Üretici de tüketici de durumdan şikayetçi! 1 litre sütün fiyatı 9 liraya...

Üretici de tüketici de durumdan şikayetçi! 1 litre sütün fiyatı 9 liraya dayandı

79
0
PAYLAŞ

Market raflarındaki 1 litre tam yağlı sütün fiyatı, yaygın markalar için 8 litre 20 kuruş ile 8 lira 45 kuruş arasında değişiyor. Özel markalı süt pazarı 5,25-6,95-7,95 arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Sanayi firması 2021 yılında yüzde 20’nin üzerinde fiyat artışı elde ettiğini belirtirken, bu oranın girdi maliyetleri artışına kıyasla yeterince düşük olduğunu belirtiyor. Öte yandan çiğ süt fiyatlarındaki artışların üretici fiyatındaki artışa katkı sağladığı da belirtilmelidir. Üreticiler daha önce çiğ sütün litresine 2 litre 80 kuruş öderken, Temmuz ayında 3 lira 20 kuruşa çıkan çiğ süt fiyatı Aralık ayı sonuna kadar geçerliliğini koruyor. Beklenen üretici 3 lira 50 kuruş oldu.

Milliyet’te bulunan Haberlerikinci; Üreticiler yem fiyatlarına ve biriken borçlara dikkat edeceklerken Sütten para kazanamayan çiftçilerin hayvanlarını kesmeye başladığını söylüyor. 1 litre süt için 1,3 kilo beslenme ile ‘süt paritesi’ savunulabileceğini anlatan Türkiye Merkez Hemşireler Birliği Başkanı Tevfik Keskin, bu durumda bile benzer bir durumun elde edilemediğini söyledi.

Türkiye Süt, Et, Gıda, Sanayi ve Üreticileri Derneği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, emtia, ambalaj ve gıda sanayi fiyatlarının dünyanın en yükseğine çıkmasıyla girdi maliyetlerinin arttığını vurgulayarak, şunları kaydetti: .Çiğ süt fiyatlarına yılbaşında yüzde 26, ardından yüzde 14 zam geldi. Ancak endüstriyel sütün fiyatı yaklaşık yüzde 20 ile sınırlı kaldı. Bu koruma yılını kapatmak istiyoruz. Yeni bir fiyat artışı bekleniyor” dedi.

Tevfik Keskin, “Ne üretici ne de tüketici fiyatlarını belirleyemez” dedi, “Kurşun yükselmiş çiğ sütün fiyatının satış fiyatlarına bu kadar etki etmesi anlaşılmaz” dedi. Eğer çözemezsen. ilk öküze olan borcunu keser. Yılın her günü gece gündüz çalışıyoruz. sanayimizi ve pazar fiyatlarımızı artırmaya bakmalıyız. Operatörün tek sorumluluğu geçimini sağlamaktır” dedi.

Genel olarak, besi hayvanlarını artırarak mera fiyatlarını düzenlemeye giren Türkiye Gıda Tedarik Kurulu (TMO), fiyatlarda önemli ölçüde indirime gitti. Arpada da bu çalışmayı tamamlayan TMD, yıldan yıla denge ve istikrarı sağlamak için yakında mısır satışlarına başlayacak. Arpa satışlarını değerlendiren TMO, haziran ve temmuz aylarında fiyatlara 12 litre, 6+6’lık bir düşüş getirdiğini, ancak kepek fiyatlarındaki artışla birlikte son dönemde rasyonların beş lira artırıldığını iddia ediyor. . Tevfik Keskin, “TMO hareketi önemli, faydasını görüyoruz. Şu anda bölgede gıda fiyatı 147 lira” dedi.

Yazar ve ekip durumdan şikayetçi!  1 litre sütün fiyatı 9 liraydı.

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK