Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime mutlaka geçmeliyiz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime mutlaka geçmeliyiz

83
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze öğretime kesinlikle geçmeliyiz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü, “18 milyonu aşkın öğrencimiz var. O kadar insandan bir buçuk yıl çalındı. Türkiye bu riski göze alarak ve iyi yöneterek okullar açmaya çalışacak” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof.  Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Türkiye’deki tüm risklere rağmen yeni eğitim-öğretim yılında gerekli önlemler alınarak yüz yüze eğitime başlanması ve sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiği belirtildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Tevfik Özlü, Türkiye’de 18 milyonun üzerinde öğrenci nüfusu olduğunu hatırlattı.

Pandemi nedeniyle pek çok kişinin hayatından bir buçuk yılın çalındığını kaydeden Özlü, şunları kaydetti:

YETİŞKİNLERDEN ÇOK DAHA HAFİF

– Bu ülke için 18 milyon düşünürseniz, 25-30 yıl çalınacak demektir. telafisi çok zor bir durum. Onun için bunu uzatmak çok yıkıcı olurdu. Bu nedenle kesinlikle yüz yüze eğitime geçmeliyiz. Bizi burada motive eden şey, gençlerin bu hastalığa yakalanma olasılığının yetişkinlere göre çok daha düşük olması ve ciddi bir seyir izlemesidir. Ancak endişe verici durum; Delta varyantı nedeniyle özellikle lise ve üniversiteye yakın gençlerin oluşturduğu grupta bulaşma ve bulaşma oranları yetişkinlerle benzer bir noktaya ulaşmıştır.

Bu bağlamda Türkiye bu riski göz önünde bulundurarak ve iyi yöneterek okullar açmaya çalışacaktır. Bazı ülkeler bunu yaptı, diğerleri yapmadı, ancak tüm dünyada eğitim zaman zaman kesintiye uğradı. Düne kıyasla bugünkü duruma bakarsak, bunu yapmaya daha yakınız çünkü geçen yıl olmayan güçlü bir silah var; aşı. Bu konuda aşılamayı hızlandırabilir veya yaygınlaştırabilirsek ve diğer gerekli hassasiyetlerle karşılaşırsak en azından okulların açık ve sürdürülebilir olmasını temenni ediyorum.

İLETİŞİM OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK

– Toplumumuzda geniş aile yapısı, komşular, akrabalar, dostluklar ve dostluklar çoktur. Biz sıcak insanlarız. Bu nedenle öğrencilerle temas eden aile bireylerinin, özellikle yetişkinlerin aşılanması gerekmektedir. 30-40 öğrenci haftada 6-7 saat kapalı bir ortamda okulda bir arada olacak ve bu defalarca tekrarlanacak. Pozitif vaka varsa bulaşma olasılığı çok yüksektir. Çünkü delta varyantı çok daha kolay iletilir. Onun için öğrencinin onu alıp eve getirmesi ve topluluğa taşıması çok kolaydır. Öğrencilerle şu ya da bu şekilde temas etmiş tüm yetişkinleri aşılamak, bu riski en başta yönetmek için en etkili önlem olacaktır.

DEVLET KAMU SAĞLIĞINI KORUMALIDIR

– Şu anda 16 yaş ve üstü kişiler aşılanabilir. Bu yaş grubu özellikle delta varyantı açısından yetişkinleri enfekte etme ve enfekte etme yeteneğine sahip olduğundan aşılama için son derece uygundur. 12 yaş ve öncesi aşının geri çekilmesi konusu henüz Türkiye’de uygulanmadı ama uygulayan ülkeler var. İdeal olan aşılı bir topluma ulaşmaktır, yani nüfusun yüzde 90’ı yüzde 100 aşılıdır. İnsanlar aşı olmak istemiyor, buna saygı duyuyorum. Ancak devletin halk sağlığını korumakla yükümlü olduğu bir durum var ve kapalı alanlarda, sosyal alanlarda kalabalıklara müdahale etmek istiyorsanız aşı yaptırmadıysanız sorun olmadığını belgelemeniz istenebilir. tehdit ediyor. Bütün dünya bunu yapıyor ve birçok ülke bunu yaptı.

ÖLÜLERİN ÇOĞU AŞILANMAMIŞTIR

– Maalesef ölü sayısı çok yüksek. Vefat eden hastalarımız, vefat eden hemşehrilerimiz genel olarak 30-35 yaş grubunda olup, daha önce sağlık durumları iyi ve kronik hastalıkları bulunmamaktadır. Bu onu daha da üzüyor. Çünkü genel olarak bu kişiler aşı olmak için yaşlarına ve sağlıklarına güvenirler veya aşı yaptırmazlar. Bu bakımdan onlar için ağırdır. Bence ölüm sayısı ciddiye alınmalı. Günde yaklaşık 300 ölüm var.

uzman dedi ilginizi çekebilir Uzman ‘daha fazla tehlike’ dedi… Ölümlere dikkat çekti

Aile Bilim Dünyası Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrencisi Ölümler Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye yüz yüze

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze öğretime kesinlikle geçmeliyiz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK