2030’a kadar demans hastalarının sayısı artacak

2030’a kadar demans hastalarının sayısı artacak

69
0
PAYLAŞ

2030 yılına kadar bunama ile yaşayan insan sayısı artacak

2030 yılına kadar bunama ile yaşayan insan sayısı artacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı yeni rapor demansla ilgili bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında 78 milyona ulaşan hasta sayısı, 2050 yılında ise 139 milyona ulaşması bekleniyor.

2030 yılına kadar bunama ile yaşayan insan sayısı artacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Perşembe günü yaptığı açıklamada, dünya çapında 55 milyondan fazla insanın yılda 1,3 trilyon dolara mal olan nörolojik bir hastalık olan demans ile yaşadığını söyledi.

Uzmanlar, bunamanın sonraki aşamalarında ciddi beyin hasarına neden olduğunu söylüyor ve Alzheimer hastalığı ve felç gibi sonuçları olabileceği konusunda uyarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı yeni bir rapora göre, nüfusun yaşlanması nedeniyle demans hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında 78 milyona ulaşan hasta sayısı, 2050 yılında ise 139 milyona ulaşması bekleniyor.

Uzmanlar, dört ülkeden sadece birinin demansla ilgili sağlık önlemleri aldığını ve hükümetleri bu konuda önlem almaya çağırdı.

Dört ülkeden sadece birinin demans hastalarını ve ailelerini desteklemek için ulusal bir politikası olduğunu belirterek, hükümetleri halk sağlığı sorunuyla mücadele etmeye çağırdı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Demans, milyonlarca insanın hafızasını ve bağımsızlığını çalıyor, ancak tanıdığımız ve sevdiğimiz insanları da alıp götürüyor” dedi. Ghebreyesus, “Dünya demanslı insanları hayal kırıklığına uğratıyor ve bu hepimizi incitiyor” diyerek devam etti.

Dünyanın dört bir yanındaki sağlık bakanları, erken teşhis ve bakım sağlanması da dahil olmak üzere küresel bir eylem planı üzerinde anlaşmaya vararak 2015 yılında demansa doğru bir adım attı. Ancak, bugüne kadar, genel eylem planı yetersiz görünmektedir.

DSÖ akıl sağlığı bölümünde uzman olan Katrin Seeher şunları söyledi: “Demans gerçekten küresel bir halk sağlığı sorunudur. Demans hastalarının %60’ından fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. açıklamalar yaptı.

DSÖ, demans hastaları için gerekli ilaç ve malzemeleri almanın maddi sıkıntı yaratabileceğini söyledi.

DEMİK HASTALIĞI NEDİR?

Demans tek bir hastalık adı değildir, hafıza ve benzeri zihinsel yetilerin bozulmasına eşlik eden tüm hastalıklara verilen genel isimdir. Tüm bu hastalıklar beyinde değişikliklere neden olur ve belirli hastalık sonuçlarını ortaya çıkarır.

Demans hastalıkları, beyin yaşlanmasının beklenen ve mutlak bir durumu değildir. Alzheimer hastalığı tüm demansların %60’ından fazlasını oluşturur. İnmeden sonra ortaya çıkan “vasküler demans” demansın ikinci en yaygın türüdür.

Demans tanısı konan bazı durumların kesin tedavisi yoktur ve eski haline dönmeyi imkansız hale getirirken (Alzheimer hastalığı gibi), bazıları tedavi ile tedavi edilebilen durumlardır (tiroid hastalığı. , vitamin eksiklikleri gibi).

Zihinsel olarak daha fazla dikkat dağıtan işler bunama riskini azaltır ilginizi çekebilir Zihinsel olarak daha fazla dikkat dağıtan işler bunama riskini azaltır Alzheimer hastalığının keşfi yeni tedavi yöntemleri için umut veriyor ilginizi çekebilir Alzheimer hastalığının keşfi yeni tedavi yöntemleri için umut veriyor

2030 yılına kadar bunama ile yaşayan insan sayısı artacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK