Coranayı yendi, aşı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı

Coranayı yendi, aşı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı

57
0
PAYLAŞ

Corona’yı yendi, aşısı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı

Corona’yı yendi, aşısı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı

Covid-19 nedeniyle 3 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra 5 ayda tedavisi tamamlanan Selim Yılmaz (48), hastalığı yenmeyi başardı. Uzun süre ağızdan beslenemeyen ve fizik tedavi desteğiyle yeniden yürümeye başlayan Yılmaz, “Sağlık insanı değerini gittikten sonra anlıyor. Milletin inatçılığını anlayamıyorum. Herkes aşı olmalı. Aşı olmayanlarla görüşmem.”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden emekli olduktan sonra Manisa’ya taşınan Selim Yılmaz’ın hayatı virüse yakalanmasıyla değişti. 5 aydır İzmir’deki hastane odasından çıkamayan Yılmaz, tedavisi için umutların kesilmesiyle hayata döndü. Taburcu olmasına gün sayan Yılmaz, hastaneden çıkınca önce memleketi Erzurum’a gideceğini, ancak aşısız insanlarla karşılaşmayacağını söyledi.

‘3 ay yoğun bakımdaydım, hiç hatırlamıyorum’

İzmir’de Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor ve hemşirelerin desteğiyle kurtulduğunu anlatan Yılmaz, “İlk şikayetim ramazanın ilk gününde başladı. Orucu bozduktan sonra kendimi çok kötü hissettim ve ambulans çağırdım. Yorgundum, yediklerimin tadını alamadım. Hastaneye gittikten sonraki yoğun bakım sürecini hatırlamıyorum. 3 ay yoğun bakımda kaldım. 2 aydır görevdeyim. Başka bir hastalığım yoktu. Hayatımda hiç sigara içmedim. Maske kullanıyordum ama bağışıklık sistemim muhtemelen çok güçlü değildi, korona virüsü çok kaptım” dedi.

“MİLLETİN GÜCÜNÜ ANLAMIYORUM”

Aşı yaptırmadan önce kendisine virüs bulaştığını belirten Yılmaz, “Aşı olmayanlar yanılıyor. Herkesin tüm dozları çekmesini sağlayın. Kimsenin seni kandırmasına izin verme. Yatağa bağlanmak çok kötü. 20 yıl saha sorumlusu olarak çalıştım. Köylere gittim, akıllı bir insandım. Sağlık gidince insanlar bunun farkına varıyor. Yoğun bakımdan çıktıktan sonra fiziksel olarak iyi değildim. Ağızdan yemek yiyemiyordum. Yürümeye ve yürüteçle yemeye başladım. İnsanların inatçılığını anlamıyorum. Buradan ayrıldıktan sonra eve gideceğim. Aşısız insanlarla tanışmayacağım. Bu çok ciddi bir olaydır. Ateş düşmez, her yeri yakar.

“SUNİ BİR AKCİĞER CİHAZINA BAĞLANIYORUZ”

Manisa’dan nakledilen Yılmaz’ın durumunun çok ciddi olduğunu ve solunum desteğine ihtiyacı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cenk Kıraklı, hastayı yapay akciğer makinesi gibi çalışan ECMO cihazına bağlamaları gerektiğini söyledi.

Kıraklı sözlerine şöyle devam etti: “Ventilatörün çalışmadığı durumlarda hastanın kanının toplardamardan alınması, oksijenlenmesi ve tekrar vücuda verilmesini sağlayan ECMO cihazından destek alıyoruz. Akciğeri tamamen devre dışı bırakırsınız. Cihaz yapay bir akciğer gibi çalışıyor. Hastayı yaklaşık 15 gün bu cihazla tedavi ettik. Sonra hasta iyileşmeye başladı. Yavaş yavaş cihazdan ayırıp uyandırdık, fandan da bağlantısını kestik. Bu süreç çok uzun sürdü. Şu anda kas kaybı ve uzun süreli yatma sorunları nedeniyle yoğun bakımda fizik tedavi görüyor. Kalçasında çok derinde enfekte bir basınç yarası geliştirdi. Fizyoterapistlerin desteğiyle yatak içi ve yatak dışı egzersizler yapıldı. Artık normal yürüyebiliyor, konuşabiliyor ve yemek yiyebiliyor.

“GENÇ HASTA SAYISI ARTIYOR VE AŞI YAPILMIYOR”

Durumu ağır olan hastaların genellikle aşı olmadığını belirten Kıraklı, aşının başladığı Ocak ayından bu yana hastanede yatan hastaları analiz ettiğini, en ağırlarının aşısız genç hastalar olduğunu söyledi.

Kıraklı dedi ki:

* Bölümümüzde 27, 35 ve 40 yaşlarında hastalarımız bulunmaktadır. Bunu pandeminin başlangıcında görmedik. Bu hastaların ortak özellikleri; aşı olmayın. Varyantların ortaya çıkmasının nedeni düşük aşılama oranıdır.

* Virüs tam aşılanmadığında sürekli olarak bulaşmaya devam eder. Bu şekilde bulaştıkça açık kapılar buldukça sürekli şekil değiştirir. Tüm popülasyonu bir kerede %100 aşılarsanız, virüs artık yerleşecek bir konak bulamayacak, bu nedenle varyant üretmeyecek veya çoğalmayacaktır. Bu nedenle aşı çok önemlidir. Hastalığı geçirenlerin 6 ay sonra aşı olmalarını öneriyoruz. (ADH)

Bursa huzurevinde 11 kişi koronaya yakalandı ilginizi çekebilir Bursa huzurevinde 11 kişi koronaya yakalandı

Bursa Corona emeklisi Erzurum hastanesi izmir korona Manisa Ramazan Maskesi Sağlık sigara

Corona’yı yendi, aşısı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK