Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

82
0
PAYLAŞ

Doç. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

Doç. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

Bulaşıcı hastalıklar ve klinik mikrobiyoloji uzmanları derneği. Ümit Savaşçı, son 15 günde kuron sayısında 3-5 kat artış olduğunu belirtti. Savaşçı, “Son 15 günde hastaneye kaldırılan ve yoğun bakıma ihtiyacı olan hastalarımız var. Bu nedenle kırmızı alarm vermeye başladık” dedi.

Sağlık Bilimleri Gülhane Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Ümit Savaşçı korona virüs vakalarındaki artışı değerlendirdi. Savaşçı, özellikle son 15 günde vaka sayısında çok ciddi bir artış olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

40 ALTINDAKİ İŞİMİZ ÇOK YOĞUN

– Önceki dönemde aslında hafif poliklinik vakalarımız vardı; ancak son 15 gün içinde yoğun bakıma alınması gereken ve şu anda kliniklerde yoğun bakım bekleyen hastalarımız var. Durum bu nedenle ciddileşiyor; buradan anlayabiliriz. Bunun birinci öncelikli nedeni; Hala aşı olmak istemeyen ve yaptırmayanlar var. Aslında, bir ailede ebeveynler aşılanmış ve 21 yaşındaki çocukları yapılmamıştı. Aile çok üzgün, çocuğu yatırmak zorunda kaldık ve genel durumu kötüydü. Genel olarak vaka dağılımına baktığınızda 40 yaş altı vakalarımız çok yoğun. Özellikle 65 yaş üstü 2 doz inaktif aşı yapılanlar hastalanmaya ve yoğun bakıma alınmaya başladı.

Bulaşıcı hastalıklar ve klinik mikrobiyoloji uzmanları derneği. Dr. Umut Savaşçısı

NEREDEYSE TAM DELTA VARYANT

– Ne yazık ki, vakalarımızın neredeyse tamamını Delta varyantları olarak değerlendirebiliriz. Bulaşma riskleri biraz yüksekti ve inaktive aşıların koruma oranı biraz düşüktü. Vaka sayısı ile birlikte yoğun bakım ihtiyacımız da artıyor. Son 15 gün içerisinde klinikte takip edilecek az sayıda boş yatak var ama yoğun bakım ünitelerinde ciddi artışlar var. Son 15 günde 3-5 kat arttık. Ayaktan takip ettiğimiz hafif vakalar biraz daha orta ve şiddetli olmaya başladı. Bu yüzden kırmızı alarm vermeye başladık. Yaz dönemi, personelin gidişi, sağlık çalışanları 2 yıldır kendini yorgun hissetmeye başladı. Halkımızda da ilgisizlik baş göstermeye başladı. En büyük tehlike aşı olanlarda kendini çok güvende hisseden bir kitle oluşmaya başlamıştır.

OKUL HİZMETLERİNE DİKKAT

– Özellikle yavrularımız büyük bir heyecanla aileleri ile okulların açılmasını beklemektedir. Okullarda kalabalık olacak, otobüslerde de olacak. Yavrularımızı korumak istiyorsak ilk önceliğimiz ailelerimize aşı yaptırmaktır. İkinci öncelik ise ailelerimiz aşılı olmalarına rağmen yine de maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeleri ve çocuklarını bu konuda eğitmeleri. Öğretmenlerimiz ve okul yönetimi bu konuda çok ciddi adımlar atıyor. Ayrıca, hizmetler biraz riskli görünüyor. Servislerde maddi kayıpların önüne geçmek için çok boş koltuklu bir sistem olmayacak. Çocuklar özellikle görev sırasında hiçbir şey yiyip içmemeli ve maskelerini çıkarmamalıdır. Mümkünse klimalar değil, doğal havalandırma dediğimiz pencereler güvenli bir şekilde açılmalıdır. Koltuk kulpları ve el değen yüzeyler her servis sonrası dezenfekte edilmelidir. Çocuklarımız otobüse binerken ve inerken el dezenfektanı kullanmalıdır. Hizmette geçirilen süre uzun olmamalıdır. Ama burada kilit nokta aşı…

ÇOCUK VAKA SAYISI ARTTI

– Akşamdan sabaha kadar izlediğimiz hastalarda; anne babalar buna çok üzülüyor, çocuklarını kontrol edemiyorlar, aşı yaptıramadık diyorlar. Ne yazık ki akciğerlerinde hava için yer kalmayan yoğun bakımda 18-20 yaş arası genç hastaları takip ediyoruz. Çocuk vaka sayısı da arttı. Yavrularımızı 12 yaşına kadar aşılayabiliriz. 12 yaşın altındakileri korumak istiyorsak, toplum bağışıklığı seviyesini en üst düzeye çıkarmamız gerekiyor. Biz birbirimizle iletişim kurmayı seven bir şirketiz. Bu nedenle, belki kurallara biraz dikkat etmiyoruz. Kurallara dikkat etmeli ve aşılarımızı yapmalıyız. (ADH)

Aile Anne Baba Çocuk Corona Maskesi Okul Sağlık Sağlık Bilimleri Üniversite Savaşçı

Doç. Ümit Savaşçı: Kırmızı alarm vermeye başladık

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK