Mu varyantı nedir? Mu varyantı nerelerde görüldü, Türkiye’de var mı?

Mu varyantı nedir? Mu varyantı nerelerde görüldü, Türkiye’de var mı?

66
0
PAYLAŞ

mu varyantı nedir? Mu varyantı nerelerde görüldü, Türkiye’de mevcut mu?

mu varyantı nedir? Mu varyantı nerelerde görüldü, Türkiye’de mevcut mu?

Corona virüsü salgınıyla mücadelede insan sağlığını daha da tehlikeye atabilecek varyantlar ortaya çıkıyor. İlk kez Kolombiya’da tespit edilen, Güney Amerika ve Avrupa’da da görülen Mu varyantı yeni bir tehdit olarak yakından takip ediliyor. Mu varyantını tehlikeli yapan temel özellik, aşılara karşı daha dirençli hale gelme potansiyeline sahip olmasıdır.

mu varyantı nedir?  Mu varyantı nerelerde görüldü, Türkiye'de mevcut mu?

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsünün yeni tespit edilen yeni bir varyantını yakından izlediğini duyurdu. Yetkililer bu mutasyona Mu varyantı adını verdiler.

MU VARYANT NEDİR?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, haftalık bülteninde korona virüs salgınına ilişkin yeni bilgi ve verileri kamuoyuyla paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü de “aşıya dirençli” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın Mu olarak adlandırıldığını ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını duyurdu.

MU ÇEŞİTLİĞİ NEREDE GÖRÜNÜYOR?

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da tescil edilen varyantla ilgili olarak, “Bu varyanttaki mutasyonlar virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ancak beta varyantında olduğu gibi bu konuda da daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. “

Virüs için henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için Türkiye tarafından görülmediği varsayılıyor.

VARYANT 5 WHO’S RADAR’DA

“İlk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edilen ve farklı lokasyonlarda gözlemlenen Mu varyantı, Güney Amerika ve Avrupa’da da büyük salgınlara neden oldu. Mu varyantının küresel yayılımı yavaş iken, Kolombiya ve Ekvador’da artmaktadır. Güney Amerika’da Mu varyant hastalığının ortaya çıkışının araştırılmasını Delta varyantının yayılması izleyecektir.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan resmi açıklamalara göre Mu varyantının yanı sıra Alfa, Beta, Gama, Delta varyantı da kurumun yakından takip ettiği varyantlardı. Şu anda resmi verilere göre Alpha varyantı 193 ülkede, Beta varyantı 141 ülkede, Gamma varyantı 91 ülkede ve Delta varyantı 170 ülkede tespit edildi.

mu varyantı nedir? Mu varyantı nerelerde görüldü, Türkiye’de mevcut mu?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK