Önce yıllık ücretleri topladılar, sonra ortadan kayboldular

Önce yıllık ücretleri topladılar, sonra ortadan kayboldular

159
0
PAYLAŞ

Gaziantep’te yeni eğitim-öğretim yılı için kayıt yaptırarak yıllık ücretini peşin alan özel okul yönetimi, velilere ve öğrencilere okulun kapatıldığına dair mesaj göndererek okul binasını bir turizm şirketine kiraladı. Pazartesi günü okula dönmeye hazırlanan öğrenciler ve yıllık ödemeyi peşin yapan veliler duruma tepki gösterdi.

Önce yıllık aidatı topladılar, sonra ortadan kayboldular

Önce yıllık aidatı topladılar, sonra ortadan kayboldular

Gaziantep’te yeni eğitim-öğretim yılı için kayıt yaptırarak yıllık ücretini peşin alan özel okul yönetimi, velilere ve öğrencilere okulun kapatıldığına dair mesaj göndererek okul binasını bir turizm şirketine kiraladı. Pazartesi günü okula dönmeye hazırlanan öğrenciler ile yıllık ödemeyi peşin yapan veliler duruma tepki gösterdi.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde faaliyet gösteren Ünsal Ören okullarına bağlı olan özel teknik lise Atakent Enerji ve Mesleki Anadolu, yeni eğitim öğretim yılı için velilerden kısa süre önce yıllık nakit ücretini aldı. Ardından velilere mesaj gönderen okul yönetimi, okulun kapatıldığını ve eğitim-öğretim yılının başında eğitim-öğretim faaliyetinin olmayacağını duyurdu.

İLK ŞOKUNU ALDIKLARI MESAJLA YAŞIYORLAR

Aldıkları mesajla şaşkına dönen veliler ve öğrenciler, asıl şoku neler olduğunu öğrenmek için gittikleri okul bahçesinde yaşadı. Okul bahçesine giren mağdurlar, binanın bir turizm şirketine kiralandığını ve onlarca şirket aracının binanın bahçesine park edildiğini görünce şaşırdı. Olayın ardından ne yapacaklarını bilemeyen öğrenci ve veliler duruma tepki göstererek yetkilileri aradı.

“ÇOCUĞUM 4 YILDIR BURADA OKUYOR”

Öğrencinin velisi Nigar Polat, şoke olduğunu ve olayın mağduru olduğunu belirterek, “Yenilenebilir enerjileri öğreten özel bir okul. Çocuğum dört yıldır burada okuyor, yani bu onun dördüncü yılı. Pazartesi günü okulların açılmasını beklerken iki gün önce okuldan bir mesaj aldık. Gelen mesajda ‘Okulumuz kapatıldı. Öğrencilerinizi bu iki devlet okuluna yönlendirin. Konuyla ilgili milli eğitime gittik. Onlar da konuyu araştırıyorlar. Adı geçen okullara gittik ve olaydan haberdar olmadıklarını söylediler. Çocuklarımız mağdur. Pazartesi günü okullar açılacak ama çocuklarımız okula gidemeyecek. Paramızı da peşin ödedik. Biz paramızı istiyoruz. Bu okul Ünsal Ören’e aittir. Bir yıldır binanın kirasını ödemediler ve bina sahibi bir turizm şirketine kiraladı” dedi.

“GEÇEN HAFTA YILLIK ÖDEME YAPTIM”

Okulların Pazartesi günü açılacağı heyecanıyla geçen hafta okula yıllık ödeme yaptığını söyleyen bir diğer veli Halil Ovalak, “Geçen Cuma günü okula yıllık ödeme yaptım. Sonra telefona dün okulun kapandığına dair bir mesaj geldi. Nereye gittiysek çözüm bulamadık. Bu okula az önce 7000 liret ödedim. Burada sadece bir muhasebeci var, başka kimse yok. Talebimiz yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmasıdır. Devletin bu soruna bir çözüm bulmasını, mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz” dedi.

“PANDEMİ BİZİM İÇİN DE HAZIRLANDI, MAĞDURLAR ELDE EDİLECEK”

Söz konusu okulda muhasebeci olarak çalıştığını söyleyen Sabri isimli okul çalışanı ise iddiaları reddederek, “Okulumuzla ilgili bir problem var. Okul yöneticilerimiz Ankara’da bu sorunu çözmeye çalışıyor. Okulumuzdan gelen öğrencileri şehirdeki iki meslek lisesine yönlendirdik ancak bu okullardaki kontenjanlar nedeniyle nakil yapamıyoruz ve işlemler yavaş ilerliyor. Ünsal Bey okullarla ilgili gerekli çalışmaları yapıyor. Şu anda şikayetlerle ilgili herhangi bir sorun yok. Okulun kapatılmasının tek nedeni mali sorunlardı. Ebeveynlerin bu konuda önceden bilgilendirilmemesinin tek nedeni pandeminin bizi çok etkilemesidir. Okul binası başkasına ait olduğu için terk etmemiz istendi. Biz burayı terk ettikten sonra binayı galeriye çevirmek istedi. Tüm hesaplamalar önümüzdeki hafta yapılacak ve şikayetler çözülecek. Kimse zarar görmeyecek” dedi.

“ÜÇ GÜN ÖNCE BENDEN ÖDEME ALIYORLAR”

Bir diğer akraba Ali Polat, “Üç gün önce velilerinden yıllık 7 bin liret üyelik aidatı aldılar. Üç gün öncesine kadar bir şey yoktu ama iki gün önce okulun kapatılacağına dair bir mesaj gönderip öğrencileri transfer etmemizi istediler. Daha sonra okula geldik ama iki muhasebeci ve görevliden başka kimseyi bulamadık. Milli eğitime gittik şikayette bulunduk. Okulun sahibine de ulaşamadıklarını söylediler. Okul kapatılacaksa neden bizi suçladılar? Öğrencilerin son yılı ama okulu kapatıyorlar. Çocuklarımız pandemi nedeniyle iki yıldır eğitim alamıyor” dedi.

Ebeveynler ve yetkililer tartıştı, yetkililer şikayetlerin çözüleceğini iddia etti
Olayın ardından okul yöneticileri ve veliler arasında kısa süreli bir tartışma da yaşandı. Olayın ardından ne yapacağını bilemeyen öğrenci ve veliler çaresizce okulda beklemeye başladı. Okul yöneticileri sorunu çözmeye çalıştıklarını ve öğrencileri başka okullara aktaracaklarını söylediler. (İHA)

31.000 lira dolandırıldı diyerek dolandırıldı ilginizi çekebilir 31 bin lira dolandırdı, “Bir çanta dolusu para bağışlayacağız” 500.000 liret dolandırıcılığa teşebbüs!  Üzerinde sahte polisler ve MİT kimlik kartı bulundu. ilginizi çekebilir 500.000 liret dolandırıcılığa teşebbüs! Üzerinde sahte polisler ve MİT kimlik kartı bulundu.

Ankara Altın Cuma Gaziantep Öğrenci Okul Dolandırıcılık Para Pazartesi Polis Samsun Sosyal Medya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK