Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

87
0
PAYLAŞ

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

“Hamilelik döneminde Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastane talepleri artıyor” diyen Işık, pandemi döneminde ebeveynlik düşünen çiftlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

Delta varyantının dünya genelinde ve ülkemizde artması nedeniyle Covid-19’a bağlı yoğun bakım gerektiren hasta ve ölüm sayılarında artış görülmektedir. Sosyal mesafeyi korumanın ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmenin yanı sıra aşı programlarına uymak hem toplum bağışıklığını sağlamak hem de varyanta bağlı kayıpları önlemek için büyük önem taşıyor.

öğretmen. Ahmet Zeki Işık

Üreme Sağlığı ve Kısırlığı Derneği (TSRM) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, pandemi döneminde ebeveyn olmayı düşünen çiftlere şu tavsiyelerde bulundu:

GEBELİKTE DAHA CİDDİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün Haziran 2021 verilerine göre Covid-19 hastalığı hamile kadınlarda daha ciddi olabilir. Gebelikte Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastane başvuruları artmakta ve ciddi hastalık oranları daha yüksek olmaktadır. Covid-19’lu hamile kadınlarda erken doğum ve ölü doğum oranları iki kat daha yüksek. Ülkemizde yaygın olarak gözlemlenen Covid-19’un delta varyantının daha da bulaşıcı olması nedeniyle gebe kalmayı planlayan tüm kadınların gebe kalmadan önce iki doz aşı yaptırmaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

Tüp Bebek TEDAVİSİ ÖNCESİ TAM AŞILAR

Çocuk sahibi olmayı planlayan ve/veya yardımcı üreme tekniklerinden yani tüp bebek uygulamasından faydalanması gereken çiftlerin tedaviye başlamadan önce ulusal aşılama programlarına uygun olarak aşılanmaları tedavi başarısını olumsuz etkilemeyecek ve olası Covid-19 enfeksiyonunu önleyebilecek ve Hamilelik sırasında ilişkili sağlık riskleri. Güncel verilere göre çiftlerin aşılarını tamamladıktan birkaç gün sonra tedaviye başlamalarında bir sakınca yoktur. Tüm bu bilgiler ışığında derneğimiz, gebelik düşünen tüp bebek hastalarımız da dahil olmak üzere tüm çiftlerin bir an önce aşılarını yaptırmalarını önermektedir.

AŞILAR kısırlığa neden olur mu?

Bugüne kadar gebelikte yapılan Covid-19 aşıları nedeniyle önemli bir sorun tespit edilmedi. Hiç şüphe yok ki Covid-19 aşıları erkek veya kadında kısırlığa neden oluyor ve halen tüp bebek yani yardımcı üreme teknolojilerinden faydalanan çiftlerin tedavi sonuçlarında olumsuz bir sonuç ortaya çıkmadı. Covid-19 aşısının sperm sayısını azalttığı ve toplanan yumurta sayısını ve embriyonik gelişimi etkilediği görülmemektedir. Öte yandan Covid -19 hastalığı erkeklerde sperm miktarını önemli ölçüde azaltır, tüp bebek tedavisinde kaliteli embriyo sayısını azaltır ve embriyonun yapışmasını olumsuz etkileyebilir.

7 aylık hamile Bergüzar Korel korona aşısı oldu: psikolojim bitti ilginizi çekebilir Bergüzar Korel 7 aylık hamile korona aşısı oldu: psikolojim bitti

anne baba bebek çocuk dünya gebelik ölüm sağlık sperm yumurta

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK