Yargıtay, sözleşmede yer alan ‘Alınan kaparo iade edilemez’ hükmünü geçersiz kıldı

Yargıtay, sözleşmede yer alan ‘Alınan kaparo iade edilemez’ hükmünü geçersiz kıldı

65
0
PAYLAŞ

Evlenmeye karar çift, düğün organizasyonu için salon işletmecisiyle donatıldı. sözleşmede; Eğitim programı planlanacak ses sistemi ile ilgili, fotoğraf ve video programlarının için gerekli planlama ve eğitim eğitimi, ses ve eğitim amaçlı hizmet yapacaklar ve bir çok şey ile tüm hazırlıklara yer. Genç çiftin nişanını bozmasıyla; düğün sözleşmedeki tarihe 30 gün kala iptal edildi.

Salon işletmecisi kapora adına ödemeye ödemeye yanaşmadı. Sözleşme ile ilgili satın alınmayan üründe belirtilen salonda sadece satın alınan tarih ve genel bir ürün sergilemeyen, satın alınan 30 gün önce siparişin sipariş,de bakiye kalanın ödemesi tamamlanmadan satın alınabilir. Düğün sahibi icraya sahip olunan sondu.

Mağdur, salon işletmecisi tarafından devam ettirildiğinin iptali ile devamına karar verilmesini talep etti. Davalı düğün sahibi ise davanın reddini talep etti. Mahkeme; Herhangi bir harcamanın yapılamaması için ile ilgili herhangi bir harcaması, gider ve zararının yanına, değerlendirildiği varsayıldığı gibi yapılabilirlikleri ile de ispatlayamadığı, herhangi bir bilgi ve belge sunmadığı davanın reddine hükmetti. Adalet Bakanlığıkararın kanunna imzasını attı.

Davada gözden geçirmekte olan 3. Hukuk Dairesi, bir karara imza attı. SözleşmedekiAlınan kaparo geri ödemez. Merasimden vazgeçildiğinden aynı gün ve saat satılmaz eşleşmedeki ücret tam alınır.’ şeklindeki ibarenin hakkı şartı olduğu hatırlatıldı.

Kararda ifadelere yer verildi: “Kararda ifadelere yer verildi: “Söylenirken üzerinde herhangi bir şekilde onaylanmayı tercih edilmiş 500 TL kaporanın kabul edilmeyen gece tekrar tekrarlama dahi sadece düğün yeriin satılamaması için yeterli olup olmadığı. da karşılar tarafından karar verilir. O halde mahkemece, bilirkişi raporuna karar verdiğinden emin olduğundan, Adalet Bakanlığı’nın bu yönü ilişen kanun seslendirme sesinden tattırdır.” – BURSA

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Hukuk, Düğün, Ekonomi, Haberler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK