Çiftliğe geliyorlar. Mango ürünleri gibi olgun ve lezzetli geliyorlar ülkemizde yetişti, kalitesiz kalıyor” dedi.

Burçin üniversiteden mezun oldu ve uyuz üretmeye başladı!  Satıcı 40 liraydı

hlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK