Delta virüs belirtileri daha farklı! Delta virüs çok daha hızlı yayılıyor

Delta virüs belirtileri daha farklı! Delta virüs çok daha hızlı yayılıyor

78
0
PAYLAŞ

Delta virüsünün belirtileri farklı! Delta virüsü çok daha hızlı yayılıyor

Delta virüsünün belirtileri farklı! Delta virüsü çok daha hızlı yayılıyor

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Delta ve Delta Plus varyantları klasik Covid-19’dan daha yaygın. Delta ve Delta Plus çeşitleri, orijinal Covid-19’dan çok daha hızlı yayıldı. Delta varyantında ise klasik Covid-19 virüsüne kıyasla daha çok baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı belirtileri görülüyor.

Delta virüsünün belirtileri farklı!  Delta virüsü çok daha hızlı yayılıyor

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en büyük sorunlardan biri de bazı ülkelerde virüsün mutasyona uğraması oldu. İngiliz mutasyonunun kış aylarında ortaya çıkan Hint varyantı, salgınla mücadelede dengeleri değiştirdi. Yaz mevsimiyle birlikte kısıtlama kurallarının gevşetilmesi de vakalarda artışa neden oldu. Doç. bulaşıcı hastalıklar uzmanı. Dr. Elif Hakko Delta ve Delta Plus hakkında şöyle konuştu…

DELTA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Covid-19’un klasik semptomları ağırlıklı olarak yüksek ateş, yeni ve sürekli öksürük ve tat ve/veya koku kaybı iken, Delta varyantı klasik Covid-19’a kıyasla daha çok baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösterir. virüs. Bu belirtiler gençlerde şiddetli bir soğuk algınlığı belirtisi olarak kendini gösterir. Ancak Delta varyantında da tat ve koku kaybı görülmektedir. Hepsinin bulaşma yolları aynı ama Delta ve Delta Plus varyantlarının çok daha bulaşıcı olduğu söylenebilir.

Hatırlanması gereken 3 kural

Aşılananlara Delta ve Delta Plus varyantları da bulaşabilir. Aşı olan kişilerde hastalık daha hafif seyredse de varyant virüsü bulaştırabilirler. Aşı olmak kendini korur ve hastalığın taşımasına ve bulaşmasına engel olmaz. Bu nedenle aşılı olsalar bile Delta ve Delta Plus varyantlarına karşı en etkili korunma yöntemi maske, mesafe ve hijyendir. Bu üç kural gözden kaçırılmamalıdır. Öncelikle çocukların maske, mesafe ve temizlik kurallarını öğrenmesi gerekiyor.

Aşısız kişiler risk altındadır

Delta ve Delta Plus mutasyonlarına karşı aşılanmamış kişiler kronik hastalıklara sahiptir ve 65 yaş üstü kişiler risk altındadır. Çalışmalar, iki doz BioNTech aşısının Delta mutasyonuna karşı %79 koruma sağladığını göstermektedir. Kovid-19 ve mutasyonlara karşı mutlaka aşı olmanız gerekmektedir. Gençler ve çocuklar arasında Kovid-19 vakalarında artış var. Bu artışın nedeni, Delta ve aşısız çocukların bulaşıcılığının yüksek olmasıdır. Delta ve Delta Plus varyantlarına karşı özellikle yaşı nedeniyle aşı yaptıranların ve aşı yaptıranların aşı olması önemlidir.

Halka açık yerlerde maskeyi doğru kullanmak çok önemlidir. Maskeye kirli ellerle dokunulmamalı, kapı kolu gibi temasın çok olduğu yerlere dokunulduktan sonra eller dezenfekte edilmeli ve kalabalık alanlarda çocuklara sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda talimat verilmelidir.

ALFA VARYANTINDAN DAHA BULAŞICI

Uzmanlar, Delta varyantının da daha önce görülen Alpha varyantından daha bulaşıcı olduğu konusunda uyarıyor.

Araştırma ekibinde yer alan ve Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan Dr Anne Presanis konuyla ilgili bir açıklama yaptı; “Araştırmamız, aşılanmamış kişilerin, bugüne kadar ortaya çıkan tüm varyantlara kıyasla Delta varyantını geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu” dedi.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı tarafından daha önce yapılan bir çalışmada, Delta varyantı ile enfekte olan kişilerin vücudundaki virüs seviyesinin, transfer olmamış kişilerdeki virüs seviyesinden 300 kat daha fazla olduğu tespit edilmişti.

Öte yandan Delta varyantı ile acil servise başvuran hasta sayısının normal vakalara göre 1.45 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

DELTA VARYANTIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pandemi devam ederken, virüsü önlemeye çalışan ve yeni varyantları araştıran araştırmacılar nihayet Delta varyantına odaklandı.

Zoe Covid Semptom çalışmasına liderlik eden Profesör Tim Spector, Delta varyantını almanın gençlere daha çok kötü bir soğuk algınlığı gibi görünebileceğini söylüyor. öğretmen. Spector, Delta varyantına sahip gençlerin, kendilerini çok hasta hissetmeseler bile virüsü bulaştırabileceğine ve başkalarını riske atabileceğine dikkat çekiyor.

Profesör Tim Spector, virüsün semptomlarındaki değişiklikleri de yeniden değerlendirdiklerini söylüyor.

Baş ağrısı (yaygın)

Boğaz ağrısı (yaygın)

Burun akıntısı (yaygın)

Ateş

Tat ve koku kaybı semptomlara dahil değildir

BELİRTİLER DEĞİŞİYOR

NHS, öksürük, ateş, koku veya tat kaybı gibi insanların dikkat etmesi gereken klasik Covid semptomlarını listeledi. Ancak Profesör Spector, semptomlarını bir uygulamaya kaydeden binlerce kişiden alınan verilere dayanarak artık daha az yaygın olduklarını söylüyor: “Mayıs ayının başından beri, uygulama aracılığıyla en önemli kullanıcı semptomlarına bakıyorduk ve bunlar farklı önceden.”

Profesör Spector; Semptomlardaki değişikliğin, ilk olarak Hindistan’da tanımlanan ve şu anda Birleşik Krallık’taki Covid vakalarının %90’ını oluşturan Delta varyantındaki bir artışla bağlantılı göründüğünü belirtiyor.

SOĞUK OLMAYABİLİR

Profesör Spector, ateşin oldukça yaygın olduğunu, ancak koku kaybının artık ilk 10 semptom arasında olmadığını söylüyor:

“Bu varyant biraz farklı çalışıyor gibi görünüyor. İnsanlar bir tür mevsimsel soğuk algınlığı yaşadıklarını düşünebilir ve yaşamları boyunca virüsü diğer insanlara geçirebilirler. Gençseniz, daha hafif semptomlar yaşayabilirsiniz. Kulağa kötü bir soğuk algınlığı gibi gelebilir ama evde kalın ve test yaptırın. “

Alpha veya UK varyantının baskın olduğu Birleşik Krallık’ta bir milyondan fazla insan üzerinde Imperial College London React araştırması, Covid ile bağlantılı çok çeşitli ek semptomları ortaya çıkardı.

Klasik semptomlara ek olarak; Titreme, iştahsızlık, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi etkiler de görülebilir.

SOĞUK GİBİ BELİRTİLER

Akciğer hastalıkları uzmanı Dr. Ali Vefa Öztürk ise semptomlarla ilgili şu görüşleri dile getiriyor; “Delta varyantının en sinsi özelliği, enfekte kişilerin boğazında çok hızlı bir şekilde çok yüksek viral etkiye neden olmasıdır. Bu nedenle insanlar, enfekte olduklarının farkında olmadan virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Hastaların klinik şikayetleri burun akıntısı, ateş, yorgunluk ve daha çok soğuk algınlığına benzeyen kas ağrısı ile başlar ve akciğerleri etkilediğinde kuru öksürük ve nefes darlığına neden olur.

Delta virüsünün belirtileri farklı! Delta virüsü çok daha hızlı yayılıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK