İki doz corona virüsü aşısı olmak “uzun Covid-19” riskini yarıya indiriyor

İki doz corona virüsü aşısı olmak “uzun Covid-19” riskini yarıya indiriyor

63
0
PAYLAŞ

İki doz korona virüsü aşısı yaptırmak “uzun süreli Covid-19” riskini yarıya indiriyor

İki doz korona virüsü aşısı yaptırmak “uzun süreli Covid-19” riskini yarıya indiriyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, iki doz korona virüsü aşısı alanların aylarca semptomlara neden olan ‘Uzun Covid-19’ sendromuna yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

İki doz korona virüsü aşısı yaptırmak

İngiltere’nin saygın kurumlarından King’s College London’da yapılan bilimsel araştırma, aylardır geçmeyen “uzun Covid” sendromuna yeni bir ışık tuttu.

Bilim insanları 2 milyon kişiden gelen verilere bakarak korona virüsü yendikten sonra haftalar hatta aylarca ateş, öksürük ve koku kaybı gibi sorunlar yaşayanların durumuna baktı.

Lancet dergisinde yayınlanan makaleyi hazırlayan bilim insanları, iki doz korona virüs aşısı alanların Covid’i uzun süre almadığını açıkladı. Verilere göre aşılananların hastalığı daha orta derecede atlattığı kaydedildi.

İKİ MİLYON KİŞİDEN ALINAN VERİLER

Uzmanlar, iki milyondan fazla kişiden semptom, test ve aşı verilerine bakarak, “İki doz alan kişilerin hastaneye yatış oranı yüzde 73 daha düşük. Ciddi bir hastalığa yakalanma riski de %31 daha düşüktür.

8 Aralık 2020 ile 4 Temmuz 2021 tarihleri ​​arasındaki verileri inceleyen uzmanlar, en çok tespit edilen semptomların koku kaybı, öksürük, yüksek ateş, baş ağrısı ve yorgunluk olduğunu açıklayarak, bunların iki doz ilaç alanlarda daha nadir görüldüğüne dikkat çekti. aşı. .

Bilim adamları, “Aşı sonrası enfeksiyon riski, aşılamadan sonraki 28 gün veya daha fazla bir sürede yaklaşık yarı yarıya azalır. Sonuç olarak, aşı olanlarda Covid-19 semptomları olmayanlara göre çok daha az görülüyor. Bu sonuçlar aşılama sonrası koruyucu önlemlerin alınmasının önemini gösteriyor” dedi.

“AŞININ İKİNCİ DOZUNU TAVSİYE EDERİZ”

Araştırmayı yürüten Profesör Tim Spector şunları söyledi: “Aşı olmak, uzun vadede Covid-19’u önemli ölçüde azaltır. Bunu iki şekilde yapar. İlk olarak, semptom riskini 8 ila 10 kat azaltır ve enfeksiyonun uzun süreli Covid-19’a ilerleme riskini yarıya indirir. “

Profesör Spector şunları söyledi: “Semptomlar ne kadar sürerse sürsün, enfeksiyon iki aşıdan sonra geçer. Bu nedenle aşılar hastalığın seyrini gerçekten değiştirir. İnsanların ikinci bir aşı dozunu almasını öneriyoruz” dedi.

Çarpıcı sonuç: BioNTech / Pfizer aşısının üçüncü dozu riski %84 oranında azaltır ilginizi çekebilir Çarpıcı sonuç: BioNTech / Pfizer aşısının üçüncü dozu riski %84 oranında azaltır Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Corona virüsünün Mu varyantı ortaya çıktı ilginizi çekebilir Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Corona virüsünün Mu varyantı ortaya çıktı Delta varyantından sonra keşfedilen yeni bir mutasyon: C.1.2 varyantı tespit edildi ilginizi çekebilir Delta varyantından sonra keşfedilen yeni bir mutasyon: C.1.2 varyantı tespit edildi

baş ağrısı Bilim BioNTech Corona Dünya İngiltere İsrail Ölüm Sağlık

İki doz korona virüsü aşısı yaptırmak “uzun süreli Covid-19” riskini yarıya indiriyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK